• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Отопление на басейн 40 кубика с какви панели и колко -затопляне от 20 до 27 градуса . :?
Тани - модератор
Не че аз мога да ти отговоря , но предполагам , за всеки който може да ти помогне ще са важни и доста други параметри на заданието -

-за кои месеци
- кой град
-каква е площта на водната повърхност

това се сетих първоначално , без никога да съм смятал подобно нещо. Сигурно и аз съм пропуснал нещо де .
AntonBM - специалист
Не си казал и за колко време да стане тази работа...
Много грубо ако ползваш обикновени плоски колектори с:
10 бр. ще го затоплиш за 5 дни;
с 12 за 4;
а с 14 за 3 дни.
filmatoplo - майстор
В Приморско ще е басейна , водно огледало към 30 квадрата -ще се ползва юни,юли,август и септември .Под 20 градуса няма да пада водата и денем трябва да я дозагряваме до 27 градуса .Наоколо има високи сгради и в един момент може да засенчват басейна сутрин и следобед след 3 часа , та затова да е отоплението .Аз за самия хотел ще си правя отделна инсталация с 3000 литра вода , и остава место на покрива за още панели които да са за басейна .Та за топлене на басейна остават тия 7-8 градуса .
AntonBM - специалист
Недей да отделяш слънчевото поле на 2 за бойлера и за басейна! Направи го по-мощно, но едно! Загряваш бойлера до 55°С и след това с термостат и 3-пътен вентил насочваш цялата мощност към басейна. Така си гарантирал БГВ-то с голям запас – никога няма да имат вода под 55°С, а басейна ще се грее много по-ефективно и бързо. Бойлера ти е защитен от прегряване и т.н.
В пролетно-есенният сезон, когато хотелите са най-празни – бойлера има ниска консумация и басейна се грее по-дълго време. Така ще могат да се къпят в топъл басейн дори през Април и Октомври.
За 3 тона бойлер минималното количество плоски колектори е 16 бр., но ако монтираш примерно 24 ще имаш гарантирано загряване с по 2 градуса на ден на басейна. През нощта температурата спада с 1°. Това е, ако хотела е запълнен с 60 човека, които си хвърлят по един душ на ден. Ако са по-малко или не са чак толкова чистоплътни ще има повече топлина за басейна.
filmatoplo - майстор
Антоне какви са тези панели по марка - че да ми стигнат 16 броя .Идеята ти е много добра .
vodopada - специалист
AntonBM / Загряваш бойлера до 55°С и след това с термостат и 3-пътен вентил насочваш цялата мощност към басейна. ,,,,никога няма да имат вода под 55°С. /

Слет обят и вечерта,като си вземат всички тези 60 човека по един душ и кухнята приключи с миенето от тези 3000 литра ще останат 30л.
За колко време ще се загреят само от слънцето и кога ще се топли басейна.
Тани - модератор
vodopada написа:
AntonBM / Загряваш бойлера до 55°С и след това с термостат и 3-пътен вентил насочваш цялата мощност към басейна. ,,,,никога няма да имат вода под 55°С. /

Слет обят и вечерта,като си вземат всички тези 60 човека по един душ и кухнята приключи с миенето от тези 3000 литра ще останат 30л.
За колко време ще се загреят само от слънцето и кога ще се топли басейна.
Може да се загреят и за час! Какво странно има?
filmatoplo - майстор
Същата система 3000 литра я имам правена на съседния хотел , загрява си но наистина я точат 36 бани и кухня . На новия хотел баните са 30 броя .Въпроса е с колко мощност ще се затопля басейна -да го добавя към БГВ -то . Мисля и за пвц панели за директно топлене на басейна , но незнам дали може да се качва вода на 15 метра с басейновата помпа . :?Реално загряване има от 9,5-10 часа сутрин до 17 часа следобед .Преди това или след системата работи он-оф .7-8 часа е цялата работа .
filmatoplo - майстор
Или да го разглеждаме по друг начин , когато е загрят денем басейна на 27 градуса -на другия ден колко ще е .Тоест с колко е спада и колко мощност ще е необходима да се възвърне предишната температура .Дори за 5 дена да успея да го вдигна от 18-20 гр на 27 - после с лекота да го подържам . :? Ся извинявам се ама чехите ден два ще ме почакат с топленето ако нещо не успява бързичко , всепак това е екстра .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "Отопление на басейн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: