• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gench - специалист
Здравейте на всички
От доста време не се бях включвал във форума но сега имам нужда от вашата помощ.
Вече минаха 2 години от както завърших грубия строеж на къщата си а до сега съм направил само механата :) .
http://gench.snimka.bg/other/treta-i-ch ... cha.487218

Направих си схема за водно подово + конвектори(които ще са опция ако не смогва подовото)
plan1_50_OVK-Model.jpg

Въпросите ми са много но да почнем с:
- правилна ле е схемата къде виждате грешки
- кои тип тръби ще се най-подходящи и размера им
- може ли термопомпата да се намира в мазето(точно под стълбите)
- трябва ли колекторите да са до термопомпата
- необходими ли са допълнителни помпи,вентили и т.н.

Ще се радвам да се включат повече "разбирачи" :) Помагайте!!!

Прикачен файл

plan1_50_OVK-Model.jpg
naskov - майстор
Ako означенията върху чертежа са верни виждам, че имаш стая от 58м2. Тази квадратура няма как да стане с една серпентина [-X
Фло - специалист
На схемата тръбите са с чупка ,под ъгъл ,а би трябвало да правят плавен полукръг при завиване,според мен.
gench - специалист
Ako означенията върху чертежа са верни виждам, че имаш стая от 58м2. Тази квадратура няма как да стане с една серпентина

58m2 e цялото помещение без коридора ,стълбището и спалнята

На схемата тръбите са с чупка ,под ъгъл ,а би трябвало да правят плавен полукръг при завиване,според мен.

разбира се че няма да са с чупка просто е по-лесно да го начертая по този начин
dalgia - специалист
Гледай серпентините да са горе долу с еднаква дължина.Сметни си дължините със стъпка м/у серпентините 10 или 15см и гледай да не надвишават 120метра.Тръбата е полиетилен с алуминиева вложка или "парнаджииската" тръба Ф16.Някъде около 20вата на 1м май се падаше.
Ако имаш опция и за охлаждане , конвекторите и подовото на отделни колектори иначе зад всяка врата парцал с кофа ще ти трябва.При положение ,че са на отделни колектори в мазето си направи два колектора от тръба Ф76,89,108 каквато има и две отделни помпи.Колекторите на етажа може да са далече от Т.П. не е проблем.Може да използваш и помпата на Т.П. ама като минаваш на режим охлаждане да затваряш колектора на подовото.Ако не се охлаждаш , на един колектор както си го нарисувал и директно нейната помпа.Обаче ако сложиш стайни термостати и моторвентили на кръговете трябва да изпълниш колекторите в мазето защото има защита от намален разход и ще спира аварийно.За под тръбите не питаш и не ти казвам.Успех и приятна работа :) .
gench - специалист
dalgia написа:
Гледай серпентините да са горе долу с еднаква дължина.Сметни си дължините със стъпка м/у серпентините 10 или 15см и гледай да не надвишават 120метра.Тръбата е полиетилен с алуминиева вложка или "парнаджииската" тръба Ф16.Някъде около 20вата на 1м май се падаше.
Ако имаш опция и за охлаждане , конвекторите и подовото на отделни колектори иначе зад всяка врата парцал с кофа ще ти трябва.При положение ,че са на отделни колектори в мазето си направи два колектора от тръба Ф76,89,108 каквато има и две отделни помпи.Колекторите на етажа може да са далече от Т.П. не е проблем.Може да използваш и помпата на Т.П. ама като минаваш на режим охлаждане да затваряш колектора на подовото.Ако не се охлаждаш , на един колектор както си го нарисувал и директно нейната помпа.Обаче ако сложиш стайни термостати и моторвентили на кръговете трябва да изпълниш колекторите в мазето защото има защита от намален разход и ще спира аварийно.За под тръбите не питаш и не ти казвам.Успех и приятна работа :) .
благодаря ти за отговора
конвекторите и подовото задължително ще са на отделни кръгове.По скоро въпроса ми беше дали е възможно колекторите да са в мазето до термопомпата а не в банята.А под тръбите смятам да сложа 3-5см фибран.
Хич не са ми ясни тея колектори,вентили, помпи и т.н.
Някои дали може да направи някаква схема. На втория етаж живот и здраве също ще е с подово и конвектори.
Забравих за бойлера (с серпентина) - възможно ли е и тои да е в мазето до Т.П. и да захранва 1-я и 2-я етаж
dalgia - специалист
Може колекторите в мазето и бойлера може в мазето.Тръбите към конвекторите задължително в гумената изолация.Не е само фибран има и още.
gench - специалист
тръбите на конвекторите мислех да са с гофре но щом казваш може и с гумената изолация. А освен фибрана под тръбите ще има и армировка за която смятам да захвана тръбите ,че не ми се дават излишно парички за разните му там захващания(а за разни фолия над фибрана пък хич не ми се дават пари )
2v6 - майстор
gench написа:
По скоро въпроса ми беше дали е възможно колекторите да са в мазето до термопомпата а не в банята.А под тръбите смятам да сложа 3-5см фибран.
Колекторите за подовите серпентини трябва да са на ниво над серпентите.
gench - специалист
Значи ще е най-добре цялата колекторна кутия да е в банята (да речем)
Никои не казва нищо за тея вентили, помпи и въобще за цялата арматура :sad:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Помощ за водно подово отопление с термопомпа" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: