Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Stambo_ - помощник
Имам парен котел с мощност около 23kw. самоделка от вестник "Направи си сам" от преди демокрацията. Изработен е преди 15г.Аз го ползвам от седем. Водни ризи от всички страни без дъното. С него отоплявам 180 квадрата разгъната площ. Чиста отопляема площ с панелни радиатори 120 квадрата - стаите. Коридори, гараж, работилница и парно в едно, по конвекция. Бойлери общо 180 л. също от парното.
Котлето има само ел. контрол заради бойлерите, включва на 40 градуса помпата и я изключва на 40 градуса. Два бойлера последователно (водата от единия влиза в другия, а се топлят паралелно) дори през зимата са достатъчни за един душ.
Липсва каквато и да е регулация на въздуха. Поставено е върху една скара която служи за пепелник и диша от всякъде. Вратичката на скарата все пак ограничава въздуха но????? Регулацията е Силно и По силно. Няма пламък, няма топло. През час два се зарежда. С горно горене е невъзможно. Вътрешните размери са 50,50,90см. Това е приблизително четвърт кубик.
Разход от последните 4 години - 1200 - 1400лв/сезон, комбинация дърва и донбаски въглища. Средно 10 - 12 кубика дърва "меше" и 1000 до 2000 кг. домбас.
Температура в стаите 23 до 27 градуса. Сутрин 15 - 18.
Къща с вътрешна изолация и добро остъкление - има и ПВЦ и дървени прозорци, но няма движещи се пердета.
Имам следната идея:
Парното котле да го катурна върху лицевата част, където са му вратичките и да ги ползвам за изхвърляне на пепелта.
Дъното да ползвам за врата за зареждане. Целта е да я уплътня и да мога да регулирам въздуха който постъпва в котлето. Не съм го измислил още, дали с маломощни вентилаторчета и тръби в горивната камера, или с отвори с различен диаметър. От друга страна в основата ще имам водна риза която очаквам да се топли от жаравата, "И от горещата пепел" - последното е с насмешка, но също си има своята логика - т.е. докато нещо е по топло от ризата да отдава и да топли водата и радиаторите. За да не гасне огъня и да няма много пушек, възнамерявам дъното и до половината стени или поне до 1/3, там където ще гори огъня, да е с огнеупорни тухли. След като се загреят те ще подпомагат горенето, а същевременно и ще отдават на ризата. Онези които по добре познават теорията на топлотехниката ще схванат, че загубите за нагряване на тухлите се компенсират от тяхното топло-отдаване когато няма огън - знам че не е на сто процента но загубите ще са в пъти по малко от колкото на дъно без водна риза.
Видял съм нещо подобно - легнало котле, т.е. по дълго от колкото високо, има и допълнителни екстри, които му позволяват да топли 600 квадрата, а размерите му са по малки от моя котел.
Та въпросът ми е:
Струва ли си да пробвам?
Нов котел със същата мощност, българско производство 1200лв. с възможности за регулация на въздуха, плюс 100лв. ремонт на инсталация.
Реконструкция по моя план около 300 лв. плюс 100лв. ремонт на инсталация.
И в двата случая става въпрос само за напасване на инсталацията която е изградена към новите варианти.
joro_vn - специалист
Малко съм на градус , та не четох внимателно сметките и идеите, но разхода на гориво за 180 м2 къща е съвсем приемлив. Много даже.
Ако ти е скучно, експериментирай, ама 200-300 лв. икономия на сезон .....дето я постигнеш я не.... по-добре заработи нещо допълнително в това време.
sian - специалист
Здравей колега Видях един котел самоделка , но много сполучлив. С бункер като дакона, с разликата че отпред си е с нормални врати и 2 вратички за ревизия на 4-те езика(хоризонтални топлообменници в горната част на горивната камера). За разлика от дакона, топлообменниците може да се почистват в движение (по време на работа на котела). Може да гори като обикновен котел с долно, с горно и като дакон с бункера. Може да работи цял месец без прекъсване. С въртящи скари е. Само сипваш въглища отгоре и изхвърляш отдолу шлака. Не е претнциозен към комина.(Видях се в приключение с един дакон, 15 дни опушване и монтаж на стария котел. Дакона продадох.)

Тема "Катурване на котле - да или не?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: