Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Kondor1 - специалист
Предполагам е дискутирано в някоя тема. Въпросът е дали през зимата климатикът трябва да работи денонощно или да се изключва при излизане? Откъм разход на ток/пари.
чет сеп 26, 2019 1:38 pmKondor1 написа:
Предполагам е дискутирано в някоя тема. Въпросът е дали през зимата климатикът трябва да работи денонощно или да се изключва при излизане? Откъм разход на ток/пари.
Парите са долу-горе едни и същи. Комфорта не е.
За машината е по добре да не се спира.
andy_forresite - майстор
Аз бих го изключвал при среднодневна температура над 12°. Например нощна 5-7 градуса и денем 16-18. В стаята може да захладнее, но машината бързо ще се справи.
Вече при среднодневна 5-6° бих го оставил с 2 до 4 градуса под желаната температура. Например ако при настроени 25 градуса се чувствам добре, тогава задавам 21 за времето, през което няма хора вътре и чао. Като се прибера, увеличавам пак на 25. 20-30 мин. "дискомфорт" сякаш са по-добре от по-висока сметка в края на месеца. За мен поне е така.
При целодневен минус никакво спиране. Хайде, в горните случаи който иска спира, който не иска - не спира. Все някак се получава, но при -6-7 и надолу да чакаш да те стопли като го включиш и в стаята е 14-15 градуса, или по-студено...
Kondor1 - специалист
чет сеп 26, 2019 1:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
чет сеп 26, 2019 1:38 pmKondor1 написа:
Предполагам е дискутирано в някоя тема. Въпросът е дали през зимата климатикът трябва да работи денонощно или да се изключва при излизане? Откъм разход на ток/пари.
Парите са долу-горе едни и същи. Комфорта не е.
За машината е по добре да не се спира.
И аз така знам, но ми развиват теории, че се губи топлина напразно докато няма никой в случай, че времето на отсъствие е 8+ часа. И се чудя доколко кое е вярно.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
чет сеп 26, 2019 5:48 pmKondor1 написа:
...
И аз така знам, но ми развиват теории, че се губи топлина напразно докато няма никой в случай, че времето на отсъствие е 8+ часа. И се чудя доколко кое е вярно.
Губи се, може би около 40% в моят случай.
Когато, климатика може да навакса температурата за 15-20мин., няма никакъв смисъл да се оставя да върти излишно 10часа. Като е кекав и не може, ще трябва да се оставя. Или таймера може да се ползва час преди прибиране. Някой имат и ограничения на максимума - също е добре да се ползва за да не работи с лоша ефективност при стартиране.
Освен това при намаляването на градусите в топлото време, почва ОН-ОФФ което също влошава ефективността.
При мен 10часа е спрян, 14часа е включен ако е студено де.
Спестените киловати за 10часа, после ги изгарям за 6часа. Или 6ч. от 14ч. съм на аванта - към 40%.
Като цяло го оставям включен ако е под -5 гр.
Ваша си работа е как да си ползвате климатика, само казвам че има разлика и съм я мерил многократно.
burner - специалист
Аз и мерни уреди закачих за цял месец и доникъде не стигнах, че и отоплението ми в студено време е комбинирано с пелетна камина. Вдигнах ръце, гледам да е топло. За дребни суми няма да си образувам нерви.
naB4o - специалист
Аз не съм замервал, ползвам 3 климатика по следният начин. При отсъствие от апартамента намалям с няколко градуса (4-5°), и при връщане ги вдигам. Тези гимнастики ги правя като температурите са под 0-та. При преходните сезони, пускаме за малко през деня, или оставяме и през нощта. Апартамента е изолиран добре, и поддържа добре топло, като през преходните, пускаме наистина за кратко. Изолацията не позволява бързото изстиване преходните сезони, и намаля товаренето на климатиците. Дебелата зима ги държа нон стоп, не знам дали губя някой лев, НО децата бягат навсякъде и гледам да е приятно у дома.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Измерванията ми са 4 години един климатик, 1г. друг и 2г. трети климатик.
Сравнения с камина, сравнения с духалка.
Най-големият проблем за оставянето на работещ климатик не е разхода конкретно.
По ме притеснява износването на лагерите в мотора на вътр. тяло.
Което води до ранна трудна, да не казвам опасна смяна на лагери с неясен произход.
Да сменяш лагери на 3 годишен климатик ми звучи несериозно.
Ма то 700об ./мин. х 60мин. х 10ч. смятайте ги колко са излишните обороти на ДЕН!
dragozow - майстор
Аз имам 3 климатика вкъщи, като падне под нулата си седят включени, като само ги намалявам на 20 градуса нощем и като ме няма. Ако е по-топло времето няма смисъл, защото така или иначе за 20 минути стоплят.
Lisko - майстор
Вие сте баровци бе. Аз спя на 15 градуса а през деня поддържам 19. Кво е тва 25? Ай саа развъдник на вируси. :partyman:

Тема "Отопление с климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: