• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boito - напреднал
Аз се отоплавам с пиролизен котел на дърва.Отоплавам два етажа около 270-280 кв.м. площ.вече две години го ползвам ,сега ще бъде трети сезон,откакто съм с него се родих направо.Много съм доволен
ОТОПЛЯВАМ 85КВ. АПАРТАМЕТ НА ПРИРОДНА ГАЗ АПАРТАМЕНТА Е САНИРАН И Е ТУХЛА ПЛАЩАМ 100-120ЛВ. ГАЗ +ТОПЛА ВОДА И СЪМ ДОВОЛЕН ЗАЩОТО ПРЕЗ ДЕНЯ ПОДДЕРЖАМ 20ГР. А ВЕЧЕР В НАЙ-СТУДЕНОТО 23-24ГР. ЗА СЕГА ТОВА ЗА МЕН Е НАЙ ДОБРЕ.
donnna - специалист
от две години съм с парно...
живея в къща - 4 етажа, отоплявам около 200 кв.м. + 4 бойлера топла вода по 80 л.
все не остава време и пари да направя изолация отвън... и тази година не можах, но на пролет това ще е първото нещо с което ще се заема...
разходи... миналата зима / вече станал специялист-огняр / - около 4 тона въглища + 10 куб. м. дърва и разни други работи дето горят :wink: + около 500 кг кокс, горе - долу 1100 лв. целия сезон.
бойлера си го изключих от ел. мрежата в края на октомври и го пуснах в началото на април...

като разходи за отопление излиза горе-долу по 200 лв. на месец. правя икономия само от топла вода около 40 лв. на месец.

каква температура поддържам.... - нормална! само ще ви кажа, че жена ми е доволна, а по-хубаво нещо от доволна жена няма!!!

само на мен ме се взима акъла да поддържам котела / италиански Sime - 39.5 kW - чугунен /, щото живея на 4 ет. а той е в мазето - някакви си 60 стъпала без асансьор, ама на чужд гръб....
ARTU - специалист
В панелка съм. Спалня, всекидневна и кухненски бокс.

- кухнята - изолация със стиропор, вътрешна. Без изолация на пода, изолиран таван. Отопление - ел.конвектор. Понякога е нужно само микровълновата да включа и там вече е топло.
- спалня - цялостна изолация - стиропор, вътрешна. Конвекторен панелен радиатор ADAX. За 2 минути прави в стаята баня. Тавана е със стиропорени плоскости - слабост - не е изолиран пода.
- всекидневна - изолация вътрешна (гипскартон) откъм съседа (за да не го чувам), външна на терасата. Отопление с климатик MIDEA MSG-12 - обикновен. Засега топли. Слабости - трябваше да се изолира пода, и тавана. :(
naydenov - напреднал
Относно дебелината на изолацията говорих с колеги топлотехници (аз самият съм такъв, но не практикувам отдавна). Та по тяхно мнение от 10 см. нагоре дебелина със стиропор просто не е необходима, тъй като не изолира повече. Тази дебелина по кофициент на топлопреминаване се равнява на 6 см. стиродур, който обаче е по-скъп, но и по-твърд.
направи си сам - помощник
Не ги разбирам аз тези хора, дето си правят камина с водна риза.Ние сме с котле на твърдо гориво - домбаски въглища- най калоричното гориво.Като го надуя и ще изпукаме от жега.На етажа си имам 90 ребра, като в хола и кухнята най- много - 45 ребра на 35 кв.м. Няма мръсотия , няма прахоляци. Към котлето са свързани и два бойлера.Плащаме ток - 60лв.
Тани - модератор
naydenov написа:
Относно дебелината на изолацията говорих с колеги топлотехници (аз самият съм такъв, но не практикувам отдавна). Та по тяхно мнение от 10 см. нагоре дебелина със стиропор просто не е необходима, тъй като не изолира повече. Тази дебелина по кофициент на топлопреминаване се равнява на 6 см. стиродур, който обаче е по-скъп, но и по-твърд.
Този коментар ми звучи като " 30 000 лева са много малко пари "

Или " Абе ти луд ли си да дадеш 2 лева "

И двете може да са верни , но зависи за какво се отнасят!

При изолациите колкото повече - толкова по-добре , така че кажи на твоите колеги много поздрави от мен и им кажи или да уточняват точно за какво става въпрос или да не се излагат!
Когато облечеш два вълнени пуловера и повече все като един ли топлят?
10см от EPS са като 6см от XPS на куково лято, а обемното тегло дали има значение или просто ей така сравнявате единия материал с другия само по найменование.
Защо си мисля че изолацията на една сграда е част от строителното образование и има там един предмет който се казва "Строителни материали" и в него се разглеждат тези въпроси.Не съм убеден че "топлотехника" има някакво участие в проектирането на сградата като архитектура и конструкция.Топлотехник не са ли така наречените специалисти по ОиВ (отопление и вентилация), които определено не са специалистите които имат отношение в това как да изглеждат стени , подове, дограма и т.н.
ango - напреднал
От 14г. сме на котле с твърдо гориво.Правих го с един приятел.Първите 10г. с въглища 6-8 тона + дърва за разпалване.Последните само дърва-25-26 кубика на сезон.Тази година ще сваля разхода поне със 6 кубика-просто няма студ. + е,че е доста топло на всякъде -24-25градуса.
- е,че режеш,цепиш и така на натък.Хубаво е,че мазето е голямо и всичките 30 кубика са до котлето.Пропуснах да спомена за къщата-Стара
двуетажна,площ 80кв.м.всички стени са външни.Строена през 1923г.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: