Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Имам няколко въпроса свързани с самата горелка и софтуера към нея.
Използвам пелетна горелка BIOTECH 35 която е монтирана на чугунен котел Viadrus U22 - 29,1 kw.
Преди около 2 седмици се свързах с Naturela за да попитам за някой допълнителни параметри на горелката.
Изпратиха ми софтуер на Naturela който да кача. Справих се с това. Контролера е NPBC-V3М-1 и вече е с версия 3.3а/ 3.2.
Направих настройките, но ми прави впечатление, че времената за работа и за почивка на шнека се разминават.
Например зададени са на 3-та степен време за работа на шнека - 7 секунди, а почивката да е 16 секунди.
Като засичам с хронометър работата на шнека е по-точна, но почивката е по-малка. Около 10-12 секунди.
Въпроса ми е някой може ли да предостави настройки които горе долу да оптимизират процеса на работа.
При настройките на степениете (колко да работи и колко да почива шнека) има настройка и за силата на вентилатора и до нея още една опция за вентилатор. Изглежда по подобен начин. Вентилатор 40 / 40. Може ли някой да ми каже за какво втората цифра след наклонената черта.
За да се добие представа ще кажа какво отоплява. :)
Къща на два етажа с около 50 кв. на етаж. На първия е хол с кухня в едно и има три панелни радиатора, коридор и мокро помещениес по един радиатор.
На втория етаж има три стаи по около 12-15 квадрата, коридор и баня с тоалетна. Във всяка стая има по един радиатор в коридора също има
в банята пак е панелен радиатор. Лири не използвам. Всички радиатори са панелни и са общо 10 бр. като има и 200 л. бойлер, но той се грее на ток за момента. Свързан е като радиатор - няма термоглава и като изстива водата в радиаторите изстива и в бойлера, но по-бавно. Няма колекторна кутия на нито един от етажите.
В момента разхода на пелети е между чувал и два в зависимост от външната температура. Имам стаен термостат който стои в хола и е настроен
на 22 градуса постоянно. Когато е окло -10 до -15 градуса разхода може да мине 2 чувала.
Мога да предоставя настройките на котела за да бъдат обсъдени.

Благодаря предварително!

Поздрави,
Къде Натурела написаха "почивка"?
Не пише ли Цикъл?
Защо чак сега, след като си напраскал толкова киловати на стотя квадрата, питаш?
35 киловата горелка, на няма 30 чугуняк!!!
20 с тунинг (допълнително желязо) биха го направили добра комбинация, но вече късно е.
Цикълът е Работа + Почивка, както почти точно ти е отчел хронометърът.
Значи- Цикъл 45, да речем, включва 8 секунди работа и 37 секунди почивка.
Разходът ти е напълно приемлив, въпреки ужасната отоплителна комбинация.„

Поправени са правописни грешки.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет фев 19, 2021 4:13 pm, променено общо 1 път.
Мога да изпратя настройките по мейл.
пет фев 19, 2021 1:39 pmchrisb1 написа:
Добавям снимки с някой настройки. Мога да изпратя всички по мейл.
На мен, лично, не ми трябват.
Прати ги тук! Така ще получиш повече мнения, а дано отсееш!
Това са настройките в момента.

Cleaning on Start
Fan - 90 sec
Cleaner - 20 sec

Cleaning on Stop
Fan - 180 sec
Cleaner - 20 sec

Cleaning on BB
Fan - 180 sec
Cleaner - 20 sec

General Setup
Retries 5
Feed 55 sec
EFan 15

Cycle Setup
Heater 20 sec

Fan 5 5 min
15 8 min

Initial Burning
Dur. 30 sec
Fan 20/ 20

Burning Startup
I 60 sec
II 60 sec

Burn Level
III dT> 10 gradusa
II dT> 5 gradusa
I dT> 0 gradusa

Setup III
Feed 7.0 sec
Cycle 16 sec
Fan 40/ 40

Setup II
Feed 6.0 sec
Cycle 15 sec
Fan 37/ 37

Setup I
Feed 5.0 sec
Cycle 22 sec
Fan 33/ 33

Suspend
Feed 5.0 sec
Cycle 40 sec
Fan 20/ 20

Burning Shutdown
III 60 sec
II 60 sec
I 60 sec

Suspend Time

Max 25 min


Overheating

Max 5 gradusa


Intern. Cleaning
Cycle 300 sec

Fan 30 sec
75/ 75

Auto Clean Setup

12 Hours

Set Temperature

Max 85 gradusa

Set Temperature

65 gradusa
Самите настройки не мога да коментирам, понеже работата на такъв тип горелка ми е непозната. Единствено контролерът, но коментарът ми приключи с
подробностите относно Цикълът.
Разходът е съвсем приличен, относно отопляемата площ, според мен.
Не виждам да има някакъв проблем, а по скоро съмнения.
Никой ли не може да помогне или да даде съвет? :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Смяташ, че 20кг/ден е много за 100м2 къща, отоплявана с Виадрус и 35кВт горелка. Аз смятам, че е съвсем приличен разход, дори много добър. Освен това фирмата, която произвежда горелката е сериозна сервизна фирма и съм сигурен, че поне по телефона ще помогнат много повече, отколкото тук във форума.
Здравейте,

Не смятам, че разхода е голям. Просто питам дали може да се оптимизара още малко, тъй като може да достигне до големи разлики.
Да, разбирам, че външната температура е голям фактор. При минус 15 се е случвало разхода на пелети да е по-малък от когато на вън е 5 градус.
Това също го разбирам, че идва от по-краткия период на почивка на горелката и водата не може да изстине драстично.
Бих искал максимално бързо да загрява водата до 55 - 60 градуса и да държи 60-62 до достигане на зададената от стайния термостат температура.

Благодаря предварително! :)
Разхода, при -15 и +5, можеш да го сравняваш и разбереш само когато топлиш палатка. За повече се иска опит и "разбиране инерцията на жилището".
Съвсем на кратко- в огромният тонаж на всека къща е натрупана енергия. Това е като засилена влакова композиция. Температурите могат да спаднат драстично, в рамките на денонощие, но къщата изстива след още няколко. Машиниста пуска по инерция още на Повеляново, бие контрите на Стара гара и спира успешно на Централната у Варна.
Намери си по сериозно занимание!

Тема "Biotech 35 с Naturela software" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: