• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ArturDent - Почти Безобиден
sigmahome написа:
Здравейте,
когато слънцето започне да залязва и топлата вода от бойлера започва да изстива без да има потребление.
Диференциалният термостат не изключва помпата и си мисля ,че топлата вода отива в колекторите.
И в най - топлите дни водата в бойлера не е повече от 40-45 градуса според термостата.
И що извъка едно и също мнение в две теми ? Че тука и тема от преди 2 години
viewtopic.php?f=10&t=37315&start=120#p410410
viewtopic.php?f=10&t=25628&start=20#p410407
idunno - специалист
Марките, които стават са Елдом, Теси, Шишков и Сънсистем.
Това е защото ги продаваш или защото не си чул за ДеДитрих,Дражице,Рехау,Шапе и други тям подобни
LazarGanev - "Велик майстор"
idunno, ако искаш да се заяждаш - не по тоя начин и не с мен :wink: . А може би от нямане на работа си решил да разчепкаш някоя стара тема (от преди 2 години) :) ? Мога да продавам всичко, но като достатъчно образован и опитен в областта(е, тука се изхвърлих, ама нищо :) ), мога да сравнявам цени и качества, за да преценя на кого, какво и кога да предложа. Мога да преценя също кое изобщо да не го предлагам. Защото е най-лесно да кажеш, че най-скъпото е най-добро, ама дали е така? В конкретния случай е ставало дума за български (разбирай евтин) бойлер и съм изброил българските марки, които си струват, и някои, които не струват. Защото много измислени производители се навъдиха. Иначе смея да твърдя, ако се търси нещо евтино за бойлер - това са българските - по-надолу не трябва да се пада, защото качеството пада, проблеми със сервиза и т.н. Пък скъпите марки ги знам ( не от слухове, а от извора). Ще спомена някои марки, с които работя и техните цени, пък от тебе очаквам да изсипеш една камара доводи в полза на вносните марки :wink: :
Рехау ....300л - 2500лв; 500л - 3500лв
Бош .......300л - 1800лв, 500л - 2200лв
Вайлант ..300л - 2550; ...500л - 3600лв
Висман ...300л 2600; .....500л - 4370
Волф -..........................500л - 4160лв
Татрамат 300л - 1700лв; 500л - 2560лв
Теси ......300л - 1200;... 500л - 1600лв
Елдом и Сънсистем - като на Теси (долу-горе)
Това са цени на бойлери с 2 серпентини, емайлирани, без нагревател (той се купува отделно).Понеже повече ги чуваш нещата, чакам от тебе да ме убедиш мене и останалите в предимствата на големите марки, оправдаващи до 3 пъти по-високата цена?
idunno - специалист
ето ти един пример за размисъл:
Дражице - 300 л 2 серпентини с вграден нагревател 3-6кВ - 1515 лв..
Около тази цена се въртят и някои италиански марки.
А ето и един 400 литров ДеДитрих с вграден соларен пакет,т.е. бойлер управление помпа разширителен и всички връзки - около 4000 лв.Обаче се пести от монтаж и всеки може да върже изходящите тръбички.
чакам от тебе да ме убедиш мене и останалите в предимствата на големите марки
А защо трябва да убеждавам някой в предимства и недостатъци- има хора карат евтини коли други карат скъпи коли, все едно да убеждавам някой който иска да си купи ЛАДА че е по - добре да си купи БМВ.За всеки влак си има пътници.
Не че е лошо да се поддържа българското производство, ама добре е да се казва,че има еквиваленти.Защото човек остава с впечатлението,че има само Теси и Вайлънт (разбирам защо си падаш толкова по марката).
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам какво си разбрал за Вайлант, ама ти препоръчвам да отидеш да разгледаш цеха на Теси за високообемни бойлери и тогава да хвалиш Дражице, ако има с какво. Цялото оборудване е немско, технологията - също. То хубаво, че има разнообразие, ама да има смисъл. Все едно в разгара на лятото да си внасяме двойно и тройно по-скъпи домати от Бразилия или Виетнам, за да имало разнообразие. Не казвам, че няма клиенти за скъпи марки, просто се дразня от неподходящи сравнения с Лада и Мерцедес. А пък колкото до Де Дитрих за 4000, понеже имал вградено управление - ами че Елдом си го имат също вградено - управлява 2 помпи - соларна и котелна. Ама няма помпа и РС - язък, по добре да дадем още 2500лв и да вземем Де Дитрих :-D . Не знам защо разрешавате да ви правят на аборигени :cool: . Какво толкова високотехнологично има в един бойлер, че да ни го правят французи или германци.Да е атомен реактор или космически кораб разбирам, ама знаеш ли колко домати и картофи трябва да изнесем, за да спечелим валутата за един бойлер? Както и да е, тебе това не те интересува.
kuuuuuul - майстор
idunno написа:
ето ти един пример за размисъл:
Дражице - 300 л 2 серпентини с вграден нагревател 3-6кВ - 1515 лв..
Около тази цена се въртят и някои италиански марки.
А ето и един 400 литров ДеДитрих с вграден соларен пакет,т.е. бойлер управление помпа разширителен и всички връзки - около 4000 лв.Обаче се пести от монтаж и всеки може да върже изходящите тръбички.
чакам от тебе да ме убедиш мене и останалите в предимствата на големите марки
А защо трябва да убеждавам някой в предимства и недостатъци- има хора карат евтини коли други карат скъпи коли, все едно да убеждавам някой който иска да си купи ЛАДА че е по - добре да си купи БМВ.За всеки влак си има пътници.
Не че е лошо да се поддържа българското производство, ама добре е да се казва,че има еквиваленти.Защото човек остава с впечатлението,че има само Теси и Вайлънт (разбирам защо си падаш толкова по марката).
Според мен хората които ще дадат 4000лв за бойлер изобщо няма да ги интересува че ще спестят от монтаж,нито пък ще седнат да питат по форумите какво да си купят.Тук сме се събрали предимно хора които искат да изпитат удоволствието от нещо което са свършили сами и съответно да икономисат някой лев,затова и съветите на Лазар са насочени към този тип хора.Така,че май си объркал форума.
idunno - специалист
Това да се смята като отговор на двата горни поста.
Аз няма нужда да разбирам нищо за вайлант.Спомням си преди години как на някаво Стройко пичовете от Газкомфорт ми обясняваха за техните велики курсове за работа с още по-великите им котли, без да знаят, че по това време още работех в Германия и вайлънт беше и си остава една евтина марка - котел и бойлер към него беше около 1000 евро.
Толкова за тази марка - че то и лошата реклама си е реклама.
По отношение направи си сам- има два модела:
1.човек си купува полуготов продукт и с една две стъпки вече има крайния продукт.
2.Човек започва от скица на свое хрумване и четейки много и пробва много пак получава крайния продукт.В единия случай спестява пари в другия има ужасно много време.
За Теси както и всички останали там бойлери и термопомпи и т.н.произведени в БГ -които имат DVGW си заслужават парите, които нямат - здраве да е, все ще има клиенти.То и без това човек купува подтикнат от мързел или от незнание или от двете.
И като заключение аз не хваля никой- пиша сомо линкове,които водят пак до направи си сам модели за подражание.
Idunno, 7 години работех в Газкомфорт ,ама не си спомням да сме участвали в Стройко . :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
idunno, разбрах че твоят фаворит е Де Дитрих и затова ненавиждаш Вайлант - те са преки конкуренти, и така възпитават дилърите си :) . Дилърите на Де Детрих в Бг дори я водят немска фирма - защото седалището и било близо до немско-френската граница. Но както и да е, искам само да знаеш, че Вайлант не са евтина марка газови котли :) . Ако погледнем недоносчето Zena, дето се продава за 1000лв в Бг, можем да си извадим извода, че Де Дитрих са калпава марка. Вайлант такава излагация нямат.
Platini, къде си работил, в Сф ли?
saraneron - специалист
Мир да има и да се върнем на темата!!!За Бълрария , по-добрия избор е ПЛОСКИЯ селективен колектор пред ВАКУМНИЯ,и като ефективност и като цена!!! За дълговечност ,зависи от производителя!!!Приемаме ,че са близки по качество .За една година ,плоския селективен колектор с 1м2 площ добива повече енергия от същата площ вакумен, за нашата страна /уточнявам, площ, като заето място от конструкцията на панела/, отделно разлика в цената.До разлика в температурите / Делта Т /, между течността в колектора и на околния въздух до 50 градуса, ПЛОСКИЯТ колектор има по-голямо КПД! Пример ; навън е 30 градуса ,температурата на топлоносителя в панела е 80 градуса , или 35/85 или 40/90 , или 0/50 ,или минус 10/+40,ако искаме тази разлика /Делта Т/ да е по-голяма, тогава се минава на вакумни колектори, и ако сме в Швеция ,да, иначе е безсмислено, за красота и имидж ,може!. При ДТ=0 градуса, КПД на плосък селективен е равен ва 70%, на вакумният е 50% Това са им максимумите !!! При ДТ= 50градуса и двата панела работят с КПД около 35% след това КПД и на двата продължава да пада до 0% ,като това на вакумните с по-малка скорост !!!. Всички данни са средностаестически.Има и много по лоши и малко по-добри!Преразказах!
Последна промяна от saraneron на пон мар 26, 2012 3:18 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Моля дайте съвет за слънчеви колектори." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: