• 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 315
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Снимки искаш ли, да видиш, че е пълно с иглолистни дървесни трупи в двора на фабриката? Която не прави нищо друго, освен пелети.
filmatoplo - майстор
Е скоро бях пускал линк за клип на немска или австрийска фирма за пелети -та в клипа спокойно даваха как карат във фабриката трупи , махат им само кората и ги правят на пелети . :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз не разбирам какво лошо виждате в това дървесината да се прави на пелети и да се изгаря в автоматизирани съоръжения с високо КПД? По-добре ли е да се гори в печки и половината топлина да отива на вятъра?
filmatoplo - майстор
Няма нищо лошо , още миналата година го казах -че рано или късно ще забранят това -дърва за печка , а дръвцата ще ходят директно във фабриките за пелети . :wink:
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Няма нищо лошо , още миналата година го казах -че рано или късно ще забранят това -дърва за печка , а дръвцата ще ходят директно във фабриките за пелети . :wink:

Не съм съгласен. Никое правителство няма да приеме такъв закон, защото ще се взриви социалния мир.

Пелетите винаги ще са скъпо гориво, защото са много енергоемки, транспортните разходи са в пъти повече от директния добив или от депо на горското. Надценките по веригата се натрупват и в края на краищата за да е що годе приемлива цената ще ги пълнят със слама, чамови кори,топола и каквито още долнопробни пълнежи се сетите.
filmatoplo - майстор
Е ,на вън качествен контрол има за разлика от тук . :) .Друго се чудя -след като кубик дърва струва в горското 40-50 лв , дървесината сигурно минава през извънземна технология че пелетите струват 400-500 лв.Ако пък е вярен слуха че пелетите се правят от отпадната суровина -то цената трябва да е в пъти надолу :? :wink: .
de_marco - напреднал
filmatoplo,
Сухата суровина за дървесни пелети струва 130 - 150 лв/т.
Изхождайки от тези 40-50 лв/пр.м3, които посочваш, това е около 90 лв/т. при средно 45% влажност. При смъкване на кората и влагата до около 12% вече си на 130-150 кинта/тон :yawinkle:
Пък за другото не се засягам, :partyman: пиша и гледам форумите по-скоро от скука и за да видя насторенията в България (и тук продаваме малко, но само на едро) и конкуренцията. А и никога не съм казвал, "колко качествени са пелетите", просто защото "по-добри", "най-добри" и "малко" и "много" са относителни величини, характерни за женския пазар и алъш-вериша. Имат си плюсове и минуси, както всичко друго.
Поздрави!
filmatoplo - майстор
Признавам че неподготвен пиша , не съм запознат визуално с технологията на производство на фабрични пелети , айде в Ютуб клипове сме гледали :) , но все си мисля че колкото повече е механизиран един процес -пада малко себестойността на продукта.
galin56 - специалист
filmatoplo написа:
Няма нищо лошо , още миналата година го казах -че рано или късно ще забранят това -дърва за печка , а дръвцата ще ходят директно във фабриките за пелети . :wink:
Абе то лошо няма, ама да не е камината на пелети 5000лв и тона 400-500лв. А една камина(горивна камера) за дърва е 1000-1500лв. и кубика 50-70лв. Аз нямам нито едно от двете, но мисля да си правя локално парно с камина за дърва. Незнам с точност колко процента в КПД-то имат. За дърва около 70% а за пелети около 90%(така мисля), но на тия цени за пелетната камина и на пелетите за тон не виждам на пелети как ще е по-икономично, че чак и да забраняват дървата за директно отопление.
filmatoplo - майстор
Уважавам труда на всеки производител , днес това е много трудно предполагам в България , айде пелетите са още пазарна ниша и работите за сега вървят .Но на дали цената им реално трябва да е над 200 лв , айде 250 .Или така да питам -колко трябва да струват пелетите у нас :? средна хубост .
  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 315

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: