Най - вълнуващия въпрос зимно време.
albert_21bg - специалист
Живея в Плевен, но имам вила в Троянския балкан и около 20декара гори, отделно вилата ми е на 20м от гората, в момента имам над 20кубика дърва. След време може котела от Плевен да се премести на балкана и после да се вземе котел само на пелети. Сега ще отоплявам 120кв.м а след години евентуално ще като порасне детето, ще увеличим още 50- 60кв. м.. В момента имам още 5 стай по 20кв.м необитаеми. Така че място бол, ама за момента ни е ненужно.
filmatoplo - майстор
Най бърз и компактен е Феролито,всичко става само с едно отваряне и затваряне на вратичката. Ератовските особено Бисолид не препоръчвам -пълен боклук. Ако нещата ще са само за пелети има и други по добри котли, въпрос на избор.
albert_21bg - специалист
Ерато са спрели котела BISOLID Saver W, имат само BISOLID Saver WFM , там не знам дали след време може да се сложи всеядна горелка. Грейко ако може да гори и дърва ще е добре, ама да ли има опция нека някой запознат да сподели.
filmatoplo - майстор
Има модел Грейко който става за дърва, но от дърва на пелети не се преминава за 5 секунди, а е свързано с малко преработка, ако не те притеснява това.
albert_21bg - специалист
Кой е модела може ли линк.
rosso666 - специалист
Аз съм за грейкото.изчислен си е за пелетната им горелка.тои човека не каза че исла да гори смесено дърва и пелети ами след време ще мине на пелети
kalin72 - майстор
Боша го гледах, но горивната камера му е малка за да изкара една нощ на дърва
Това може да е вярно за малките модели. Имам Бош 2000B модела специално за дърва, 28-32 кВт, и се справя повече от чудесно с дървата, зареждам го в 22 часа до горе, ако са сухи дървата леко притварям клапата на комина, ако са по-влажни, го оставям отворен, и сутрин в 7 като ида да го заредя пак, има жар, хвърлям отгоре разпалки, после сухи по-едри дърва, и така кара до към 16 часа. Котела стига до 65-70 градуса, вътре в къщата е винаги 23-25 градуса.
gnt69 - майстор
Колега не се занимавай вземай направо котел за пелети, дървата свършиха. Като имаш 20 дка гора какво ще направиш ще сечеш ли. Ще сечеш ама трябва горското да разреши. И почват едни циркове скица, таксационна, горския да маркира, после да кубира, транспорт после пак рязане прибиране и целия сезон огняр.
Аз 8 години се топлих на дърва. Като купувах котела логиката беше да избягаме от монополистите. Един автобус имаше на Ерато обикаляше България и правеха презентации на пелетите. Ама ако купиш пелетен котел от тях условието беше 3 години само от тях да купуваш пелети, това беше 2005 година. Дърва имаше под път и над път, много частни гори се сечаха и аз викам дърва ще са от когото искаш можеш да купиш и взех Атмос DC25S. Така 8 години напоследък все по трудно стана купуването на дърва. Миналата година дърва няма \ сухи \, поразпитах не може ли да пригодя атмоса на пелети половината които питах казаха че няма проблем другата половина казаха че ще топля атмосферата защото никога не мога да му изкарам добро КПД, и ако го ползвам тая година напролет ще го продам защото нямало да ми хареса разхода и пак ще го продам ама вече осакатен врата отрязана тухли махнати. И взех решението продадох Атмоса донадих 200лв и си взех пелетен Грейко 20 кв. който е правен за пелети и кеф. Гори пали самичък. Та моя съвет Продай дървата земи парите и си купи котел и горелка за пелети. Като съвет гледай горелката да може да гори агропелети. Аз съм много доволен в къщи топло и отоплението евтино досега от началото на сезона съм на 1700 кг слънчогледови което е около 300лв.
Пък с дървата ще сварим ракия ще запалим пещта когато ни е кеф ще ги горим в камината. Котела не го купуваш за един сезон мисли за 10 сезона напред.
albert_21bg - специалист
kalin72 написа:
Боша го гледах, но горивната камера му е малка за да изкара една нощ на дърва
Това може да е вярно за малките модели. Имам Бош 2000B модела специално за дърва, 28-32 кВт, и се справя повече от чудесно с дървата, зареждам го в 22 часа до горе, ако са сухи дървата леко притварям клапата на комина, ако са по-влажни, го оставям отворен, и сутрин в 7 като ида да го заредя пак, има жар, хвърлям отгоре разпалки, после сухи по-едри дърва, и така кара до към 16 часа. Котела стига до 65-70 градуса, вътре в къщата е винаги 23-25 градуса.
Колко квадрата отопляваш с Боша 28-32кВт. Другото е че съм хоби мебелист и доста материал остава, които мисля да изгарям.
kalin72 - майстор
2 етажа на къща, около 130 м2 общо.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: