Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Ново строителство апартамент с отопление на газ и монтирани предварително радиатори. Монтиран Viessmann Vitodens 100W. Системата на отопление е така наречената Техелман, нещо което също беше предварително направо от строителя. Един от радиаторите затопля помещението осезаемо по-бавно от останалите. Това ме накара да проверя малко по-подробно какво се случва и забелязах, че точно там са обърнати входната тръба с топлата вода и изходната. Съответно термоглавата е монтирана на изходната тръба. Ясно е, че това не е ок - но колко точно не е ок? Как се отразява на цялостното представяне на котела, като ефективност? Колко спешно трябва да се оправи (питам, тъй като изисква източване на абсолютно цялата система). Теоретично възможно ли е, след като се оправи, да спадне необходимата температура за загряване на котела, съответно и консумацията на газ? Проблем ли е докрая на сезона да работи така, като се отвори конусния болт докрай (в момента, по спомен, мисля че е леко притворен)


Благодаря предварително.
П.С. Радиаторите са със smart-термо глави и се отварят и затварят според температурата в стаята. 
П.П.С. Моля не ме убивайте с камъни, за сефте се занимавам с локално парно и наистина смятах, че радиаторите трябваше да са монтирани правилно и се доверих насляпо :(
ESPACE - майстор
1. Не ми се вярва да са изпълнили по Тихелман инсталация в ново строителство
2. Как разбра че са разменили тръбите, че топлата влиза отдолу? Това че термоглавата е на долната тръба не е проблем
пон яну 08, 2024 11:30 amESPACE написа:
1. Не ми се вярва да са изпълнили по Тихелман инсталация в ново строителство
2. Как разбра че са разменили тръбите, четоплата влиза отдолу? Това че термоглавата е на долната тръба не е проблем
Техелман е 100% дори без колекторна кутия, но това е една друга дълга тема - малоумна история.

Двете тръби влизат отдолу! Съответно те са прекарани в цветни гофри и видях, че червената гофра е от към конуса, а синята откъм термогалвата. Това е сбъркано, само на този радиатор е така. Освен това, когато се отвори крана, топлото се усеща откъм конуса. Така че приемаме за даденос - за добро или лошо, не се опитваме да го успорим :) Техелман и разменени тръби!

П.С. Колко лошо е това реализиране техелман?
speka_rs - майстор
Ако и двете тръби влизат от долу в радиатора, не е страшно. Просто на някакъв етап ще се наложи да се смени крана с темоглава с подходящ секретен.
пон яну 08, 2024 2:07 pmspeka_rs написа:
Ако и двете тръби влизат от долу в радиатора, не е страшно. Просто на някакъв етап ще се наложи да се смени крана с темоглава с подходящ секретен.
Обмислям просто да ги разменя двата. Но това изисква пътлното източване на системата и за това се чудя дали да изчакам да пролетта или да се захващам още сега.
speka_rs - майстор
пон яну 08, 2024 2:40 pmdika24 написа:
Обмислям просто да ги разменя двата. Но това изисква пътлното източване на системата и за това се чудя дали да изчакам да пролетта или да се захващам още сега.
Качи моля те някоя снимка, че нещо се обърках на цяло.
chapara - майстор
Изчакай пролетта. Отвори крановете на този радиатор до край и не пипай.
пон яну 08, 2024 5:26 pmchapara написа:
Изчакай пролетта. Отвори крановете на този радиатор до край и не пипай.
Чапара, щом даваш тази идея, вероятно си го прилагал?
Какъв беше резултата?
silent - майстор
Големи сметки със сигурност. :-D
chapara - майстор
пон яну 08, 2024 6:28 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон яну 08, 2024 5:26 pmchapara написа:
Изчакай пролетта. Отвори крановете на този радиатор до край и не пипай.
Чапара, щом даваш тази идея, вероятно си го прилагал?
Какъв беше резултата?
При Техелман всички точки са като равно отдалечени от аб.станция! Във входящата на този радиатор ще влѝза по хладна вода. Но пред и по време на застудяване такива неща не се правят!, ако е Техелман.

Ти разбираш ли какво представлява този вид инсталация? Ако е ДА, дай ми 2,3 отправни точки по въпроса иначе ще го приема за заяждане :roll:
Последна промяна от chapara на пон яну 08, 2024 10:48 pm, променено общо 1 път.

Тема "Обърнати кранове на радиатор - колко зле е това за консумацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: