• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Имам нужда от помощ за избор на тип отопление! Първо искам да се извиня, но наистина съм много бос в тази област и бих се радвал да чуя експертно мнение от хората във форума! От месец чета темите в този раздел, но така и не успявам да се насоча какво ми е необходимо..та направо към въпроса:
Става въпрос за отопление на къща, която е на два етажа, но искам да отоплявам само 1вия етаж (етажите са по 65 м2), причината е, че на втория са климатици, тъй като не се използват особено често! Къщата има вътрешна изолация и "уж" енергоспестяваща дограма! Намира се в планински район (селце до Банско-Разлог). До момента се използваше някаква сръбска печка на дърва, като на етажа има 2 радиатора по 20 ребра, 1 с 10 и 1 с 5(за банята). Бойлера е 80л.
Мислех си, че ми трябва пелетен котел с горелка (дори благодарение на форума открих ГРЕЙКО КОМПЛЕКТ, 20KW EXOTIC + RB STAR) , но като чета, той отоплява около 200 м2, а и във форума, хората споделят, че го ползват за отопление на два етажа плюс бойлери по 300лт.
Въпроса ми е, какво реално ще ми е най-полезно,ефективно и реално от какво имам нужда? Пелетен котел? Пелетна камина? Или Бог знае какво :)
Още веднъж се извинявам, но наистина нищо не разбирам от тези неща, а като отида в магазин, там също не са особено отзивчиви и реших да се допитам до хората тук, вместо да се опитвам сега да ставам специалист в отоплението!

Предварително благодаря на всички [-o<
LazarGanev - "Велик майстор"
Котелът, който си открил е добър, но ти трябват още 2 етажа като твоя, затова сега открий Грейко Бижу 10 или Бижу Дизайн 10, което да монтираш на мястото на старата брантия :cool:
Доколкото виждам няма други мнения и пропоръки до момента!.
Ще изчакам до края на деня или до утре и ако това е всеобщото мнение отивам и го поръчвам.

Много благодаря за бързия отговор LazarGanev! =D>
yanko78 - специалист
Всичко се свежда до това, какво искаш ти самия. Ако търсиш комфорт за зимата, ще се насочиш към отопление, което е на “водно” и тази мода се върти от пелетна, дърва, въглища и т.н. машина. Ако искаш съвсем комфорт (да не мъкнеш чували с пелети, дърва и т.н.), ке се насочиш към термо помпа.
Ако се топлиш на твърдо гориво, ти остава проблема с лятото. Не можеш да използваш котлите, да те охлаждат. Не случайно, предполагамхси забелязал, че масово се езползват климатици. По евтини са, по лесни за монтаж, по икономични са, по удобни за работата им, в това число и по изгодни от гледна точка на това, че ако 1 откаже, останалите на етажа, може да допълнят по-някакъв начин липсата му. Недостатъците при криматиците, всеки ги знае, като най основното е дискомфорта при работата им.
Аз бих заложил на термо помпа, но има много нота.
- скъпа първоначална инвестиция
- ако откаже, оставаш напълно без хладно/студено
- сложна система
- ако всичко е финиширано, много тегава инсталация
Плюсовете са много, като най основното за мен и , че с една машина си подсигуряваш и топло и студено, по комфортен начин и само с натискането напедно копче или дисплея на телефона.
Успех!
Отоплението ще е с пелети (поне натам съм се насочил, защото дървата не стават по-леки с годините), но разбира се както казах съм отворен да чуя и предложения за отопление с дърва, ако някой сметне, че ще е по-подходящо в случая! Охлаждането не ми е проблем, защото лятото в този район не е особено топло, а и в самата къща (тухла), дори лятото температурите са ок.
Интересува ме единствено отоплението за описания от мен етаж и реално, кое в моя случай е най-подходящо според хората във форума, които имат и опита и знанията - котел, камина, печка, климатик.. знам, че за много хора, звучи глупаво, но до преди месец-два дори не бях особено сигурен какво точно е котел, горелка и т.н. ..затова и отчаяно търся някаква насока :(
Като отидох в магазин, при така зададени условия ми предложиха котел на грейко 30 W, което дори и аз самия, осъзнавах, че е нелогично на база помещенията, които ще отоплявам.
Както казах, съм отворен за всякакви предложения, които смятате за подходящи, използвайки всякакъв вид средства - дърва, пелети, въглища и т.н.

Още веднъж благодаря на отзовалите се за съветите и търпението!
П.С. Очаквах вече да ме нахока някой, че съм неориентиран :goodman:
yanko78 - специалист
Ами аз мога да споделя моят опит, който го имам от това което ползвам. Като цяло през седмицата живеем в града в 3 стаен апартамент (2 спални, хол с трапезария общ) и сме с три висок клас хипер инверторни климатика. Когато се утопляваме, ги включваме и трите и не се спират до пролетта. Когато се темперира а артамента, всичко става супер и цяла зима ходим по къси гащи. В спалнята в която спим, ни е над главата и по някога вечер когато всичко утихне, се усеща, че го има.
Следващия вариант е на село, на което си ходим всеки петък и в неделя вечер се прибираме. Там сме с пелетен котел, който е в мазето и с климатици. Площа е еднаква сапартамента. Ние, ползваме климатиците през преходния период (разбирай в момента), когато не е толкова студено и палим котела, когато температурите са трайно ниски. Топлината от парното е различна и доста по приятна. Неудобството е, че малкоили много имаш ангажимент. Трябвада имаш подходящо помещение, в което да седи котела както и пелетите, подходящ бункер, зада не се налага често слизане/ходене дасезарежда и естествено, от време на време почистване. Също е хубаво дасе съобрази, ако необходимо, че пелетите постоянно им се вдига цената и не са много евтин ресурс за отопление. Стова вдигане на тока, ще продължанат дарастат, в предвид, че основния ресурс за производството, освен дървесината е и електричество.
Пелетнакамина, имам впечатления от познати, на които камината им е вътре в обитаемите части. Първото неудобство за което се сещам е, че пелетите се сипват в самата камина и съответно, бункерчето е малко и се налага често сипване. Малко или много, се получава прах при сипването им. Отделно, ако чувалите са в мазето, трябва дасе мъкнат докамината. Незнам дали има големи ползи (кпд) когато е тип камина, по скоро виждам недостатъците.
Другите ресурси (въглища,дърва) не ги коментирам, защото имам малък опит с тях и нямам добри спомени относно употребата им :)
Поздрави!
speka_rs - майстор
ср окт 06, 2021 1:54 pmHyus написа:
Отоплението ще е с пелети (поне натам съм се насочил, защото дървата не стават по-леки с годините), но разбира се както казах съм отворен да чуя и предложения за отопление с дърва, ако някой сметне, че ще е по-подходящо в случая!
+ 1 за Грейко Бижу.
Имам два допълнителни въпроси:
1. Ако се спра въпреки всичко на котел (с идеята, че някой ден може да направя и 2рия етаж да се отоплява с парно, т.е. да ползвам котела).. дотогава, проблем ли е да ползвам котел, който по принцип отоплява до 200 м2?
2. Може ли да ми кажете "качествените" и "познати" марки котел за пелети както и комбинирани за дърва и пелети? Тъй като на пазара има милиони марки, а един познат си взе някакъв турски или китайски и има само проблеми с него.. искам да дам по-висока сума, но да е за котел+горелка, които са качествени!

П.С. Някой има ли инфо Бижу до колко м2 отоплява? Както и ако не се сложи в обитаемо помещение, а мазе, това променя ли нещата?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет окт 07, 2021 2:13 pmHyus написа:

1. Ако се спра въпреки всичко на котел (с идеята, че някой ден може да направя и 2рия етаж да се отоплява с парно, т.е. да ползвам котела).. дотогава, проблем ли е да ползвам котел, който по принцип отоплява до 200 м2?
...


Преоразмерен котел = висок разход на гориво. Много висок
nexa - напреднал
По въпроса за отоплението ,може ли да ми препоръчате марка панелни радиатори , електронни глави и кранове ?
И евентуално изпълнител за гр.Хасково(защото имам съмнения ,че може да не случа на читава фирма с пелетната камина)
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за избор на тип отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: