• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
ibwp написа:
... ще споделя за иснталацията вкъщи.PEN като вместо земен кол заварих един болт за арматурата на основите на къщата, понеже почвата е много камениста :idea: . 50А АП сработва.Но това е лично решение,както знаем всеки пълнолетен гражданин на РБ носи сам отговорност за действията си.
Това, което си направил се практикува масово на запад и се нарича фундаментен заземител или на агл. (ufer earth). Измислено е през втората световна война от американци за защита на складове за взривни вещества, при много каменисти почви. Даже и мълниезащита връзват към него.

Има обаче една критика. Ако протече много силен ток, през този заземител, водата която създава проводимостта, ще се изпари и може да спука бетона. (това е обсъждано на некоя от конференциите на ел. инженери в Европа)

Според мен основната защита, е системата за изравняване на потенциалите (практикувана на запад и заложена в наредба 3).
Т. е. N, PE, PEN, заземител, арматура, метални конструкции и тръбопроводи се свързват заедно близо до ГРТ и става като пилето на жицата.
В. Петров - специалист
rulom написа:
Там има нормативи и стандарти които не са променяни с години, а при нас всяка година се променят според нуждите на монополиста, бил той НЕК, ВиК, БТК, Топлофикация и т.н.
Точно обратното е - там нормативите и стандартитe непрекъснато се осъвременяват според новите реалности и опит. Например в Обединеното кралство имат отскоро 17та редакция на правилника. В България обаче стандартите само до преди няколко години бяха от зората на енергетиката - началото на 20 век, че и по-лоши. Даже измъчено съгласувана с международните стандарти, нашата Наредба №3 си остава побългарена. Освен това даже тя не се спазва или всеки си я тълкува по своему, защото е пълна с неточности и двусмислие.

Милене, няма ли да кажем нещо за опасностите при масово използваните за битово електроснабдяване у нас мрежи? От написаното от теб излиза, че няма никаква опасност. ;)
Милен - майстор
В. Петров написа:
Милене, няма ли да кажем нещо за опасностите при масово използваните за битово електроснабдяване у нас мрежи? От написаното от теб излиза, че няма никаква опасност. ;)
Всички мрежи са опасни, безопасни са само батериите в радиото. :)

Специално в този форум е писано по въпроса многократно.

За любопитните има едни книжки - "Правилник по безопасност и здраве при работа в ел. уредби..." И не случайно по предприятията изпитват всяка година електро персонала по тях.
ibwp - помощник
познавам британски инженери, работил съм с тях и тук и там и мога да кажа на всички ,че хитруват също като нас.
PCL82, ако е възможно дай малко информация за " фундаментен заземител ", че тука 20 см. пръст после каманак.
Милен - майстор
При фундаментните заземители се слагат добавки към бетона за да стане електропроводим. Ето една рекламна фирмена брошура http://bg.euroengineeringbg.com/02/downloads/2.pdf

Това са по скоро изключения и тука не са разпространени много. В твоя случай е подходящ хоризонтален заземител - например затворен контур от заземителна шина или дори мрежа от шини. Но това не се прави на око, трябва да ти се измери специфичното съпротивление на почвата и каманака под нея и тогава се изчисляват необходимия брой шини и разтояния между тях и дълбочината на полагане.
В. Петров - специалист
Милен написа:
По добре е система TN-S фаза, работна нула и защитен проводник. Използването на ТТ за битово електроснабдяване е много голямо изключение в някои специфични случай.
Какво разбираш под "специфичен случай"? В Белгия и Франция е задължителна. Дай пример в някой селски район в България да се използва система TN-S?
Милен написа:
При система ТТ трябва да имаш изключително добро заземление за да се осигури правилното задействане на предпазителите, което трябва да се контролира постоянно. По подходяща е за някоя промишлена уредба отколкото за битови цели.
Напротив! Достатъчно е доста посредствено заземление. Например при ДТЗ 500mA и допустимо допирно напрежение 50V, по закона на чичко Ом получаваме, че е достатъчно съпротивление на заземяването 100 ohm.
При система TN-S ако се разчита единствено на максималнотокова защита е нужно поддържане на ниско съпротивление на контура фаза-защитен проводник, за да се осигури правилното задействане на предпазителите при к.с. Това съпротивление трябва да се контролира постоянно. Такова измерване трябва да се извършва при всяка реконструкция на уредбата. Измерването трябва да се извършва за всеки контактен извод. Използването на удължители компрометира защитата. За АП 16A х-ка "C" токът, при който прекъсвачът задейства сигурно е 160A. При е.д.н. на източника 230V по закона на добре познатия чичко получаваме 1,4375 ohm. Това е съпротивлението на 65 метра кабел със сечение 1.5mm^2 (един класически селски удължител). При земно съединение ще трябва да почакаме няколко минути да задейства термичната защита. През това време - потенциал 1/2 Uo на корпуса в идеализирания случай. При ТТ възможното допирно напрежение расте пропорционално на повишаването на съпротивлението на заземителя, при едно и също бързодействие.
TN-S е идеалната система и е без алтернатива в голяма сграда, заедно със система за еквипотенциално изравняване и периодичен контрол. Във вилни и селски райони съществуващите мрежи TN са опасни!
Милен - майстор
Със "любители" спора е безмислен :lol: Само ще кажа следното:

1. Живеем в БЪЛГАРИЯ и какво е по света не не засяга особенно. Щом сме тук спазваме нашите нормативи, като идеш в Холандия карай по тяхната система.
Ето ти и специфичния случай. В наредба №3 е казано кога се ДОПУСКА използването на система ТТ
Чл. 184. (1) Когато условията за защита срещу поражения от електрически ток за схема TN не могат да бъдат спазени, се допуска захранване на електрическа уредба с напрежение до 1000 V от източник по схема TT.
(2) За защита срещу поражения от електрически ток се използва защитно изключване на захранването посредством защитен прекъсвач при спазване на условието:
Ra х Iа Ј 50 V,
където:
Iа е токът на сработване на защитния прекъсвач;
Ra - общото съпротивление на заземителя и заземителния проводник на потребителя; при използване на един защитен прекъсвач за защита на няколко потребителя се взема съпротивлението на най-отдалечения потребител.
2.И това допускане е ако има защитен прекъсвач разбирай ДТЗ. Всякакво използване на ТТ без такава защита е твърде опасно и затова е изключение. Да ама я обясни на българина от село да си купи "бушон" за 70 лв и виж как ще те изгледа.

Електоразпределителното предприятие ти доставя енергията по система на заземяване TN-C. Потребителя може да се захрани по TN-C или TN-C-S всяко друго положение е за сметка на поребителя. При злополука никой няма да го интересуват сметките по ОМ, разследващата комисия ще каже че не са спазени техническите изисквания.
В. Петров - специалист
Милен написа:
Електоразпределителното предприятие ти доставя енергията по система на заземяване TN-C. Потребителя може да се захрани по TN-C или TN-C-S всяко друго положение е за сметка на поребителя. При злополука никой няма да го интересуват сметките по ОМ, разследващата комисия ще каже че не са спазени техническите изисквания.
Е, да. Знаем, че България е известна като страната на евтиното пиене, евтините ку*** и . . . евтиния човешки живот. Разследващата комисия установява, че "смъртта е настъпила при спазване на техническите изисквания" и измива ръцете на някого. Тези технически изисквания пък са писани анонимно от пенсионери, някои от които са си отишли от този свят, а на останалите не им пука. Не могат да бъдат обвинени, тъй като пред компетентността им стои анонимната държава, която ще изплати милионите, ако бъде осъдена.
Предполагам,че един от създателите на нормативите е идиота, който ми преподаваше "Техническа безопасност" в университета. :lol:
Милен - майстор
Тука съм напълно съгласен със теб. Те и за това не са си сложили имената на първата страница, за да не им се смеят хората. Тия господа които пишат подобни документи са две шепи хора и няма да сбъркаме много с предположенията си.

Но харесва ли ни или не, не е от особенно значение това е положението в момента. При неспазване на официално приетите нормативи човек може да си влезе в затвора, защото вещото лице на съда ще пише заключението си именно по тях.
В. Петров - специалист
Много е вероятно в компанията да е имало и дами. :wink:

Така е. Всеки пълнолетен носи отговорност за действията си и така трябва да бъде. За да не стане :banned: .

OFF:
Съзнавам, че много се отделихме от темата, но стана ли известно името на създателя на осветителната уредба в шадравана на пл. "Славейков"?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "подмяна на ел.табло в селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: