• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
naughty - специалист
Колеги,

мотае ми се в главата следната щуротия, моля за коментари относно ефективността и:

Изображение
Тани - модератор
А какъв е смисъла на подобна щуротия? Единствената логика ,която на мен ми идва на ум е да помогнеш на климатика да работи в мноого студен слънчев ден - (да пече слънце и да е под -10°С ) което ще се случи няколко дни годишно, а по-вероятно е дори да не се случи и може да се примириш с по-малкия СОР и направо да си включиш помощна електрическа или друга печка. Както ти е известно термопомпата няма да увеличи получената от слънчевия колектор енергия! По-добре би било да си я ползваш директно. Единствения плюс който виждам е , че колкото е по-ниска температурата на флуида , толкова ще е по-ефективен колектора , но... :?
naughty - специалист
идеята е да подпомага при ниски външни температури.
дори и в не-слънчев ден, течността би имала температура около 15-20 [дали?] градуса при външна например около нулата. За КОП-а би се отразило добре. Друг е въпроса дали е рентабилно :rock:
Тани - модератор
Енергията зависи не само от температурата, а и от дебита. А тебе не те интересува температурата! Ако си сметнеш каква енергия добавяш към системата ще видиш че е безсмислено
naughty - специалист
Тани написа:
Енергията зависи не само от температурата, а и от дебита. А тебе не те интересува температурата! Ако си сметнеш каква енергия добавяш към системата ще видиш че е безсмислено
така е. в заглавието съм добавил "или вода", тоест мислех си вариант или слънчев колектор или вода (от кладенец, сондаж, дори вода от реката). Диференциален термостат ще пуска водният кръг при падане на температурата на въздуха под тази на водата. Инвестицията е минимална, КОПа би нараснал.

Идеята е от термопомпа въздух-вода да стане комбиниран "дзвер" тип въздух+вода -> вода
filmatoplo - майстор
Не отричам слънцето, но с кладенеца ще работи и нощем и без слънце :wink: .Вместо кладенец (ако няма) може навита серпентина в двора :wink: .
Тани - модератор
Коментирах само свързването към слънчевия колектор. Относно термопомпа вода -вода няма какво да коментирам - има работещи системи! Предполагам комбинацията също ще работи. Подхвърлиха ми интересна идея , от която може да се възползваш! Заравя се в земята огромен стар кондензатор от хладилно съоръжение - предлагаха ми някакъв около 1х1х1 метра и около него се посипвал фин въглищен прах за да е винаги влажно и да се подобри топлообмена. Така се пести от помпи , вентилатори и т.н. а температурата на дълбоко в почвата е относително постоянна! Единствения проблем бил . че отгоре не растяло нищо! Ще се радвам да се обсъди и тази идея със всичките и предимства и недостатъци , защото след година две , като дойде време и за тази инсталация мисля да експериментирам с такъв топлообменник с термопомпа земя-вода! Винаги ще е възможно да мина и на въздух-вода .

ПП Филма , докато си допиша мнението си ме изпреварил! Каква серпентина имаш предвид - какво се движи в нея- вода или фреон? Ти имаш доста практически опит. Правил ли си подобна система или да си виждал вече направена?
naughty - специалист
те това има в предвид Филма:

Изображение


по него тече водица, не фреон.
naughty - специалист
Китайците са ме изпреварили :) :)

Изображение
stiv1961 - майстор
Добре де, в двора на село имам сонда с доста добър дебит/целогодишно си тече навън/,захранвам си цялата къща/три етажа/ с вода от сондата посредством хидрофор.Температурата на водата целогодишно е около 20 градуса.Как да впрегна водата да ми служи и на мен. а не да заминава в канализацията неизползвана :) Водата е питейна/проверена в ХЕИ/, мека/жената казва, че изпира много хубаво :) / и не на последно място до сега/от 74 г./ има сменени два бойлера, разглобявал съм ги и вътре-никакъв бигор, боклуци и т.н.
Много съм бос на тема отопление-охлаждане :cry:
  • 1
  • 2

Тема "Впрягане на слънцето (или вода) към термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: