• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 60
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mironcho - специалист
Ясно е, че трактата за кабели и предпазители е пуснат за да стане говорилня и да се намерят балъци да спорят, ама понеже звучи правдоподобно вероятно ще бъде взет за чиста монета от някой друг начинаещ електричар мисля, че трябва малко коментар:

Като математика е добре, ама като практика - хич.
Основния проблем в числата по-горе и проектирането тип "жената иска, а аз съм математик и ще се справя", е че на сметки е така, ама като добавиш нормативните изисквания става малко по-различно. Според това по-горе няма проблем да включиш фурна 2800W с кабел 1.5мм2, но има изисквания които са писани (цитата на снимката).

Пример за неправилни изводи от правилни изчисления е и писаното относно %-те загуба на напрежение - събираш кози със зайци и получаваш съответния хибриден резултат, т.е. изглежда вярно ама не е. Защо - справка Наредба 3 и "прочети си сам".
Успех с начинанието.

Липсва и онова нещо наречено "добра практика" (май изобщо липсва практика :? ), което обяснено като за математик може да се изрази в добавяне на коефициент към формулите (или пък 2-3), който отчита реалните условия на работа на инсталацията и очакваното качество на материалите с които се работи и т.н. За съжаление "добра практика", която всъщност не подлежи на изразяване с формули в България се е изродила в "кои материали са по-евтини" (числата по-горе са пряк път към нея).

:? как не те домързя да я сътвориш тази курсова работа :-D

Прикачен файл

1660.JPG
velas - специалист
съб авг 05, 2023 1:15 ammika написа:
Звъни телефона във фирма за ремонт на компютри.
- Принтера ми започна да не печата добре.
- Най-вероятно е за почистване. Ще ви струва 100 лв, но можете да прочетете ръководството и да си го почистите сам.
Клиента е потресен от такава откровеност:
- Младежо, вашият началник знае ли, че така му проваляте бизнеса?
- Честно казано това е негова идея. Доста повече изкарваме от принтери, които клиентите са опитвали да поправят сами.
:supz: Много вярно! Пробвано нееднократно...и на компютри...
gogo7777 - майстор
съб авг 05, 2023 1:01 amBLUEPUPIL написа:
Ел. скандал!
:shock:
Най-простата схема образно казано е табло с 5 бушона и 5 контакта. От там си "окабеляваш" къщата с гумени удължители 2,5кв.
Проекта и проектната ще те карат да инвестираш в пъти повече, а ще получиш същият резултат.
:-D :drinkers:
BLUEPUPIL - майстор
След няколкото не подкрепени с нищо, „голи“ твърдения се роди пост, който се осмели да конкретизира.
съб авг 05, 2023 9:24 ammironcho написа:
Пример за неправилни изводи от правилни изчисления е и писаното относно %-те загуба на напрежение - събираш кози със зайци и получаваш съответния хибриден резултат, т.е. изглежда вярно ама не е. Защо - справка Наредба 3 и "прочети си сам".
Сметни загубата на напрежение и я дай тук, да сравним резултатите. Дано да не е по следната формула:
:lol:
Прикачен файл:
ASD.JPG
ASD.JPG (28.62 KиБ) Видяна 1007 пъти

съб авг 05, 2023 9:24 ammironcho написа:
Според това по-горе няма проблем да включиш фурна 2800W с кабел 1.5мм2, но има изисквания които са писани (цитата на снимката).
Прикачен файл:
124AS.JPG

Думите в червено са неверни.
Според написаното в първия пост от темата:
2800W/230=12.2A
кабел сечение 1.5мм2---(10-15)А---(2.3-3.4)kW
кабел сечение 2.5мм2---(13.5-20)А---(3.1-4.6)kW

В случая става въпрос за направи сам и налагаме по строги изисквания към средата в която работи кабел със сечение 1.5мм2 (виж. първия пост)
кабел сечение 1.5мм2---(10)А---(2.3)kW

Видно е, че максималните цифри за 1.5мм2 са
2.3kW и 10А, което е под нужните ни 2.8kW и 12А
Според втория вариант от „методиката“:
1..2.8kW х 0,8мм2=2.2мм2 кабел
2..2.5мм2 х 6(А)=15(А); 15(А) х 230(V)=3450(W); 1.5мм2 х 6(А)=10(А); 10(А) х 230(V)=2300(W);
и ще се само цитирам:
пет авг 04, 2023 4:59 pmBLUEPUPIL написа:
Ако имате колебания или сте на границата между две съседни сечения ел. проводник, според по-горе очертаните стойности, качете с един размер сечението на кабела.
И така, според написаното от мен за „фурна“ 2800W е необходим меден ел. кабел със сечение 2.5мм2.
Слагай пържолите!
:partyman:
Последна промяна от BLUEPUPIL на нед авг 06, 2023 5:27 pm, променено общо 1 път.
Christo - майстор
Ако някой се интересува какво пише в Наредба 3 : https://www.gli.government.bg/sites/def ... 6.2004.pdf
Това не е учебник по електротехника!
gogo7777 - майстор
съб авг 05, 2023 3:58 pmChristo написа:
....https://www.gli.government.bg/sites/def ... 6.2004.pdf
Това не е учебник по електротехника!
Разпознах го......това е Библията :drinkers:
mika - специалист
съб авг 05, 2023 2:42 pmBLUEPUPIL написа:
И така, според написаното от мен за „фурна“ 2800W е необходим меден ел. кабел със сечение 2.5мм2.
Слагай пържолите!
Ecodial 5 на Шнайдер Електрик, при защита iC60N 16A крива C и товар 2.8 kW, за кабел положен под мазилка с дължина 10 метра ми предложи сечение 3х1.5 мм2.

Прикачен файл:
2800W cable 3x1,5 mm2.PNG
bota156 - специалист
съб авг 05, 2023 5:50 pmmika написа:
съб авг 05, 2023 2:42 pmBLUEPUPIL написа:
И така, според написаното от мен за „фурна“ 2800W е необходим меден ел. кабел със сечение 2.5мм2.
Слагай пържолите!
Ecodial 5 на Шнайдер Електрик, при защита iC60N 16A крива C и товар 2.8 kW, за кабел положен под мазилка с дължина 10 метра ми предложи сечение 3х1.5 мм2.


2800W cable 3x1,5 mm2.PNG
Аз като си правих на къщата преди 10 години вече ми искаха между 8 и 12к лева. Само съм им казал колко точки да има и скица на къщата
Отсвирих ги всичките "майстори". Взех си 2км кабели, гофри, контакти за 3к лева и с 2-ма колеги за 3 дена ги положихме + 600лв за труд и почерпка. Всичко ми е преоразмерено - фурна, бойлер по 2 кабела 4кв (по един резерва), други контакти по 2,5кв (2 активни и 1 резерва), лампички, слабички (щори примерно) по 1,5кв, трифазен магистрала м/у етажите 6кв 5 жилен (само за този взех 100 метра и ми останаха 15-на). Най-големия ми проблем беше да изолирам 11-те излишни кабела зад таблото. Само за едно ме е яд - че сложих в гофре и външния кабел от енерго таблото до моето. Там трябваше черна тръба да ползвам
За моите стандарти идеално стана, при това от първия път, само 1 кабел в тавана даде на късо след прослушването
valentino76bs - майстор
съб авг 05, 2023 6:55 pmbota156 написа:
съб авг 05, 2023 5:50 pmmika написа:
съб авг 05, 2023 2:42 pmBLUEPUPIL написа:
И така, според написаното от мен за „фурна“ 2800W е необходим меден ел. кабел със сечение 2.5мм2.
Слагай пържолите!
Ecodial 5 на Шнайдер Електрик, при защита iC60N 16A крива C и товар 2.8 kW, за кабел положен под мазилка с дължина 10 метра ми предложи сечение 3х1.5 мм2.


2800W cable 3x1,5 mm2.PNG
Аз като си правих на къщата преди 10 години вече ми искаха между 8 и 12к лева. Само съм им казал колко точки да има и скица на къщата
Отсвирих ги всичките "майстори". Взех си 2км кабели, гофри, контакти за 3к лева и с 2-ма колеги за 3 дена ги положихме + 600лв за труд и почерпка. Всичко ми е преоразмерено - фурна, бойлер по 2 кабела 4кв (по един резерва), други контакти по 2,5кв (2 активни и 1 резерва), лампички, слабички (щори примерно) по 1,5кв, трифазен магистрала м/у етажите 6кв 5 жилен (само за този взех 100 метра и ми останаха 15-на). Най-големия ми проблем беше да изолирам 11-те излишни кабела зад таблото. Само за едно ме е яд - че сложих в гофре и външния кабел от енерго таблото до моето. Там трябваше черна тръба да ползвам
За моите стандарти идеално стана, при това от първия път, само 1 кабел в тавана даде на късо след прослушването
Човек когато не знае какво прави и е несигурен в себе си бая (излишни)глупости може да сътвори.
А по горните постове няма да ги коментирам...чудя се обаче каква е тая мания човек да разбира от всичко...то наредби ,то сметки, то чудеса ...абе гледайте си областта в която сте силни там смятайте ,там да ви вървят нещата...от де намирате време да се занимавате с други глупости не знам.
BLUEPUPIL - майстор
съб авг 05, 2023 5:50 pmmika написа:
Ecodial 5 на Шнайдер Електрик, при защита iC60N 16A крива C и товар 2.8 kW, за кабел положен под мазилка с дължина 10 метра ми предложи сечение 3х1.5 мм2.
За 2800W и 10м, повечето калкулатори дават 1.5мм2.


Прикачен файл:
1.jpg


Прикачен файл:
2.jpg


Прикачен файл:
3A.jpg
Прикачен файл:
3B.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 60

Тема "Как да си направя ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: