Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Тани - модератор
А аз не вярвам проблема да е в климатика! Не е възможна (според мен) повреда , която да стопи и завари щепсела за контакта , а в същото време по климатика да няма никакви повреди и в момента да работи нормално. Относно включването на климатик в контакт и особено на кръг в който има и други консуматори ще си спестя коментара.
alsted - майстор
То donZe, както го обяснява, климатика не е работел, когато е изгорял /само е бил включен в контакта/???
В интерес на истината, на мен най-много ми прилича на временно разменени фаза и нула в общото табло от някого при ремонт, може би, на нещо друго...
Милен - майстор
Пробив на изолацията някъде в климатика и късо съединение, преоразмерен предпазител който докато изключи се запалва кабела и контакта :)

Това на сминката е разклонител който се е запалил от късо съединение при включена само една духалка 2kW при предпазител 63А :lol:

Прикачен файл

Kabel.jpg
Kabel.jpg (218.61 KиБ) Видяна 3241 пъти
stefan_gb - специалист
Тани написа:
А аз не вярвам проблема да е в климатика! Не е възможна (според мен) повреда , която да стопи и завари щепсела за контакта , а в същото време по климатика да няма никакви повреди и в момента да работи нормално. .
Всичко е възможно :lol: особенно при монтажниците на климатици / без да включвам всички под общ знаменател/.

Аз лично не отхвърлям възможноста при монтажа климатика да е захранен с кабел с недостатъчно сечение. Сезона е бил тогава с положителни температури и инвертора не е вдигал голям ток тогава, но сега в студеното положението е друго. Следва прегряване на изолацията на проводниците в кабела и късо съединение примерно междо L и Pe и картинката ще е точно описаната.
Естествено това е само предположение.
Милен - майстор
Едва ли проблема е в малкото сечение.
На 2kW бойлерче фабричното му кабелче е 1.00кв мм, а реалната консумирана мощност на един битов климатик е по-малка.
Въпросния кабел ШВПС 3х1.00 има допустим ток 10А което в мощност ще рече 2.2kW

Ето един произволен пример от сайт на техномагазин за по-сериозен климатик който ще си работи без проблем и с кабел 1.00кв.

SAMSUNG AQV-18NSA
КЛИМАТИЧНА ИНВЕРТОРНА СИСТЕМА

ОТДАВАНА МОЩНОСТ
-ОХЛАЖДАНЕ -5.0KW
-ОТОПЛЕНИЕ -6.0 KW
- КОНСУМИРАНА МОЩНОСТ
-ОХЛАЖДАНЕ -1.56 KW
-ОТОПЛЕНИЕ -1.76 KW

Този вече може да претовари кабела особенно в режим отопление, ама кой си слага такива зверове в къщи :shock:

SAMSUNG AQV-24UGA
-КЛИМАТИЧНА ИНВЕРТОРНА СИСТЕМА
ОТДАВАНА МОЩНОСТ
ОХЛАЖДАНЕ -6.8KW
ОТОПЛЕНИЕ -8.0 KW
- КОНСУМИРАНА МОЩНОСТ
ОХЛАЖДАНЕ -2.26 KW
ОТОПЛЕНИЕ -2.85 KW
stillwater - напреднал
donZe написа:
Друго, което ми направи впечатление, а и на момчетата от фирмата е, че попремигваше лампата.
А разглеждате ли варианта, корпуса на климатика да е свързан по някакъв начин с арматурата на панелите? Ако се прекъсне нулата от таблото на блока до трафопоста, а климатика е занулен, то целия ток на нулата от блока, ще мине през кабелчето за зануление на климатика... Колегата споменава, че е прегоряло точно там. Предпазителя ще изключи, чак като се стопи кабела, и даде на късо. Не че това ще спре въпросния ток, докато не прекъсне това кабелче. Но явно освен този климатик, има и някой занулен и заземен бойлер...

Та докато не се изясни положението, най-добре климатика да е изключен от контакта.
Justy - майстор
Милен написа:
Пробив на изолацията някъде в климатика и късо съединение, преоразмерен предпазител който докато изключи се запалва кабела и контакта :)

Това на сминката е разклонител който се е запалил от късо съединение при включена само една духалка 2kW при предпазител 63А :lol:
Милене, разклонител не виждам, това е участък с нагоряла и естествено пробила изолация. Или е фабричен дефект в кабела, или този участък са го изпържили пред нагревателите :wink:
Милен - майстор
По скоро е първото - дефектен кабел на духалката и нямаше нищо. Разклонитела не се вижда щото отрязах само дефектното парче и го снимах в последствие :)
donZe - помощник
Благодаря на всички за съдействието!!!

Решението на задачката вече е ясно - прекъсната нула долу в таблото на входа и по нулата била протекла фаза. Имало е напрежение от порядъка на 380 В.
За съжаление се оказа, че не съм единственият потърпевш, дори по-скоро при мен пораженията са по-малки. На едните съседи им е заминал телевизора, хладилника, на друг компютъра и т.н.
Само за илюстрация качвам няколко снимки на самия контакт и на захранващия кабел на климатика, които направих онзи ден като ходихме с еладжията.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Тема "RQ:"Диагностика" на проблем с ел. мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: