• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bigdragon - майстор
Посочил съм разликата между lux и lumen и нищо повече. :)
По-силно или по-слабо осветление, когато не са посочени сравняваните физични величини, заедно с цветната температура, са субективни оценки... :idea:
fikata - майстор
zimel написа:
bigdzagon, искаш да кажеш, че светлината е много силна или аз неправилно те разбирам?
"Силна светлина" е неправилен термин в изкуственото осветление.
Никой не се оплаква от "силната" слънчева дневна светлина.
Винаги нормите за изкуствено осветление се дават като препоръчителна минимално количество светлина в луксове според човешката деятелност в оптимум на енергийна ефективност. Нима ако 500 lx /препоръчана за зрителна деятелност като четене и др. по високо зрително напрежение / човек ще се чувства дискомфортно ако и в коридора му има това ниво на осветеност, а не препоръчителното мин 50lx.
Осветителната техника/да ме прощава модератора/ е техническа наука свързана с физиологията на окото. Тук нещата опират и се решават с критериите за качеството на изкуственото осветление . яркост, психологическо и физиологическо заслепяване, отблясък, коефициент на пулсации, цветопредаване на изкуствения светлинен източник, цветово съобразяване с помещението и т.н. и т.н.
Днес е нормално всеки в бита си да намира комфорта от изкуственото си осветление чрез метода "проба-грешка"
Нормално е защото всеки днес е объркан в избора чрез комерческите реклами и директиви за икономично осветление от нови и нови "икономични" светлоизточници с различни спектрални излъчвания с различни светотехнически криви на излъчвания. Подвеждащ в този избор е и съвременния дизайн /последна мода/ на осветителните тела, при които последна дума за избора има нежната половинка. Този избор не винаги съвпада с предназначението на осв. тяло за конкретно битово помещение.
И така най верния път за удовлетвореност след лаичен избор за новото осветление/светлоизточник и осв тяло/ повтарям е в принципа "проба-грешка", което е свързано с финансови загуби.
Другият по евтин вариант след първоначалния избор и неудовлетворение след реализацията му е акомодацията - постепенно свикване с положението от реализацията.
акомодация:
1. Способността на окото да се нагажда към гледане както на близо, така и на далеч. 2. Приспособяване към промените в околната среда.
Т.е след време се свиква въпреки първоначалното мнение за неудовлетвореност от това изпълнение на изкуственото осветление.
Последна промяна от fikata на ср фев 05, 2014 2:10 pm, променено общо 1 път.
marian1 - майстор
След всичко прочетено до тук, си мисля: Контраста съсипва нещата, той ще се подобри малко, когато боядисаш стените ( В зависимост от цветовете) и когато боядисаш тавана, който отразява малко ( въпреки съмнението ми, защото това е насочена надолу светлина, друго щеше да е, ако светеше от ниско към тавана)
Вижда се, че цялото помещение поглъща светлината, и конструкцията на самите тела не е подходяща за този вид помещение - насочена светлина - може би, докато е време, предвиди нов вид осветление (тяло) с разсейваща светлина, или мисли за подобрения - светли мебели, светъл под, светли щори ...
Последна промяна от marian1 на ср фев 05, 2014 2:08 pm, променено общо 1 път.
boqn_zara - специалист
Нека поясна некой неща.
Цветната температура(келвинова температура) няма нищо общо с осветеността lx и Светлиния поток lm.Нормалната цветна температура е около 4000 до 5000К.
Другите светлинни величини са Интензитет на светлината,яркост,светимост.
Излъчвания цвят на светлината зависи само от цветната температура!
Относно бактерицидните лампи те са опасни за очите и за нищо на света не трябва да се гледа директно в тях,защото излъчват много силни Uv лъчи.
moimoimoi - майстор
проблема въобще на луните е че дават насочена светлина а не равномерна
ако са верни тези 2830 лумена то това се равнява на 200-220вата нормални крушки
или с 6 такива луни трябва да светят колкото 1300вата, а това са 13x100вата,и определено в стаята трябва да е станало дееееен,а пък на снимките не си личи да е така
brum - майстор
Точно, светлината идва много силна. И щото е насочена - ей го де проблема. 3000 лумена са си много, както и да го гледаш. Още повече като имаш 6 такива лампи в помещението. Ако луничките подлежат на димиране - това ще ти реши проблема най-вероятно.

И да - 30 вата луничка е горе-долу като 150-200 вата обикновенна крушка с нажежаема жичка. Ама крушката не е насочена, а свети на всякъде, а луните имат доста по-насочено излъчване.
zimel - специалист
Благодаря Ви много за помоща!

Първият вариянт е както каза фиката - акомодацията.
Вторият вариянт е подмяна на кристалите (СОВ) и подмяна на захранванията. :)

......................................................................................................
Ако преценят модераторите може да преместят темата в говорилнята.
fox_vt - майстор
Честно казано мислех че ще е по осветено :? предвид мощността.Вярно е че камерата не предава съвсем реално обстановката но 180 вата светодиоди.Това с акомодацията също е вариант стига да не стане по кофти проблема с очите.
MIRO_073 - майстор
Така и така си дал една шапка с пари вземи си това http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=6735 или това http://animabg.com/store/measuring_devi ... p?cls=0902 за да разбереш какво си направил.

А моето мнение за LED осветлението на този етап съм го казвал многократно в други теми.
fox_vt - майстор
Тоя луксомер ми хвана окото със що годе ниската цена :? Бива ли го или е яко менте?И на мен ми трябва за ей такива лед проекти да сравнявам волфрама със лед.За сега все още не ме дразни лед осветлението ама ще си обади когато и в спалнята сложа такова.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Болят ме очите от светодиодни луни с топлобяла светлина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: