• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
За пробната лампа ще кажа, че е правилно преди всяка употреба да се изпробва. Дали е позната в Германия-да позната е и все още се използва.

На мнение съм, че всяко нещо под слънцето има своето място и трябва да се ползва когато е целесъобразно.

Отричането на старото с аргумента, че живеем в 21 век за мен е снобизъм! Векът няма значение, имат значение идеите и подходът.

Трябва да се стремим към новото, когато то ни дава качестено нови знания и резултати, другото е разхищение на ресурси.
fikata - майстор
PCL82 написа:
.

На мнение съм, че всяко нещо под слънцето има своето място и трябва да се ползва когато е целесъобразно.

Отричането на старото с аргумента, че живеем в 21 век за мен е снобизъм! Векът няма значение, имат значение идеите и подходът.

Трябва да се стремим към новото, когато то ни дава качестено нови знания и резултати, другото е разхищение на ресурси.
:idea: :abschied: :winken:
hygro - майстор
:thumbs: Като вече депрофесионализиран професионалист нека обобщя - пробната лампа е оптималния откъм достъпност и инвестиция измервателен уред, когато е желателно измерването да се проведе под товар. Основната й роля не е толкова да укаже някаква стойност на напрежението, което можем по-добре да направим с мултицет за 6лв., а да натовари проверяваната верига. Посочените по-горе уреди не могат да изпълнят това условие, заради малкия ток, който консумират.
Милен - майстор
Не натоварват веригата само мултицетите, специализираните пробници си имат вътрешен товар електромагнит, който натоварва достатъчно веригата. Такъв е даже чешкия пробник на rulom от 65г.
8180 - майстор
Аз си ползвам "пробна лампа" - най-елементарна, дори все ги губя и поне 1х в годината като се закучи някъде си правя.
Почти винаги имам под ръка не лош мултицет, но за "проверките" достъпни с лампата, отдавна съм се отказал да го ползвам (вж. Хигро).
Мотаят се и няколко "фазомера" - напоследък основно стават само за отвертки (и то почти) - едни стар що-годе върши работа.

Бих се заинтересувал, КАКВО ми се губи, от опасностите, за които говорят "противниците" - с какво е по-безопасен пробникът на Ру например в мрежи 220V? Питам, не се заяждам.

Единственото - винаги си проверявам самата лампа, после си намирам фазата, после "да изгасне" от ключ/предпазител и накрая дали не е останала фаза - с близко земно или "фазомер" (също проверен НА МЕСТО предварително, че често съм на стълба и не се виждат добре), или обратното на ръката.

Светльо попита за нулата - при мен често се налага.
Еми най-лесно с товар, демек лампа.
Подариха ми наскоро някаква китайска джаджа - ще я снимам при интерес. Като "фазомер" е, но с две батерийки (от запалка), светодиод и ...??? (допускам полеви транзистор). Та това чудо (когато работи) показва фазата само като допреш сондата, без да пипаш отгоре. Ако пипаш свети леко и през изолацията, и от 1см. - един вид за търсене на кабели.
Това което изобщо не ми е ясно как става - в режим "класически фазомер" показва НУЛАТА. Не че му вярвам абсолютно, но при всички проби, които съм успял да измисля се справя успешно.
Проверява се елементарно - пипаш двата края и свети на мах.

П.П. Като куриоз (по началната тема) - оказа се доста забавен и "достъпен" за жените в къщи "уред" при някакъв проблем с бойлера.
Причината не се установи - пренаправих всичко (кабел, връзки, нули) по празниците и изчезна, но те си проверяват от време на време - няма лошо. Допълнителната "екстра с нулата" им гарантира, че са пипнали гола тръба в случая без "сложни" обяснения.
alsted - майстор
Защо ли имам усещането, че тук лъснаха работещите електротехници и тези рутинно демонстриращи работа или поне практиката им все пак е ... по-малко :cool:
Като се издъниш да ровиш много време по разклонителни кутии, заради изгорял предпазител, твърде е вероятно да помислиш за "доброто старо..."
Не знам защо си мислите, че ние дето сме "за лампите" нямаме уреди или поне никога не сме работили с тях. Още по-трудно обаче възприемам упорството ви да признаете класиката-има я във всички области...
Новаторството не бива да се пренебрегва точно толкова, колкото и класиката - лично мнение :registered:
Според мен единодушно мнение по темата е ясно, че няма да има. Различни хора, различни разбирания, различна практическа реализация ................и др. Benning е уред, който за финансовото си изражение е доста приличен според мен, ако се налага професионално да се работи с него, но и китаците не са останали по-назад и за около 50 % по-ниска цена се предлага на пазара и http://www.radimexbg.com/index.php?do=plist&cid=92&p=2. Аз не съм привърженик на пробната лампа, но не съм и я изхвърлил! Смятам, че се е ползвала и ще се ползва и за в бъдеще...............въпрос на разбиране. :)
sasooooooooo - "специалист"
Ето това е пробника, познат /поне за мен/като аркашка

Прикачен файл

000107_084022.jpg
000107_084022.jpg (7.13 KиБ) Видяна 8961 пъти

Прикачен файл

000107_083938.jpg
000107_083938.jpg (77.39 KиБ) Видяна 8961 пъти

Прикачен файл

000107_083906.jpg
000107_083906.jpg (81.29 KиБ) Видяна 8961 пъти
bobykafe - специалист
Пробна лампа може да покаже дали е изключен предпазителя и дали не прекъсва жицата някъде... но фазомера може да ви спаси живота при нагоряла свръзка. Причината е елементарна, и затова пробната лампа е забранена в законите, но и затова си я ползваме- иска доста повече ток, за да светне, отколкото е необходим, за да ни УБИЕ. сравнение- лампа 15 вата на 230 волта дърпа 65 милиампера, а 20 милиампера са достатъчни за да ви залепят "като за последно" към жицата. Казвам 15 вата, понеже не знам крушка на 230 волта с по- малка мощност. Обикновеният фазоуказател /фазомер/ използва значително по- малко ток, за да светне, нещо се провалих със сметките по спомени, но е БЕЗОПАСНО.
stillwater - напреднал
Не мога да разбера защо постоянно се сравнява пробната лампа с фазоуказателя. То е все едно да се сравняват чук и отвертка. А да се проверява с пробна лампа дали е изключено напрежението, е все едно да забиваш пирон с отвертка. С пробна лампа се работи само ПОД НАПРЕЖЕНИЕ, и се търси верига.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Уреди за измерване на напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: