• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Сакън да не си направил тази глупост! Не е правилно да се смесват различни панели, ще имаш проблеми. Аз не разбирам защо ти е втори панел, след като октомври месец имаш 60-65*С в бойлера? Питай някой с по-евтини панели и ще се убедиш. :wink:
syncho - майстор
Е трябва да признаеш, че е малко малко, но съм сигурен, че разликата идва от дългия тръбен път. При мен днеска примерно моя heat-pipe бойлер на покрива направи 73С...
LazarGanev - "Велик майстор"
По принцип този панел се препоръчва за 150л бойлер, а тук загрява 200л, затова е така. Два такива панела поддържат 90*С в 300л бойлер, дори и с отворени гравитационни спирачки. Един панел монтиран на 200л бойлер го загрява за ден до 65*С след като е бил изпразнен до край. Това лято имам няколко такива монтажа и всичките са с тръбен път 20-30м.
filmatoplo - майстор
Колко струва 1 такъв панел .
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, колкото Viessman 100F долу-горе - към 900лв :)
filmatoplo - майстор
Висмана който ползвам ЕФ200 е 1700 лв.много са яки -имам случаи по 100 метра тръба отива за тръбен път и пак смогват :wink: , но са цифра.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да де, знам. Ще се изненадаш, че F100 дава същите резултати през лятото (пък то по морето тогава ти трябва). Долу-горе същото е и при Bosch Solar 5000 и Solar 7000, който е 1280лв.
filmatoplo - майстор
Сигурен съм че 5 броя еф 200 , ще бъдат заместени със 6 броя еф100 :wink: .
trace74 - специалист
LazarGanev написа:
Сакън да не си направил тази глупост! Не е правилно да се смесват различни панели, ще имаш проблеми. Аз не разбирам защо ти е втори панел, след като октомври месец имаш 60-65*С в бойлера? Питай някой с по-евтини панели и ще се убедиш. :wink:

Лазар Ганев, аз точно това си мисля, че не би било редно да се смесват 2 различни вида колектори. Като цяло идеята за втори колектор ми дойде заради факта,че още като се проектираше системата бях ограничен по отношение на размера на бойлера въпреки , че бях наясно че по-големият бойлер ще е предимство. Но уви, системата е монтирана в апартамент, в специално мокро помещение където има пералня, сушилня и нишата за бойлера е фиксирана и събира точно 150 литров с долна серпентина. Като литри вода загряти при 60 -65 градуса ми идва на границата на необходимото за да имам топла вода както вечерта така и сутринта. Досега не се е случило да останем без топла вода , но не смятам и да се случва, все пак комфорта е най-важен. И това без доподгряване с нагревател. Колектора Bosch Solar 7000 си върши работата за мен повече от добре, но си мисля ,че дългият тръбен път макар и вече добре изолиран го спъва до известна степен. Ето защо след като не разполагам с по-голям обем като литраж остава по-неправилното малко да се вдигнат градусите в бойлера до над 70, което макар и не особено удачно от гледна точка на КПД на системата ще ми реши проблемите. А и за преходните сезони ще е плюс. Естествено за втори панел Bosch Solar 7000 не може да става и дума, системата ще бъде твърде преоразмерена. Затова се замислих за Bosch Solar 4000, който е доста по-слабичък. Но тук идва проблема ,че панелите са различни и връзката помежду им.

Приемам съвети всякакви :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
trace74, бях забравил, че бойлера е 150л. Чак и мене ме е яд че не е 200л. Мисли в тази посока - как да намериш място на 200л бойлер! Например някаква стойка за някой от уредите
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Въпрос относто изолацията на тръбният път при сл. колектор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: