• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
нед дек 11, 2022 9:34 pmkr1100 написа:
То 09 месец в Кауф-а имаше ел.затопляща постелка 150х80 см , 60Вт с 2 степени, полар за около 32 лв.
Постелка дори и да бях видял нямаше да си взема по ред съображения.
kr1100 - майстор
пон дек 12, 2022 4:07 ampreslav написа:
нед дек 11, 2022 9:34 pmkr1100 написа:
То 09 месец в Кауф-а имаше ел.затопляща постелка 150х80 см , 60Вт с 2 степени, полар за около 32 лв.
Постелка дори и да бях видял нямаше да си взема по ред съображения.
твой избор. Иначе понякога през зимата използвам 1 архивна възглавница ел. на ГДР - набора е някъде около 1980 г. Еми гре е си топли, не я мокря.Миналата зима кокера /лека му пръст/ лежеше на нея, не не можеше да скочи на дивана.
За тази зима си имам нов отоплител 4 г друг кокер. Освен прегряване на краката има и тежест в/у тях :-D
Ал_ - специалист
съб дек 10, 2022 6:46 ampreslav написа:
Темата ме надъха и от снощи съм със самоделно подово.
След неуспешен опит с инфраред лампи, покрай теб май ще имам щастливо загряти пилета тази зима. Тепърва предстои да тествам, че трябвало да минат 21 дни от полагане на замазката.
Обаче ме убиват с тия надценки. За 45 лв ми дойде tuya термостатът. Тук ми обявиха цена от 130
preslav - майстор
пон авг 28, 2023 9:23 pmАл_ написа:
съб дек 10, 2022 6:46 ampreslav написа:
Темата ме надъха и от снощи съм със самоделно подово.
След неуспешен опит с инфраред лампи, покрай теб май ще имам щастливо загряти пилета тази зима. Тепърва предстои да тествам, че трябвало да минат 21 дни от полагане на замазката.
Обаче ме убиват с тия надценки. За 45 лв ми дойде tuya термостатът. Тук ми обявиха цена от 130
Поразгледай се още малко за ролята на термостата - освен, че трябва да изключи подовото при достигане на зададената стайна (кокошарска) температура, трябва да предпази и самото подово от прегряване. Това, което съм гледал по разни клипове и има голяма логика в него е, че термостатът за подовото има температурен датчик, който следи температурата на самото фолио. Образно казано, при определени условия фолиото (нагревателят) може да се нагрее на недопустимо висока температура, а в помещението още да не е достигната зададената стайна. Примерно, ако при температура над 50 градуса фолиото се разрушава, а в стаята не са достигнати зададените 22 градуса, няма кой да каже на контролера да изключи нагревателните елементи за да не прегреят - елементите ще продължат да греят до разрушаване/прекъсване.
Ал_ - специалист
Да, в заводските настройки на защита от прегряване е зададена температура 60 градуса, като това е максималната стойност, която може да бъде въведена.
preslav - майстор
В крайна сметка докарах нещата до финишната крива.
Става въпрос за остъклена тераса, която ползвам като пушалня, офис и т.н. ежедневни занимания - с две думи, когато съм в къщи и не спя съм на терасата. Преди години направих пода с теракот с идеята лесна поддръжка. Поддръжката иди-ела, ама кучи студ, особено на пачите. Нещата се промениха, сега терасата се ползва освен за готвене и за по-горе изброените неща. Не исках да изпълнявам дюшемето по класическия ред от съображения за шум, прах и т.н. неудобства за мен и комшиите. На вилата (къщата на съпругата ми) подготвих 4 пана 120 Х 70 см. и 2 пана 100 Х 70 см. - всичкият прах и шум останаха в двора. На част от паната наковах въпросното "инфра" фолио и съм готов за окончателна сглобка (на снимките паната са наредени за да се провери за пропуски). Не смятам подовото да е основно отопление (имам климатик), въпросът е на краката да е топло. За да избегна прегряването на фолиото и нуждата от терморегулатор съм (ще) свържа отделните секции последователно за да сваля мощността на половина. Вече трети ден експериментирам с едното пано 120 Х 70 см. и съм изключително удовлетворен от ефекта. Консумацията на това пано е 30 W т.е. всичките 3 секции ще консумират 90 W. В зоните отбелязани с COLD ще има шкаф и печки - под тях отопление не ми е нужно. На снимките не се вижда изолационната подложка, която ще е между сегашния теракот и паната - колебах се дали избщо да я слагам, но реших, че не съм беден за 32 лв. дори и да няма ефект, няма да е излишна.
Само споделям.

Прикачен файл

IMG_2677 m.jpg

Прикачен файл

IMG_2676 m.jpg

Прикачен файл

IMG_2683 m.jpg
Ал_ - специалист
Затова го харесвам този форум. Интересно решение и много добро изпълнение.
Макар и при мен предназначението да е друго,пределено съм много доволен, че я видях тази тема - при ограничение на температурата на пода до 30 градуса и три стени от поликарбонат температура на въздух на 40-50 см над пода 10 градуса при -5 навън идеално ме устройва.Консумация не съм засичал, но не съм отчел и някакво драстично увеличаване на потреблението по фактура.
preslav - майстор
С две леви и хоби машинки толкова, ама какво да се прави, като никой "майстор" не се хваща за 5-6 квадрата дюшеме.
Вчера тествах всички пана на пълна мощност (61-64 W за 0.25 квадрани метра). Фолиото беше обърнато към мен и не усетих нищо инфрачервено в излъчването му. Повърхността се загрява до около 40 градуса, не знам колко ще е когато паната се "захлюпят" с фолиото надолу. Самото фолио се води 220 В/кв.м. но според домакинския ватметър е 240 W. Продава се в различни ширини (аз ползвам 50 см.), може да се реже през 25 см.
Подробностите са за тези, които възнамеряват да правят нещо в бъдеще - тези, които вече ползват могат само да потвърдят или отрекат ефекта на топлите табани.
Andri01 - майстор
Пода ми е теракот върху бетон без никаква изолация / Преслито го знае/. Ползвам две такива върху килима при много студено време. Вършат много добра работа за загряване на краката.
Hursa - майстор
Върху килима, стъпили върху него вкъщи - ще грее това "фолио" (и тогава излъчва :)). Но до колко ще грее закрепено така под дъските (които все пак не са добър топлинен проводник), вероятно в не плътен контакт с тях, излъчвайки към теракотените плочки на терасата, покрити само с подложка (особено, ако долната тераса не е "остъклена"). Все пак мощността му е няколко десетки вата само.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Спот отопление с инфрачервен крушки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: