• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vanko68 - специалист
Не съм чувал да има подобна методика за изчисляване. Всичко зависи от материала,само по едното напрежение и съпротивление едва ли ще успееш да сметнеш нещо. Не ти ли е по-лесно и точно да направиш няколко опита с по-малко захр.напрежение и с контактен термометър?
Милен - майстор
Търсиш информация от извора :) http://www.kanthal.com/ И по точно разгледай файла
На края има цяла подробна методика за изчисление на нагреватели.
Но дори и фирмата производител не дава начин за изчисляване на температурата на самия нагревател.Изчислява се и се подържа евентуално температурата на изделието което нагряваш, а не температурата на нагревателя. Работната температура на сплавта кантал достига над 1000 градуса, и я достига мигновено при подаване на напрежението, как мислиш да я накараш да работи при 30 :? И защо ти е толкова ниска температура на проводника. Кажи какво ще правиш.
pavelari - майстор
(12*12)/21.2 = 144/21.2 = 6.8 W мощност; 566 mA - ток /може да се ползва адаптер от пазара на 1000 мА/
Това е при дължина 50 см и кантала е изпънат прав или сгънат на две при разстояние поне 3-4 см между двете нишки.
Това ще загрее до 30-тина градуса кантала, но..
Ако се навие на електроизолационна шпула може да се посгъсти разстоянието между нагретите нишчици и да се намали топлоотдаването /охлаждането/ което ще повиши температурата локално! Подскажи за приложението и ще видим, но като цяло БЕЗ ТЕРМОРЕГУЛАТОР - няма да стане, освен ако стайната температура 100% е постоянна и се започне експеримент при който от 70 см например постепенно да отрязваме по малко от дължината на кантала за да вдигаме мощността на нагревателя и установим постоянна температура от 30 градуса.. При толкова изходни данни - толкова отговор!
alsted - майстор
Добре, ако една температура не може да се фиксира точно с терморегулатор, с какъв друг регулатор или термозависим елемент би се постигнала :?
Принципно отделената тепмература е ефункция на напрежението и тока /който е обратнопропорционален на съпротивлението на "кантала"-в частност/.
Терморегулатора задействан от достигнатата темпаратура, прекъсва /тока/.
Ако плавно /с практически опити/ добавиш съпротивление към това на кантала, в комбинация с топлоотдаването към пластмасата, би могъл да постигнеш въпросната температура. Самото топлотдаване зависи пряко от скоростта /силата/, на подаване на материала ...
Защо изобщо наблягаш на теоритичното :? Какво те принуждава да смяташ вместо да провериш ...
todortv - майстор
ЧИЧО написа:
Въпросът ми беше теоретичен.Известно е че за рязане и слепване на различни пластмаси е нужна точно определена температура.А тя в много от случаите не може да се постигне с терморегулатор.
За слепване се ползва плосък кантал положен под тефлоново платно,за рязането с определено Ф.Като се знае специфичното съпротивление се пресмята трансформатора и в двата сучая кантла се включва за определено време,което най-често се установява опитно според материала.
sian - специалист
Може би ще се получи ако последователно на нагревателя се свърже реостат.
Bobivan - специалист
todortv написа:
ЧИЧО написа:
Въпросът ми беше теоретичен.Известно е че за рязане и слепване на различни пластмаси е нужна точно определена температура.А тя в много от случаите не може да се постигне с терморегулатор.
За слепване се ползва плосък кантал положен под тефлоново платно,за рязането с определено Ф.Като се знае специфичното съпротивление се пресмята трансформатора и в двата сучая кантла се включва за определено време,което най-често се установява опитно според материала.
Кратко,ясно и най важното-проверено в практиката!!!! :supz: :supz: :supz:
  • 1
  • 2

Тема "Температура на нагревателя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: