• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
BMS-а има прагове на които включва и изключва warning-а за ниско ниво на батерията. Както си го нагласил - така ще е. Не е на проценти, а на напрежения. Тези трешхолди се ползваха и за калибриране на SOC-а. Ако не се лъжа тези прагове се ползваха и за калибриране на SOC-а. По спомен при достигане на cell low voltage warning threshold-а се set-ва SOC-а на 12%. При мен е зададено това да става на 3.0 волта по спомен.

Това ако си с Seplos-кият BMS де, че не съм сигурен какво ползваше.
Детето - специалист
Със Seplos-кият съм, не съм променял нищо по напреженията за мин нива на клетките. Трябва да вържа кабела да видя какви са настройките.

ЕДИТ: Брум, дай малко жокери ти как би сложил числата :partyman:

Прикачен файл

Screenshot 2023-11-02 143349.png
Screenshot 2023-11-02 143349.png (21.83 KиБ) Видяна 909 пъти

Прикачен файл

Screenshot 2023-11-02 143320.png
Screenshot 2023-11-02 143320.png (35.17 KиБ) Видяна 909 пъти
brum - майстор
Total pressure high pressure alarm-а задава напрежението за зареждане. Там съм го дал на 55.2 волта. Клетите стигат до 3.45 волта така (+- 0.01 волт при мен). 55.2 или 56 волта са добра настройка за там.

Максимално напрежение на клетка - 3.60 или 3.65. Минимално 2.8-2.9 волта. Така ползваш едни 95 процента от капацитета на клетките. Баланса го пускаш на 3.43 - 3.45 волта.

Изключваш всички аларми без тези за ниско и високо напрежение на клетка (ключовете в дясното поле до настройките). Резултата е, че другите аларми/защити по общо напрежение на батерия спират да работят и спираш да им се чудиш на какво да ги сложиш. И без т'ва идеята е да пазиш клетките, а не целият пакет заедно.

И веднъж на месец гледаш да заредиш батерията до 100% за да се калибрира SOC-а. Иначе на края на зимата може да се окажеш с празни клетки и SOC показващ 40%. Т.е. държал си клетките дълго време празни което е предпоставка за по-бърза деградация.

И защо зареждам клетките до 3.45 волта - над 3.4 волта почваш да имаш много лошо отношение между вкарана и извадена енергия. Вкарваш на примерно 3.5 волта, вадиш на 3.32-3.35 волта. Прага от 3.45 волта позволява бързо да се запълни капацитета до към 98%.
evrokoma - специалист
Да повдигнем малко темата
Какво ви е мнението за хибридните инвертори от АлиЕкспрес някой ползва ли такъв от дълго време и имал ли е проблеми. Харесал съм си клонинг на Victronik 11KW с два MPPT входа и 150А зарядно. Мисля да го ползвам за 2 стринга по 8панела DAH solar 545W. На първо време без батерия. Точният модел е Jesudom max 11kw идва от европейски склад на цена около 2000лв. Или да използвам 2инвертора в паралел. Какво ви е мнението приемам всякакви съвети и критики за изграждането на моята соларна централа за лични нужди върху покрива на къщата.
шоп - майстор
пон яну 22, 2024 7:20 pmevrokoma написа:
Да повдигнем малко темата
Какво ви е мнението за хибридните инвертори от АлиЕкспрес някой ползва ли такъв от дълго време и имал ли е проблеми. Харесал съм си клонинг на Victronik 11KW с два MPPT входа и 150А зарядно. Мисля да го ползвам за 2 стринга по 8панела DAH solar 545W. На първо време без батерия. Точният модел е Jesudom max 11kw идва от европейски склад на цена около 2000лв. Или да използвам 2инвертора в паралел. Какво ви е мнението приемам всякакви съвети и критики за изграждането на моята соларна централа за лични нужди върху покрива на къщата.
Само да попитам гаранция има ли или гаранция -Франция.
Въпроса ми е риторичен.
На мен скоро ми се случи след 2 дни работа ФВ конттролер да се запали буквално. Обаче фирмата българска. Получих нов продукт.
Да не търсиш адреса на арменският поп:-)
evrokoma - специалист
Китайчето дава уж 2г гаранция ама то с тях нищо не е сигурно. Обаче при полужение че сам ще правя всичко то и от бг фирмите гаранцията ще е като на китайчетата, но с тази разлика че в бг ще платя почти двойно за същият инвертор брандиран с друго име.
brum - майстор
Със SMA не е така. Без значение кой е инсталирал инвертора си признават гаранцията. Че е и 10 години в моят случай. Обаче цените им са солени. На моят инвертор му изгоря предпазителят на батерията. Как - не е ясно (Bussmann от Индия), но след смяната му инвертора не тръгваше. При опит за вдигане на предпазителят към мрежата същият падаше. От SMA поискаха адрес където да изпратят новият инвертор и куриера който да прибере старият. И тъкмо да им пратя адреса се сетих да погледна процедурата за пускане. Оказа се, че го пускам в грешен ред, а той е останал с едно затворено реле и тока при пускане на трансформатора е достатъчно голям да пада предпазителят. Но факта, че питаха за адрес говори достатъчно, че ще си поемат гаранцията.

Ако ще е китайско поне избери най-читавото китайско. Консултирай се с хора дето с туй се занимават и търси препоръки. Тука повечето хора имат малко допир с тая технология и трудно ще изберем читаво. Хидразина ги чува, та ако има насоки от него слушай. Само дето съвети дава, ама после аргументи за тях трудно спуска :) .

Пътя го знаеш предполагам - почва се с проект, после в общината, после изпълняваш проекта. Това не си го спестявай. И тези дето ти правят проекта трябва да могат да те насочат към читави инсталатори за съвети.
hidrazin - майстор
пон яну 22, 2024 7:20 pmevrokoma написа:
Харесал съм си клонинг на Victronik
Къф е тоя Victronik ?
Това си е масов китайски инвертор и се прави под много имена и дори в различни на външен вид кутии.
Лично аз мразя такива малки инвертори да са с вентилатори. Пестят от алуминиев радиатор а виенето на вентилаторите си остава за теб.
Но ако не те бърка взимай. Какво му плащаш за 2000 лева?
вт яну 23, 2024 6:47 ambrum написа:
Със SMA не е така.
Нормално е да не така при тези цени. И SMA ги правят в Китай, на китайски цени но ти го плащаш няколко пъти. :)
Я му виж на тоя инвертор схемата на свързване. Да ти напомня на един друг инвертор? :-D

Прикачен файл:
Jesudom.png

:partyman:
brum - майстор
Е па става тогава :) . Туй по схемата на свързване е като Гроват-а коментиран в една друга тема.

А СМA ги правят в Китай, ама малко по по-различен начин. Примерно батерийният инвертор е нискочестотен с масивен тороидален трансформатор, с почти пасивно охлаждане. И е 80 кила само батерийният. А масовият китаец го носиш и монтираш сам на стената без да се замисляш.
Детето - специалист
На 100% съм сигурен, че има китайско и китайско. Затова и китайците сглобяват качествени неща по задание на клиента.
Лично аз съм скептично настроен към копие на оригинала, защото е много голяма вероятността нещо да не е направено както трябва.
Гледах клип в нета как един тестваше реплика с оригинал с един и същи товар, репликата изгърмя в буквалния смисъл на думата.
При мен Growatt се оказа корав, постоянно има аларми за претоварване и въобще не е за 10сек както му дават на хартия. Пищи по няколко минути, но засега държи, това е и причината да връзвам втори в паралел. А и при цена от 1240лв си заслужава.

Прикачен файл

Screenshot 2024-01-23 184208.png
Screenshot 2024-01-23 184208.png (18.09 KиБ) Видяна 449 пъти
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: