• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ArturDent - Почти Безобиден
Абе аз не виждам смисъла хоризонталните да са вкопани, а вертикалните не? Или всичко или нищо. Ясно е че стените не са равни, но като сложим и кабела, ще станат още по неравни.
И темата е каква е технологията и инструментите за вкопаване, а не дали изобщо да се вкопават.

П.П. Знам че на електротехника му е най-лесно да боде с гвозеи мостовия кабел, и да слага топки гипс. След това мазача и собственика да му мислят....
moimoimoi - майстор
хоризонталите ги вкарвам в тухлите щото е по лесно-все пак са по дебели кабели за контактите
няма лошо и за надоло да се вккопаят ама трябва да се има че и за тази допълнителта трудоемка работа трябва да се заплаща и накрая като направиш сметката може да се окаже че е най добре е да си е както си му е реда
а инъче щом е за копане на канал в тухлата наистина горепосочения инструмент е подходящ
borko-67 - специалист
Ние ги копаем с "шлицгере".Така се казва оная машина с двата диска и прахосмукачката.Става бързо и лесно.Хората са го измислили,няма начин обаче после канала се дооформя с чука.
После слагаш гофрата и кабела в нея и си готов.
sstefanov - майстор
Или обикновен флекс с диск за неметал, но ще трябва да минаваш 2 пъти за двете стени на канала и май няма да стане като със специалната машина. А и прахоляка е огромен!
sasooooooooo - "специалист"
При мазилка >=1см, не е нужно да се вкопават проводниците
torbalan - Дървен философ
ArturDent написа:
Пуснах темата нарочно така, че да обслужва повече хора.
Това за четворките аз ще го направя, където може - хоризонтално. За вертикалните си мисля. А и повечето стени при мен са от плътни единички.
За лампите на тавана си имам също решение - инсталацията ще ми е в подпокривното пространство и само отвори за лампите. Обаче не всеки може там да слага кабели.
Идеята е не само за моя строеж да питам, а да сме полезни на повече хора. Е и аз да имам инфо де.
при мен също са много еденичките, за това се ослушвам за боркоронка, че не ми се копае с къртача...

пробвах вертикален канал да копая в четворките, стана като гранд каньон... грозна работа...
stefan_gb - специалист
sasooooooooo написа:
При мазилка >=1см, не е нужно да се вкопават проводниците
И това го има както казва колегата, а и лично на мен никога не ми е харесвал канала в тухла ако е с секача или с ударнопробивна мащина ....... каналокопателя си е друго нещо :)
Gamma - специалист
ArturDent написа:
Ясно е че стените не са равни, но като сложим и кабела, ще станат още по неравни.
Първо "удари" един мастар, за се ориентираш в обстановката. Със сигурност обаче, от 6-те милиметра дебелина на на 2х4 квадрата проводник стените няма да станат толкова по-криви, колкото си мислиш ;-) Иначе с малък флекс, както казва sstefanov, правиш два канала и после с чука, но от прахоляка ще ти се бере лайката :-D
PCL82 - майстор
За единичките трябва да се знае къде е дамара на тухлата-т.е. къде се чупи най-лесно. Виждал съм майстори които за полувин час изкопаха сумати канали само с чук и секач. Просто знаеха как да къртят.
За хоризонталните канали хващаха един ред и чупеха челата на всички тухли. Чукне в горната фуга между някоя от дупките и падат цял ред дупки от единичката.
За вертикалните се целят дупките, копае се леко на зиг-заг и после се разширява до права линия.
crez - майстор
sasooooooooo написа:
При мазилка >=1см, не е нужно да се вкопават проводниците
Абсолютно точно и не подлежи на коментар. Мостов проводник само под мазилката, ако е в гофра без копане няма да мине. При вертикално вкопаване през 4-ки тухли се чупят всички вътрешни ребра на тухлата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Как се копаят канали за ел.инсталация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: