Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
alexpet - напреднал
Първия бушон с 3-те кабела вероятно е за осветление, на втория бушон като че ли единия кабел е по-тънък??. т.е има три кръга контакти + последния усилен. Това поне виждам аз.
valerko - специалист
alexpet написа:
Първия бушон с 3-те кабела вероятно е за осветление, на втория бушон като че ли единия кабел е по-тънък??. т.е има три кръга контакти + последния усилен. Това поне виждам аз.
Забравих да видя на самата кутия кой за какво е. На втория бушон по-тънкия кабел аз съм го извел допълнително за зареждане на телефон и акумул.батерии. Аз нали в 1 предпазител мога да вкарам цялото осветление, няма смисъл стая, кухня да са на различни?
Тани - модератор
Аз бих ги разделил поне на 2 кръга , така че и двата да осветяват поне малко таблото , за да не останете съвсем на тъмно като ти гръмне някоя крушка и ти бутне предпазителя!
valerko - специалист
Осветление, бойлер, усилени контакти, кухня - отляво надясно така пише на кутията.
Милен - майстор
ivo_dedko написа:
Да колега така е, но когато става въпрос за късо съединение. В случая аз не говоря за късо съединение, а за претоварване от консуматури. При претоварване не се получава "едно голямо нищо", а изключва 50А-ия предпазител. При късо съединение е ясно, че ще се разхожда до главното табо. Освен ако не си смени предпазителя в главното табло с такъв който е крива (мисля че беше D, но не съм сигурен, трябва да проверя). Тогава ще се получи селективност и ще изключи по-бързодйстващия, тоест този в апартаментното табло.
Другото което е, че на теория и на диаграми е едно, но много често на практика е съвсем друго.
Съвсем друго е на практика, щото се кара както дойде, от този и онзи който и идея си няма какво прави и защо го прави, тук не визирам теб колега и това не е насочено персонално към теб. Ето и диаграмата на C50 при горестоящ D63 http://store.picbg.net/pubpic/99/19/109 ... 689919.jpg давам линк за да не товаря темата на човека с картинки които няма да разбере. Пак има застъпване и то в зоната на претоварване и пак не е гарантирано кой ще сработи по бързо, а и невярвам някое енергодружество да ти сложи D63. 50А има смисъл само ако главния захранващ кабел до апартаментното табло е 6кв и тогава е необходимо да се защити от претоварване. Но ако е 10кв главния трабва да е 63А.


valerko
ELMARK са уж български с американски произход но по вероятно е да са китайски :lol: хората доста се оплакват от тях и не са за предпочитане. Избери си нещо от тези за които говори ivo_dedko по нагоре и като добавка например Moeller. Този твоя от последната снимка AEZ е със сигурност български произвеждат ги в Пловдив но се срещат изключително рядко и не мога да ти дам мнение що за стока са.
sasooooooooo - "специалист"
Ако си в панелка е хубаво да провериш дали контактите не са направени на "пръстен", т.е. захранени от две места на един и същ кръг.
blv - специалист
По наредба Крива D е за защита на консуматори с голям пусков ток, крива C е комбинирана за защита на контакти с общо предназначение и други консуматори (ако не бъркам мисля че бяха с пусков ток до 4 пъти номиналният ток), Крива B за защита на контакти с общо предназначение. Така, че енергото няма право да слага прекъсвачи крива D в ГРТ.
valerko - специалист
sasooooooooo написа:
До къде я докара?
До никъде...предстои ми ремонт в коридора там дето е таблото и реших да изчакам, та по време на ремонта да го правя, а не сега да мърлям с таблото, и после пак.
funlive - специалист
valerko, и аз започвам не с основен а направо генерален ремонт на панелен апартамент в блок от 1985г.
Първите неща които направих са:
1.Свалих всички стари мазилки, плочки, тапети бои и тн. Изчуках всичко което ми се видя слабо и изчистих и минизирах показалите се на места железа от арматурата.
2. Пълна подмяна на канални и водопроводни тръби.
3. Подмяна на ел инасталацията: смяна на таблото (сега го правя) и изкопаване на панелните ел. канали и подмяна на кабелите с нови. Смених всички кабели за контакти от 2,5 на 4мм2 и ги разделих на 7 кръга (климатик, печка, пералня+хладилник, контакти над плотовете в кухнята, контакти хол. Другите 2 кръга са за осветлението)
На страхотни инженерни решения се натъкнах. например ключът в антрето е до вратата и пали лампа над нея. На 1 м е лампата от ключа, но кабелите вървят по съвсем друга логика.- от лампата до таблото по тавана и от ключа до таблото по пода?!
Сега, на чисто, започвам с граденето.

Тема "Смяна на таблото в апартамента." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: