Смятам да си правя въздушно отопление . Идеята е с една камина в най-голямата стая в приземният етаж(6,5Х4 метра) или направо мазето , защото подът е на 0,8-1 метър под земята да отоплявам още три стаи на горният етаж при необходимост, а когато няма такава , само една на горният етаж с по-скромен разход на дърва . Обема на горните помещения е около 140 кубически метра добре изолирани с нова дограма . Трябва да сметна площта, която ще загрява въздуха, мощността на камината и сеченито на въздухопроводите. Мога да се ориентирам за мощността по нужната електрическа мощност. Казано иначе за всяка стая тази зима да включа електрически нагревателен уред и когато температурата престане да се покачва да измеря температурната разлика и по обратният път да сметна загубите при максимален студ . Една духалка през повечето време върши работа така че ми трябва мощност колкото за две за по-сигурно или с други думи около 4-5 киловата на стая до 20 киловата топъл въздух. Ако някой е правил нещо такова да сподели как е смятал и какво се е получило .
Обаче идва следващия въпрос, как точно мислиш да затопляш стаите ? Камината ще ти е въздушна, това е ясно. Но къде ще са въздуховодите? Ще ти трябват във всяка стая поне 2 отвора, единия за топлия а другия за студения въздух, и много желателно ще да е, да са на разстояние един от друг, а не един над друг. Отделно ще ти трябва и вентилатор иначе другите стаи ще са на студено.
Иначе отоплителната мощност необходима за едно помещение се смята по формули. Или на базата на опит, от сорта тази стая се топли с духалка или ел. печка 2 Kw.
Незнам какво правиш и как ги смяташ тези 4-5 KW на стая, но стаите са или някакви грамадни хамбари, или сметките са леко от типа една баба казала или един бакалин сметнал на ум.
Както много добре знаеме, един киловат си е един киловат, дали е добит чрез изгаряне на въглища или чрез въртене на педалите, той пак си е толкова и топли толкова.
Ако на 3 стаи сложиш камина 20 Kw може и да успееш да загрееш стените до червено.
