• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Пуснах подовото и виждам един кусур на цялата система. Когато останат 1-2 стаи за подгряване котела не може да модулира и прави чести цикли с включване/изключване. Резултата е, че тъкмо температурата на топлоносителят достига зададената долна граница от 30 градуса, котела (Immergas Victrix Major 28TT) се включва на някаква средна мощност, водата скача до почти 50 градуса и котела изключва. И това се повтаря през 3-4 минути.

Къщата е 230м2 РЗП. Отопляват се почти всички стаи (около 150м2 отопляема площ). Топлоизолация бол.

Та или има проблем с настройките на котела (това включване на средна мощност ме съмнява), или е нужен буферен съд.

Търся съвети за това поведение на котела. Подозирам, че в този режим на работа ще се качи и консумацията, но нямам идея колко. Ако е пренебрежимо мога да го търпя така тази зима. Ако не е - настройките ли са проблемни или буферен съд да търся.

Инсталацията в момента е с хидравличен разединител и допълнителна помпа след него. Хидравличният разединител е около 2-3 литра.

Подозирам, че ако се сложи нещо по-голямо като хидравличен разединител този проблем ще се изчисти. Ама по-голямо от него май се води буферен съд...
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами аз това го разправям постоянно, ама друго е човек да се убеди сам :) . Не ти трябва буфер, а правилен избор на режим на работа на котела. Не ти трябва и всички стаи да са с автоматика за контрол на температурата, тя само пречи на котела. Нека да има само да 2-3-4 стаи максимум, всички останали помещения да се управляват от стайния термостат на котела (за твоя случай най-добре CARv2). Стайният термостат не позволява често включване на котела. Когато стайният термостат е модулиращ, той сваля мощността на котела до минимум, съответно и температурата на водата, а това пречи стаите да прегряват, така че локалните термостати за всяка стая са излишни, освен за някои спални или стаи, които не се ползват
brum - майстор
LazarGanev написа:
Когато стайният термостат е модулиращ, той сваля мощността на котела
Би ли споделил малко детайли за това? Контролира модулацията на котела по някакъв начин или намаля градусите на топлоносителят?

Че ако е второто ми е в плана за управление на подовото. Но по това ще се работи след месец. Цялата ми система е правена - самоделни контролери и към момента много базова логика за управление на всичко. Достигне ли се търсената температура в зададено помещение затваря задвижките. На следваща стъпка мисля да добавя контрол върху температурата на топлоносителят.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет ное 12, 2021 3:37 pmbrum написа:
Би ли споделил малко детайли
Ами не знам колко повече детайли да дам. Модулиращият стаен термостат има голямото предимство пред он/оф термостата, че връща обратна информация към котела за температурата в стаята, за да може котелът първоначално да работи на максималната мощност, на която е ограничен от настройките при пуска и съответно зададената максимална температура на водата, а като доближи зададената стайна температура, започва да си намаля мощността (съответно и температурата на водата), за да не изключи. Ако все пак и минималната мощност е голяма - тогава ще изключи малко след като подмине зададената стайна температура и ще включи чак след предвидения хистерезис. Но при инертното подово отопление това става след доста часове. Ако стайният термостат не е модулиращ, пак така ще се случи, но котелът ще работи със зададената температура
brum - майстор
Ясно. Същото като това дето мисля да правя :) .
LazarGanev - "Велик майстор"
Топлата вода е открита :cool:
brum - майстор
Реших проблема по предложеният по-горе начин за момента. Добавих логика в управлението която да държи минимум 4 кръга отворени. След тази промяна котела държи 35 градуса по време на подгряване (на толкова е настроен).
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако добавиш и препоръчания стаен термостат, ще можеш да настроиш на 45, а котелът да поддържа в диапазона 30-45*С според нуждите. Четири кръга ми се виждат малко, но решението си е твое. Спестихме ли едни 2000лв от буфер? :cool:
brum - майстор
Спестихме :) . Но да съм честен - изненада ме с цената. Представях си го като 200-300 лева...

А за температурата - скоро. Имам идея как да реализирам устройството което директно да върти копчето. Имергас си пазят протоколите за комуникация с котела. Та устройство което директно върти копчето и натиска бутона за летен/зимен режим остава като единствен не-инвазивен вариант. Температурата поне е лесна - на определена позиция на копчето отговарят определени градуси. Един сервомотор ще даде повече от добър контрол.
  • 1
  • 2

Тема "Буферен съд и газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: