Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
SongBird - специалист
Здравейте,

Инсталирам контакти тука и като махнах изолиращата лента, оставена ми от майсторите заварих следното положение. Въпросът ми е какъв е правилният начин да изолирам нагорелия участък? Второ този зеления окис по края с какво трябва да го махна преди да го свързвам към контакт? Предполагам трябва да го махна, нали?

Ето въпросния изгорял кабел. В момента не е особено достъпен. Най-добрият вариант ми се струва някакъв вид изолационен шлаух, който да му нанижа, ама има ли такова нещо няма ли...

Поздрави,
Георги
vk - специалист
Бих ти препоръчал удължаване с тези клеми на картинката по-долу.
Като притиснеш кабела навътре - имаш място, поради тази дървения отгоре, която вади контакта с поне 2 см. Така няма да си играеш с поялник.
Изображение
hidrazin - майстор
Вземи си термосвиваем шалаух
Продава се на метър и струва стотинки.Като го нагрееш се свива.Режеш по едно парченце, надяваш го и нагряваш със запалката.
Краищата на кабела зачистваш добре с ножче или шкурка - каквото решиш.Сложи си после свестен контакт.Това е станало от претоварване и лоша връзка.
Добре е да вземеш контакт с болтчета а не скоби.Какво захранваш с него?
:partyman:
moimoimoi - майстор
аз така като го гледам тоя кабел е дебел 4 квадрата, и е нагорял не от претоварване ами от лоша връзка с клемите на контакта, а това е така щото 4 квадрата кабел трудно се връзва стабилно към клемите на контакта,и особено като вземеш да го вкарваш в конзолната кутия и се разхлабва
ако има дълбочина може да го удължиш с тия клеми на wago и след клемата най много с 2.5мм
то аз се чудя що някои колеги слагат по дебел кабел за контакт от 2.5 след като самия контакт не може да издържи повече от 16 ампера, ако е за монтаж с твърда връзка като за готварска печка,плот тогава е ок.имам един познат продава кабели и на новата си къща за всички контакти беше пуснал директни линии от таблото.....само 6 квадрата :shock: отказах му да му монтирам контактите
paralesa - специалист
абе пич,защо не вземеш да си комбинираш въпросите в една тема,тая е третата която засичам пусната от теб за два дни...накрая ако се окаже,че на това място ще монтираш оня контакт безвинтовия,за въпросния плот... може ли за едно нещо три рразлични теми да пускаш?

А решението според мен ,най-правилно е да си отвориш разклонителната кутийка и да видиш дали няма аванс в нея. Ако има издърпваш,режеш нагорялото,почистваш останалия нагар и изолираш . Аз лично вкъщи подобни неща съм ги реализирал с изолирбанд,но не е най-удачното решение. Ако пък няма аванс,препоръчвам да си купиш 4 метра кабел 4кв.мм( на такъв ми прилича) и да подмениш парчето до кутията...обаче имам усещаннето,че и в кутията ще е нещо подобно,затова,ако ще монтираш тук плота,за който писа в друга тема,по-добре виж връзките в кутията,да не е окаже и там окаяно.
VLADO66 - майстор
Сaмо дa вмeтнa чe нaгорялото коeто сe виждa в много случaи e върхът нa aйсбeргa-същeствувa тeмпeрaтурнa дeструкция нa изолaциятa до 10-15см. от нaгорялото.Глeдaш, нa изолaциятa нищо и нямa .a всъщност e втвърдeнa и нaцeпeнa.
SongBird - специалист
hidrazin написа:
Вземи си термосвиваем шалаух
...
Добре е да вземеш контакт с болтчета а не скоби.Какво захранваш с него?
:partyman:
Мерси! Мисля, че точно това търсих като отговор. Това е розетка зад термогръб на кухня. Ще се захранват разни миксери, кафеварки и такива малки консуматори. Контактите са вече избрани - от жената, по цвят :)
hidrazin - майстор
Ужас - избор от жена по цвят !!! :weedman:
Само едно уточнение - разцепи кабела колкото можеш навътре и натикай по-дълги от тия шлаухи докъдето можеш.
Както каза VLADO66 наистина има деструкция на изолацията, повече от колкото се вижда.
Това че няма да можеш да ги нагрееш навътре да не те притеснява - колкото можеш.Ако пак почне да прегрява те сами ще се свият.
И дано изборът на жената е сполучлив!
:partyman:

Тема "Нагорял кабел. Има ли правилен начин? Какъв е той?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: