• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fikata - майстор
Извинете, само аз ли помня, че предпазителите предпазват кабелите...а не уредите
Това,което си спомням от физиката е,че нормално оразмереният предпазител предпазва проводниците след него от претоварване и предпазва уредите от офазяване на корпуса. Предпазителят също предпазва и инсталацията преди него от токове на късо, които протичат при късо съединение след него,т.к. той не може да предотврати/ предпази/ неговата поява.
torbalan - Дървен философ
Я кажи как точно предпазителя пази уреда от офазяване на корпуса?

Иначе основната цел на предпазителя е да пази системата след него, а не проводниците до печката или като цяло домашната инсталация :)
Trifun - специалист
Аз по принцип съм съгласен, че кухнята трябва да е на 2 токови кръга - един за печката (4 кв.мм. кабел) и втори токов кръг за останалите консуматори - също 4 кв.мм.
Макар че от друга гледна точка ... в панелните жилища, строени по соц. времената (каквото е и моето) цялата кухня си е захранена с един 4 кв.мм кабел, предпазител 25А (от старите, черните, производство на "Найден Киров") и досега проблеми не съм имал. А има достатъчно консуматори - печка "Мечта" с 3 котлона и фурна, хладилник, пералня, ширм, микровълнова печка, както и бойлерче "Юнга" - 3 КW ...
А колкото до това :
torbalan написа:
То хубава работа, да си платил веднъж за проект, а после по съвет на приятел да не спазвате проекта...
После, ако се подпалиш някой ден, приятеля ли ще ти плати щетите и ремонтите?
Торбалане, то дори и всичко да ти е по проект, силно се съмнявам, че ако се подпалиш, проектанта ще ти плати щетите и ремонтите ...
fikata - майстор
torbalan

Я кажи как точно предпазителя пази уреда от офазяване на корпуса?

Иначе основната цел на предпазителя е да пази системата след него, а не проводниците до печката или като цяло домашната инсталация :)

_________________
Ако и утре държиш на този въпрос ще ти отговоря. :-D
torbalan - Дървен философ
има един час до утре, ще изчакам :)

Иначе да - любопитен съм...

Или може би първо трябва да изясним какво означава "офазяване на корпуса", за да не се окаже, че аз мисля едно, а ти друго...
hidrazin - майстор
нормално оразмереният предпазител предпазва уредите от офазяване на корпуса.
Ако и утре държиш на този въпрос ще ти отговоря. :-D
Това ще го следя с голям интерес. Никога не е късно да научиш нещо ново ... както и да станеш за резил.
Има още няма и 25 минути. :shock:
:partyman:
evil - специалист
Естествено че предпазва корпуса от офазяване.Ако корпуса е занулен и фаза опре на него ще стане късо и предпазителя ще падне така чрез предпазителя не се допуска корпуса да е офазен.Но трябва да е оразмерен подходящо за да не се превърне в нагревател опрелия фазов проводник в корпуса.
torbalan - Дървен философ
явно имаме различни разбирания за това какво означава "Предпазва" :)

защото за мен предпазва и ако са несъвместими...
shadow__01 - майстор
evil написа:
Естествено че предпазва корпуса от офазяване.Ако корпуса е занулен и фаза опре на него ще стане късо и предпазителя ще падне така чрез предпазителя не се допуска корпуса да е офазен.
Предпазителя не пази корпуса на консуматора а захранващия кабел от претоварване. Най-често стават отечки от някой нагревател към корпуса. При некачествено земно е възможно освен да попаднеш под напрежение, но и предпазителя изобщо да не изключи. Предполагам е писано по темите. За по-сигурно се слага ДТЗ и се надяваш тя да сработва. Ако имаш добро земно или корпуса е занулен не би трябвало да те удари дори и 1 волт от евентуалната отечката.
Отечките се появяват от стара изгоряла изолация, която си е изгубила свойствата поради нагряване и работа на печката години наред.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Въпрос за АП" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: