Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Интересуваме, може ли да се прави Drain Back система с вакумни колектори?
Ако да, тези на Sunsystem подходящи ли са?

Благодаря предварително
miroki - майстор
Системата означава, че извежда водата от нагрятата, охладената зона (колектора) .
Ти сега отговори, може ли да източиш колектора?
шоп - майстор
Аз и Евгений сме с такива системи. Може да има и други колеги от форума с такива. Моят е с 60 тръби. Писано е много из форума, има схеми, снимки....
Evgeniy - майстор
С малко закъснение да се включа и аз.
Колекторите на Сънсистемс са heat-pipe и не е ясно какво ще стане ако на загрят до 200 градуса колектор се пусне вода на 50 градуса.
Иначе няма проблем с изпразването. Моят с "мокра тръба" като не се изпразва целия да не би да има проблем за изминалите 5 години. Обяснил съм го в темата за вакуумен срещу плосък панел.
Навремето, като проучвах, представителите на SEIDO се кълняха че няна проблем за ДБ. Да, ама те са страхотна цифра...

Всъщност в нета се предлагат такива сиситеми и аз съм много любопитен някой да експериментира, защото ще има доста предимства поради много малкия обем вода в колектора. Ето примери:
http://www.sunmaxxsolar.com/simple-drai ... ctors.html
http://www.builditsolar.com/Projects/Wa ... inBack.htm
http://ecorenovator.org/Downloads/My-DI ... System.pdf
шоп - майстор
На мен идеята мокра тръба най-много ми харесва заради липсата на паразитни топлообмени. Нищо не пречи да се направи и самоизточващ се heat pipe, но топлообмена въздух-топлинна тръба и топлинна тръба-вода безпорно ще намали ефективносста. Разбира се намаляването на инертността заради по-малкото количество вода е плюс и не се знае в крайна сметка кое е по-добро.

Трябва малко да се пипне и помисли по уплътнението между вакуумната и топлинната тръба.


Малко предимство на мократа тръба и нейният обрм, който и Евгений отчете е, че може в 22 часа да източим бойлера и помпата да се включи и да имаме още вода :-)

При мойте 60 тръби това са над 200 литра вряла вода:-)
fbr - майстор
Не е особена философия, да се направи така че DB-системата да се изпразва след .... да кажем 2 часа след последното включване на помпата. Проблема с инертността и честите пълнения и изпразвания при мен така съм го решил.
шоп - майстор
фбр, дай идея.

Мислил съм по въпроса и нищо не ми е идвало на ум. Поне не и лесно за направа.
fbr - майстор
Моята е с обикновено реле за време, което сам съм измайсторил с подръчни средства, като при включване на помпата се затваря и термозадвижка на вентил между горния и линията отиваща на долния край на DB съда. След изключване на помпата релето за време започва отброяването на тези 2 часа, като вентила остава затворен. Ако преждевременно помпата отново се включи релето за време се нулира. Ако през тези два часа помпата не се включи от диф. термост. след настроените 2-а часа, релето за време изключва термозадвижката, отваря се вентила, въздуха от горния край на DB съда нахлува в тръбите и прекъсва водния стълб, и водата от колектора се прибира в съда. Тази нетолкова впечатляваща опция, не би трябвало да липсва в прехвалените диференциални термостати, които са на мода днес.
шоп - майстор
Аха, аз имах впредвид как да се източва цялата вода от всяка вакуумна тръба.
Evgeniy - майстор
Според мен ще е опасно да се източи цялата заради шока от запълването. Празна тръба за минута прави високи градуси.
Обмислям вариант с полипропиленова колекторна тръба и с изместени колекторни отвори. Така ще се източва всичко освен в тръбите. Но дано даде време за експерименти.

Тема "Drain back система с вакумни колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: