Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Seem
Здравеите искам да разбера дали може да се направи някаква схема за спотове за стаино осветление когато при спиране на централното захранване да превключи на акомолатор 12V което да захрани спотовете или осветлението което е на 12V. От сега ви благодаря
velsi - Почетен майстор
Най-простото, което се сещам в момента, ако не ти се занимава с електоника: едно реле 12В във веригата на лампите, което да стои залепено винаги при захранване през трансформатора. Когато отпадне захранването релето остава без напрежение и котвата му се отпуска. Нормално затворените му контакти включват веригата на акумулатора. При възвръщане на мрежовото напрежение нещата си идват на местата. Автомобилно реле 40А ще ти свърши идеална работа. Отделно трябва да помислиш кога и как ще си дозареждаш акумулатора.
ozzy - помощник
При на личие на UPS отпада необходимостта да се занимаваш с акумулатори и да си блъскаш главата кога и как да ги зареждаш.
Duke_BG - специалист
не бих казал, че захранването на лунички от акумулатор е добра идея т.к. сумарната им мощност е доста голяма и този акумулатор нема да изкара дълго дори и да се оставят примерно 4 бр при мин 20W/бр = 80 W /12 V ~ 7 A
по-добре е да се помисли за няколко луминисцентни лампи с трансвертер за 12 V.
(или направо от готовите аварийни осветителни тела - цената им е от 20 до 40 лв в зависимост от модела и производителя)
Duke_BG - специалист
ozzy написа:
При на личие на UPS отпада необходимостта да се занимаваш с акумулатори и да си блъскаш главата кога и как да ги зареждаш.
Въпроса беше за 12 V осветление:
1. Просто е безсмислено трансвертера на UPS-а да качва на от 12V ->220 V а след това да го намаляш пак на 12 V.
2. Колко време би изкарал UPS при консумация от 2 лум лампи по 40 W - досега не съм попадал на UPS който да изкара повече от 20 мин на едно PC (не казвам че няма, но тогава отиваме на т.3 )
3. Цена на UPS : Що-годе приличен UPS струва мин 100 лв
pavelari - майстор
А защо ми се струва, че луничките са за 12 VAC а акумулатора е 12VDC - съмнявам се, че ще светят както трябва. Освен това ако имате 10-20 лунички по 20-30 вата - демек 200-600 вата май и с UPS няма да е добре.
masteradmin - майстор
чакайте това е авариино осветление има и спотове от 20ВW. А защо същност лунички, те са за насочена светлина, ако е само заради 12В, не е ли по добре една най обикновена лампа от фарове за кола от тези кръглите. Мисля че една такави би осветила цяла стая. И ще свети с часове.
williamdark - помощник
1.Реално цените на UPS са около 40-42$ za 600VA.
2.Все пак става въпрос за АВАРИйНО осветление - така че са слага допълнително тяло което да може да се ползва по дълго като има по малка консумация..
3.Автомобилния акомулатор издържа по дълго, но е гадничко за подръжкаи се губи естетиката.. все пак не гасне тока всеки ден.

Моето предложение е - УПС + отделна лампа с малка мощност + реле за автоматично включване.
Пищенето на УПСто се маха лесно, както и се сваля донлната граница на изклюване.
---
а сега ще кажа едно за реално изпълнение което съм правил по време на позабравения вече режим на тока. Акомулатор на терасата(остъклена) прекарани кабелчета за 2те стаи и със скрити ключета се пуска в зависимост къде сме из панелката..Системата работи 2 години (зими) сле дкоето поради липса на необходимост я преобразувах в охранителна..а майка ми пак е на свещи :?
Osiris - специалист
Няма никакъв смисъл да се съсипва акумулатора с лунички та халогенката е почти идеално късо съединение по добре осветление със светодиоди ще изкарва повече време :? дори и на UPS е пак по добре
Стефан - майстор
Преди много години си бях направил такова аварийно осветление за цялата къща с автомобилни крушки по 21W. Почти щатно. Беше ми попаднал по-голям акумулатор от 165 Амперчаса. Бях му измислил и автоматична схема, която при спиране на тока веднага се включваше аварийната. Даже и телевизора ми беше на 12 V.
Автоматично беше и дозареждането на акумулатора.
Но оттогава минаха доста години, и вече не се сещам за подробностите. Но лесно се измисля такава схема.

Тема "Схема на захранване на осветление с акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: