Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ev_gy@abv.bg - напреднал
naskov написа:
ev_gy@abv.bg написа:
здравейте

обмислям да закупя камера за вграждане на прити на пелети,по конкретно прити kp w24.Ще отоплявам апартамент около 75 м2

някои има ли впечатления относно работата на този модел или подобен на марката прити.
Ще се радвам ако споделите съвети
Ako мощността и е 24кВт, то тогава е прекалено голяма за твоя апартамент :wink:

благодаря за съвета

имам общо 4 радиатора,лира и бойлер,отделно е и стаята в която е камерата
andy_forresite - майстор
Разгледай камини между 10 и 13 кв. 10 киловата към водната риза плюс 1,5-2,0 киловата от излъчването ще е 157 пъти по-добре от тази Прити. Най-слабите пелетни камини от моделните серии с водна риза на различните производители разполагат с потребната ти мощност.
idealist - специалист
andy_forresite написа:
Максималната работна ще е 70°. Минималната 55. Ако изчисленията ми са правилни, то излиза че при покачване на температурата от 55 на 70 градуса мощността на радиатора се повишава с 43%.
Питам те, понеже изграждаш с-мата с ППР. Какво ще е линейното разширение при температура
от 70 градуса С ? Аз също изграждам (подменям старата) двутръбна с-ма с ППР фибро стъкло
или както там е точното му название. С тази разлика, че започвам с размер Ф 40. При мен отоплението ще е нискотемпературно с газов котел. При мен максималната температура на водата ще е ограничена на 45 градуса. Въпреки тази сравнително ниска температура имам известни опасения за линейните разширения на ППР-а. За сведение, до сега (над 20 години) с-мата ми бе изградена от стоманени тръби, при които не се наблюдават линейни разширения.
LazarGanev - "Велик майстор"
Основно с ППР изграждам системите и няма никакъв проблем. Ако тръбите са вкопани - въобще не мърдат, ако са външни - в ъглите трябва да се оставят 1-2 см луфт, за да може при загряване да има къде да се удължават тръбите. Само един случай имах, когато майсторът не се е вслушал в инструкциите и е пуснал тръбите плътно от стена до стена и при нагряване станаха на макарони и клиентката ме извика. Скъсихме тръбите, муфирахме и всички беше наред.
димитар кисиов - специалист
idealist написа:
andy_forresite написа:
Максималната работна ще е 70°. Минималната 55. Ако изчисленията ми са правилни, то излиза че при покачване на температурата от 55 на 70 градуса мощността на радиатора се повишава с 43%.
Питам те, понеже изграждаш с-мата с ППР. Какво ще е линейното разширение при температура
от 70 градуса С ? Аз също изграждам (подменям старата) двутръбна с-ма с ППР фибро стъкло
или както там е точното му название. С тази разлика, че започвам с размер Ф 40. При мен отоплението ще е нискотемпературно с газов котел. При мен максималната температура на водата ще е ограничена на 45 градуса. Въпреки тази сравнително ниска температура имам известни опасения за линейните разширения на ППР-а. За сведение, до сега (над 20 години) с-мата ми бе изградена от стоманени тръби, при които не се наблюдават линейни разширения.
Разгледайте характеристиките на ппр-карбон аз пробвах и препоръчвам
andy_forresite - майстор
В ъглите има разстояние 12-14 мм. По дължина съм им сложил по две двойни скоби плюс една единична за последния радиатор. Според мен не се работи по-лесно с тях отколкото с белите. Белите може да ги накълчиш и изкривиш, а с ппр трябва да помислиш кой фитинг и сглобка да направиш първи за да стане. Затруднение създава и работата със задника по-високо от главата, местене на тежки предмети, завирани в тесни пространства, с едната ръка държа лепачката, с другата едната тръба и нямам трета ръка да задържа втората тръба ... дано не текнат като лейка.
Ъгловите аксиални вентили завих с тефлон на лента, а фитингите с метал - с течен тефлон. Лошо като няма кой да ти помогне тук-там.
filmatoplo - майстор
Почти не ползвайте тръба с алуминиева вложка. ППР с фибри е добро решение.
syncho - майстор
Защо да не използваме с алуминиева вложка?
fbr - майстор
А защо толкова рядко срещам отоплителни системи, които не са с алуминиева вложка.
syncho - майстор
A зразбирам до някъде филма. Ако правилно съм разбрал е имал предвид, че за да се ползва тръба с алуминиева вложка, трябва да се "обели", за да се запои. Затова основно и ние минахме на такава със стъклофибърно стъкло, защото е много по-лесно направо да лепиш без да "белиш". Като линейни разширения и двете се водят стабилизирани тръби и са много малки линейни разширения.

Интересно е обаче, че има и тръби с алуминиева вложка, която е централно разположена в тръбата и не се налага да се бели, за да може да се запои. Тук вече понякога съм на кантар с коя да работя. Разбира се в крайна сметка при приблизително еднакви технически показатели и начин на изпълнение решаваща роля играе цената.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: