Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valerko - специалист
Здравейте!
Предварително да се извиня, щото следват тъпи въпроси от лаик и некомпетентен....та...решил съм на гарсониерката да сменя таблото, че веднъж го палих и още веднъж беше на път. Прочетох доста от форума, видях снимките на sashoooooo, жалко че не е от Сф, иначе направо щях да го пазаря да ми го смени. Сегашното табло е с 4 бушона най-обикновени от 30 г.поне, осветление, усилени контакти, контакти и другия не помня, май бойлер. Най-мощните неща, които ще храня е печка готварска, пералня, хладилник. Няма бойлер, няма калорифер, няма климатик, няма електрожен. Та да си дойда на думата, какви авто предпазители трябва да купя, колко ампера, каква кутия, въобще нужните продукти какви са? Каква марка? Въобще всякакви съвети приемам, разбрах, че е добре да взема по-голяма кутия например 6-ца. За осветлението 10А бушон, за усилените добре ли е 30А?
Ако трябва снимка мога да направя на сегашното състояние на таблото.
lenko71 - специалист
Пиши какво е сечението на кабелите (за контакти) но на тези които тръгват от таблото. Също и каква е максималната мощност на печката.
Броя на предпазителите е колкото са линиите излизащи от таблото плюс един (централен). Ако решиш да слагаш ДТЗ (една или повече) трябва да предвидиш място и за тях.
blv - специалист
Предполагам всеки ел.техник може да ти даде някакъв пример за таблото , но за да си сигурен че няма пак да се запалиш ти препоръчвам да се консултираш намясто с ел.техник. Трябва да се направи най-грубо казано скица на съществуващата ел. инсталация с разпределената мощност по токови кръгове и от там да тръгнат сметките-работен ток-автоматичен ПРЕКЪСВАЧ-дефокнотокови ако има как-главен-ще има или не-спазване на селективно изключване и др. въпроси, които идват в процеса на работа. Дано не съм те отчаял, но това е почти най-правилното (правилното е при ел.проектанта, както е по закон)
sasooooooooo - "специалист"
Мерси за похвалите, но все пак съм качил табла ново строителство, старите не стават точно така-D .
Отвори внимателно капака и погледни вътре колко и какви проводника има/както ти казаха/. Почти съм сигурен, че имаш няколко кръга накачулени на един бушон. Сигурно 12ца ще ти трябва. Ако ще я вкопаваш на мястото на старото - внимателно.
На 2,5мм2кабел - 16А, на 4мм2 - 25А
ivo_dedko - специалист
Препоръчително е да си сложиш главен прекъсвач. За целта провери в електромерното табло колко ампера е предпазителя за твоя апартамент(предполагам че е 63А). В твоето апартаментно табло е хубаво главният прекъсвач да е едно ниво по-малък (50 А), може и 63А да бъде, но за препоръчване е да е 50А. От там нататък зависи какви уреди, осветителни тела и т.н. имаш в апартамента (осветлението примерно може да бъде 10 или 16 А, според "зависи"). Другото - няма значение колко предпазитела си имал в старото табло, защото може на един предпазител да са били вързани два токови кръга. За целта провери колко изходящи от таблото кабели имаш и си сложи толкова предпазитли.
Щом го правиш за себе си, дай малко повече пари, но го направи качествено, а не с кутии на Viko, предпазители на Chint и т.н. Хубави предпазители са на ABB, Шнайдер, GE, Легранд. Хубави кутии са на ABB, Hager и т.н.
Успех
Милен - майстор
ivo_dedko написа:
Препоръчително е да си сложиш главен прекъсвач. За целта провери в електромерното табло колко ампера е предпазителя за твоя апартамент(предполагам че е 63А). В твоето апартаментно табло е хубаво главният прекъсвач да е едно ниво по-малък (50 А), може и 63А да бъде, но за препоръчване е да е 50А.
И какво ще постигнеш с 50А след 63А едно голямо нищо и допълнително ограничаване на раполагаемата мощност. Я виж на картинката как хубаво им се застъпват кривите на изключване. Нищо че имаш в таблото 50А пак може да ти сработи 63А преди него защото при него тока на късо съединение е по голям и не е ограничен от кабела от електромера до апартаментното табло. Съгласуване ще имаш с известен малък компромис чак при 32А :lol: Така че не се набутвайте сами, слагайте си същия предпазител и си го ползвайте като главен ключ, или дори само разеденителче без никви изключватели в него (малко трудно се намират).

Прикачен файл

32_63.jpg
32_63.jpg (179.37 KиБ) Видяна 10362 пъти

Прикачен файл

C50A_C63A.jpg
C50A_C63A.jpg (180.99 KиБ) Видяна 10362 пъти
ivo_dedko - специалист
Милен написа:
ivo_dedko написа:
Препоръчително е да си сложиш главен прекъсвач. За целта провери в електромерното табло колко ампера е предпазителя за твоя апартамент(предполагам че е 63А). В твоето апартаментно табло е хубаво главният прекъсвач да е едно ниво по-малък (50 А), може и 63А да бъде, но за препоръчване е да е 50А.
И какво ще постигнеш с 50А след 63А едно голямо нищо и допълнително ограничаване на раполагаемата мощност. Я виж на картинката как хубаво им се застъпват кривите на изключване. Нищо че имаш в таблото 50А пак може да ти сработи 63А преди него защото при него тока на късо съединение е по голям и не е ограничен от кабела от електромера до апартаментното табло. Съгласуване ще имаш с известен малък компромис чак при 32А :lol: Така че не се набутвайте сами, слагайте си същия предпазител и си го ползвайте като главен ключ, или дори само разеденителче без никви изключватели в него (малко трудно се намират).
Да колега така е, но когато става въпрос за късо съединение. В случая аз не говоря за късо съединение, а за претоварване от консуматури. При претоварване не се получава "едно голямо нищо", а изключва 50А-ия предпазител. При късо съединение е ясно, че ще се разхожда до главното табо. Освен ако не си смени предпазителя в главното табло с такъв който е крива (мисля че беше D, но не съм сигурен, трябва да проверя). Тогава ще се получи селективност и ще изключи по-бързодйстващия, тоест този в апартаментното табло.
Другото което е, че на теория и на диаграми е едно, но много често на практика е съвсем друго.
valerko - специалист
http://img27.imageshack.us/gal.php?g=img3057vm.jpg за това иде реч по-горе. Дори и един предпазител ми изпадна отнякъде, 25А ли е и читав ли е, марката добра ли е? За тия 4 бушона предлагате да сложа кутия за 12 така ли? В главното табло дето е долу във входа не знам колко ампера е, че последния път като думна му сложих тел. :? :? С риск да ме препсувате, не ми давайте тия графики, че нищо не отбирам, но все пак съм решил сам да си направя таблото...по-опростено ако може....вземи такава и такава кутия, еди колко си голяма, вземи такива и такива предпазители, еди колко си мощни, толкова бройки....абе като за 10-годишен :-D


ЕДИТ: Разглеждам някакъв продуктов каталог на elmark.....тия читави ли са, май са български?
Последна промяна от valerko на вт мар 16, 2010 9:31 am, променено общо 2 пъти.
ivo_dedko - специалист
От снимките виждам- първо, че таблото е за открит монтаж, второ, че имаш общо 8 изходящи кабела. Като сложиш и един за главния стават 9. Наистина (някой беше казал) можеш да сложиш кутия с 12 модула за открит монтаж. Аз лично бих сложил на Hager, защото са много удобни за работа, но не искам някой да каже , че ги натрапвам тези кутии. И продължавам да твърдя, че главния трябва да ти е 50А.
lubomirlz - специалист
С тия телове които ги слагаш на патроните, вземи си викни някой електротехник да не стане сакатлък. Колегите правилно ти казват да си вземеш дванайстка, елмарка на мен лично не ми харесват.
От писаниците оставам с убеждението че за едни 50 лева ще направиш огромен компромис с качеството на табълцето.
Пиши от къде си и да ти помогне някой електротехник на място.

Тема "Смяна на таблото в апартамента." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: