• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте. Може ли някой да пресметне колко ни струва вече един киловат отопление със новите цени на пелетите като за моя район са вече около 700 лева за тон. Аз като потребител на около един тон за месец от зимата се замислям дали няма да ми е по-изгодно отоплението само на ток.
LazarGanev - "Велик майстор"
Изчакай 2 месеца - след Нова година токът ще е нагоре, а пелетите - надолу :wink:
prascho - майстор
В рамките на следващите 1 до 3г цените ще вървят нагоре, след това ще се нормалиират.... При пелетите сезонността също има определено влияние върху ценообразуването...
ср ное 17, 2021 10:04 pmLazarGanev написа:
Изчакай 2 месеца - след Нова година токът ще е нагоре, а пелетите - надолу :wink:
След цели 2 месеца токът ще се вдигне с 10%. При мен сега е със 150%. А пелетите наистина ще поевтинеят, но чак лятото
ср ное 17, 2021 10:08 pmprascho написа:
В рамките на следващите 1 до 3г цените ще вървят нагоре, след това ще се нормалиират.... При пелетите сезонността също има определено влияние върху ценообразуването...
Да, затова моля някой да помогне да сметнем по цените в момента, колко ни струва киловат топло произведено от пелети
ср ное 17, 2021 10:04 pmLazarGanev написа:
Изчакай 2 месеца - след Нова година токът ще е нагоре, а пелетите - надолу :wink:
Вчера омбудсманът се изказа, че ще иска компенсация за битовите потребители на природен газ. Какво е поскъпването на газа и дали броя на потребителите му е съизмерим със броя на потребителите на пелети.
andy_forresite - майстор
При тази цена отговорът ми е ДА.
Българинът обича комфорта и ще купува и на по-висока цена. Това да му е топло от парното - еее, рахат. Не е като от климатичните тела. Язък че не могат да се охлаждат с пелети. Нямаше да им духа от климатиците. Щеше да се купуват пелетчета на 1000 лева и да се охлаждат заради комфорта...

С камина 16 ст за киловатчас. С котел 20.
шоп - майстор
ср ное 17, 2021 10:04 pmLazarGanev написа:
Изчакай 2 месеца - след Нова година токът ще е нагоре, а пелетите - надолу :wink:
За първото съм съгласен, за второто не.

Няма икономическа логика пелетите да паднат освен ако газа не поевтинее 200%.

Виж какво си написал точно преди 1 месец в съседната тема за мнение за производители на пелети.

Слънчогледовите ще се отпушат след първи ноември, от новия слънчоглед. Досега не е било никога да не остане от старата реколта, винаги са се застъпвали. Миналата година нямаше слънчоглед, купуваха скъп внос, семето стана скъпо, не върви и оттам нямаше достатъчно люспа. Сега докато се звърти колелото с новата реколта, да се натрупа достатъчно люспа отпадък, се бавят пелетите. Но си мисля, че там няма много да се бавят, защото при този глад, който започне да бълва първи количества, той ще спечели повече, защото после цените ще се успокоят надолу. Всеки има интерес да си продаде отпадъка на по-висока цена и при глад на пазара.

Е 1ви ноември мина, цените на сл. пелети не паднаха-напротив стигнаха до 600лв/т
Времето което производителите горяха газ в сушилните за да сушат изходния материал отмина. Никой не иска да си троши скъпите машини и да работи за без пари.
При тази инфлация ако произведе и продаде 1 тир пелети няма гаранция дали тези пари дали ще стигнат за производството на още 1 тир:-(
LazarGanev - "Велик майстор"
чет ное 18, 2021 6:46 amшоп написа:
Е 1ви ноември мина, цените на сл. пелети не паднаха-напротив стигнаха до 600лв/т
Знам какво съм написал и то се сбъдва. Колко тира слънчогледови искаш да ти пратя на 450лв и колко тира дървесни под 600лв :cool: . Тръгна масиран внос, нека Бг производителите продължават да се ослушват и да не си вдигат телефоните. При това вносните пелети идват с всички платени данъци и фактура на реална цена, а не като от нашите мишки. След Нова година пак ще почнат да въртят телефони и да се молят да продават, ама вече с включено ДДС и на по-ниска цена! Това е положението - пазарът не търпи вакуум.
От Бг производител транспорта е 200Евро, от турски - 2000Евро, а турските идват на по-ниска цена с включен транспорт и ДДС от българските, за които не искат да ми дадат фактура! От Украйна и Румъния е същото! Ай сиктир! :x
Christo - майстор
Теоретично, един килограм пелети клас А1 дава 4,7 KW/h. Като се има предвид, че ни лъжат с качеството на пелетите, че масово инсталациите се правят не както трябва, че се продават недоправени котли и камини, оптимистично да предположим, че от килограм пелети добиваме 4KW/h. Ако пелетите струват 600кг/тон, с други думи 60ст/кг, получаваме 15ст за киловатчас.
  • 1
  • 2

Тема "Отмина ли времето на пелетите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: