Най - вълнуващия въпрос зимно време.
donnna - специалист
Котелното ми е извън къщата миналата година зидах комин за него с размери 21 на 21 сантиметра вътрешен размер и височина 4 метра това достатъчно ли е за този котел или е малко. Как мислите или ще се наложи още да го вдигал а това е голям проблем
на книжката на моя котел пише, че височината на комина трябва да е минимум 40 см над най-високото било на покрива.

щом е външен комина е хубаво да се облече със стириопор 3-4 см. щото от конденза ще почне да избива катран и става грозна работа... ще почне и да тече долу в котелното един катран - не ти е работа...

колкото до пиролизните котли, някъде тук пишеше че са доста по-скъпи /над 2 пъти/ и доколкото аз знам са само на дърва - т.е. не горят въглища....
ra4o - специалист
Мдам, пиролизните горят само сухи дърва.
А, ДаконДор е много капризен към комина и винаги е опушено в котелното.
nikivelinov - специалист
donnna написа:

щом е външен комина е хубаво да се облече със стириопор 3-4 см.
Това НЕ е форум "ЗАПАЛИ СЕ САМ".
Моля, 'специалистите' да мислят поне малко преди да дават подобни съвети.
ra4o - специалист
Стиропора е леснозапалим, а Фибран-а върши ли работа или трябва да се слага само минерална вата?
burningice - специалист
димохода съм го изолирал с минерална вата
nikivelinov - специалист
ra4o написа:
Стиропора е леснозапалим, а Фибран-а върши ли работа или трябва да се слага само минерална вата?
Стиропор, фибран и т.н. се изработват от полистирен. Разликата е само в технилогията, експандиране и екструдиране.

За комини - стъклена или мергелна вата.
ra4o - специалист
Ясно.
Сега един такъв въпрос, ако горе на покрива т.е. на около 5 м. от котела, коминното тяло минава на 3 см. от греда от покривната конструкция, опасно ли е?
LazarGanev - "Велик майстор"
Вземи каменна вата с алум.фолио и облицовай комина на мястото където минава през ламперията и около гредата.
nikivelinov - специалист
ra4o написа:
Ясно.
Сега един такъв въпрос, ако горе на покрива т.е. на около 5 м. от котела, коминното тяло минава на 3 см. от греда от покривната конструкция, опасно ли е?
Мисля, че запалимите конструкции трябва да са на не по-малко от 20см от комина.
Предложението за изолиране с минерална вата е добро, т.е по-добре да сложиш вата (доколкото е възможно), отколкото да си стои така.
scorp - напреднал
Здравейте !
Най-сетне успях да се регистрирам във форума и бих искал да приветствам всички и да изкажа отличните си отзиви !

На върпоса !
В момента завършвам къща около 220 кв.,м.РЗП Гаражи + котелно около 5 кв.м., 1ви и 2-ри етаж (3 стаи+2 бани). По проект имам котел (21 КВ оразмерен), както и камина в дневната (на 1-ви етаж дневна+кухня+трапезария около 70 кв.м. общо помещение).
Не знам към какъв котел да се ориентирам, както и дали камината да е също с водна риза. Тръбните разовдки са пуснати, както е по проект, като добавихме и медни тръби, които от котелното излизат над тавана в подпокривното пространство за включване и на слънчеви колектори за топла вода.

Към какъв котел да се ориентирам (марка, модел), радиатори, камината може ли и тя да е с водна риза и как ще се съчетаят с котела, съответно слънчевата инсталация с какви колектори и какъв бойлер (мисля да е 2 серпентини 200 л.).
Последно гледах на панаира котлите на пелети (на ЕРАТО, които са с бункер или пък с външен шнек) но така и не ми отговорихйа на въпроса какъв е разхода, има ли регулярни доставки на пелети, скъпо ли е като гориво и т.н. Харесаха ми италианските камини с пелети (с електронно управление). Въобще много въпроси !
Всяка идея ще ми е от полза, защото все пак фирмите дават конкретни решения но и човек трябва да е наясно какво да им даде като запитване.

Благодаря предварително !

Тема "Какъв котел да избера!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: