• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
чет яну 25, 2024 8:37 pmivanovbg написа:
а мен за фотоволтаици...
За къв чеп ти са?
:partyman:
ivanovbg - майстор
Абе нали си имам едни 10бр панели и таз година слънце не видяха покрай ремонтите. То и инвертора е хванал паяжина, та незнам дали ще тръгне. Не си спомням колко му беше гаранцията. Та да си имам варианти.
batkoce - специалист
чет яну 25, 2024 8:37 pmivanovbg написа:
Симисторни релета за прав ток няма.Те ще включат, но никога няма да изключат.

Тебе те интересуват за заварки, а мен за фотоволтаици. :partyman:
Така е, симисторни за прав ток няма. Исках да кажа, че загубите при високоволтовите транзистори се доближават до тези при симисторите.
Ако има интерес при фотоволтаиците за такива релета, мога да работя по въпроса. Малко се изплаших от китайците, но гледам, че съпротивлението на канала при тях е 500 милиома, а при мен е вероятно под 2 милиома. Съпротивление 2 милиома при напрежение 200 волта ще се постигне трудно, но все пак 500 милиома са прекалено много. Цената на китайците е доста ниска, но там ще трябва и доста голям радиатор, а и похабената енергия пари струва...
ivanovbg - майстор
чет яну 25, 2024 9:16 pmbatkoce написа:
чет яну 25, 2024 8:37 pmivanovbg написа:
Симисторни релета за прав ток няма.Те ще включат, но никога няма да изключат.

Тебе те интересуват за заварки, а мен за фотоволтаици. :partyman:
Така е, симисторни за прав ток няма. Исках да кажа, че загубите при високоволтовите транзистори се доближават до тези при симисторите.
Ако има интерес при фотоволтаиците за такива релета, мога да работя по въпроса. Малко се изплаших от китайците, но гледам, че съпротивлението на канала при тях е 500 милиома, а при мен е вероятно под 2 милиома. Съпротивление 2 милиома при напрежение 200 волта ще се постигне трудно, но все пак 500 милиома са прекалено много. Цената на китайците е доста ниска, но там ще трябва и доста голям радиатор, а и похабената енергия пари струва...
Така е прав си, но пък ти нямаш ресурс, а китайците... То това беше първото което ми попадна, сигурно имат и доста по добри, та първо разгледай. А дали и ти не ползваш китайски елементи, щот май всичко се прави в Китай. Дано усилията ти си заслужават труда. :partyman:
brum - майстор
Китайските май са с триаци и симистори. Ако са с МОСФЕТ-и за прав ток ще са екстра, щото няма да имат пад.

Може да ги пробвам. Ей тъй - за спорта :) . Че не знам какво имат вътре.
batkoce - специалист
Така е прав си, но пък ти нямаш ресурс, а китайците... То това беше първото което ми попадна, сигурно имат и доста по добри, та първо разгледай. А дали и ти не ползваш китайски елементи, щот май всичко се прави в Китай. Дано усилията ти си заслужават труда. :partyman:

До сега не бях попадал на толкова евтини неща от този тип. Все на такива попадах:
https://bg.farnell.com/celduc/som40100/ ... p/1305691
ivanovbg - майстор
Ето едно с подобни на твоите параметри с 6милиома при 60а https://www.goldssr.com/products-detail-28029

П.П. A това първото не е 500милиома, а 5милиома. Грешно са написали. Нали се сещаш. че при 100А, 0.5 ома са едни 50волта пад и това реле трябва да разсейва 5киловата. 50 вата вече са приемливи.
MamaMy - майстор
Постоянно се разработват нови елементи. Преди няколко години търсех транзистор с преход по-малък от 0,5 ома и бяха супер скъпи и редки. Сега са масови и ма даже 0,003 ома. Половин час се дзверя из справочника на Фарнел. Изоставам. :roll:
batkoce - специалист
чет яну 25, 2024 10:51 pmivanovbg написа:
Ето едно с подобни на твоите параметри с 6милиома при 60а https://www.goldssr.com/products-detail-28029

П.П. A това първото не е 500милиома, а 5милиома. Грешно са написали. Нали се сещаш. че при 100А, 0.5 ома са едни 50волта пад и това реле трябва да разсейва 5киловата. 50 вата вече са приемливи.
Вярно! Аз не обърнах особено внимание и от самото начало мислех, че ще разсейва 50 вата, но и това ми се вижда много. Ако релето беше под 100 волта, щях да смятам че 3 - 3,5 вата са приемливи загуби. С елементите над 100 волта нещата стават трудни. Сигурен съм че има някъде подходящи елементи, но още не са съвсем достъпни за масови устройства. Ако релето е само за постоянен ток, нещата са облекчени спрямо променливотоковото. Мисля, че към този момент мога да постигна загуби доста под 1 ват при реле за постоянен ток 30 А, но под 100 волта...
  • 1
  • 2

Тема "Солид стейт реле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: