• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Абе точно тези дето съм дал едва ли ще се вместят в стандартен щепсел шуко.
Само корпуса на единия е около 1х1 санта ез изводите.
Ама в за временно става и в някоя конзолна кутия с капаче.
:partyman:
aleksnp - специалист
В конкретният случай, два диода в паралел, не е добра идея. Едва ли ще са с абсолютно еднакви параметри, а като се отпуши първия диод, целият ток ще мине през него....ясно е, какво следва. Симистор е най-доброто решение примерно BTA26-600, може да се свърже и като диод, щом идва скъп фазовият регулатор.
Последна промяна от aleksnp на пон мар 11, 2024 2:23 pm, променено общо 1 път.
batkoce - специалист
пон мар 11, 2024 1:10 pmhidrazin написа:
Изобщо не намесвай рапъра Офсет.
Голям консуматор, голям консуматор, колко да е голям? Някакви си мижави 3kW ...
:partyman:
Проведох експеримент. Включих тороидален трансформатор с малък товар. Към същия разклонител включих през диод печка със степени 700,1300 и 2000 вата. Без печката трансформаторът беше абсолютно безшумен. При включване на печката през диод трансформаторът почна да звучи "басово" и на осцилоскоп започна да се наблюдава завал на синусоидата около абсцисната ос. Ефектът беше осезаем още на 700 вата. С повишаване на мощността, нещата ставаха по-зле. Трансформаторът беше натоварен с незначителен за него товар. При повишаване на товара на вторичната на трансформатора не се наблюдаваха допълнителни изменения. Това е само кратък есперимент. Ще бъде интересно с токова сонда, да се види формата на тока в първичната намотка. За мен тези резултати са достатъчно притеснителни, а и други хора са се оплаквали...
batkoce - специалист
пон мар 11, 2024 1:49 pmaleksnp написа:
В конкретният случай, два диода в паралел, не е добра идея. Едва ли ще са с абсолютно еднакви параметри, а като се отпуши първия диод, целият ток ще мине през него....
Това не е така. Изпробвал съм го многократно. Разбира се, ще има някаква разлика между токовете, но няма да е огромна.
gogo7777 - майстор
пон мар 11, 2024 1:33 pmhidrazin написа:
Абе точно тези дето съм дал едва ли ще се вместят в стандартен щепсел шуко...
В този ще влезнат
:drinkers:
Прикачен файл:
110.3100.jpg
110.3100.jpg (24.96 KиБ) Видяна 494 пъти
batkoce - специалист
пон мар 11, 2024 2:58 pmgogo7777 написа:
В този ще влезнат
:drinkers:

110.3100.jpg
Те ще влезнат, но пък трябва едни 5 -6 вата топлина да излезнат. Може и повече да са.
Охлаждането на полупроводници е един от най-големите проблеми при конструирането на електроника.
gogo7777 - майстор
Тука се търси времененно решение.....ама да видим как ще се развие темата :lol:
....Ти вече даде фронт за полемика :wink:


:drinkers:
iliya_i - майстор
Диодите могат да се сложат и в бойлера.
batkoce - специалист
Магнитопровод на 250 ватов тороид реве като мечка-малинарка при постановката с диод и то при 2000, а не при 3000 вата.
В същото време този тороид е съвсем тих, независимо от товара, ако я няма постановката с диода. Опитах да гледам и тока, но там е малко по трудно, защото използвам още един разделителен траф, поради земята на осцилоскопа. Въпреки това се вижда, че формата на тока се изменя много, при включване на постановката с диода. Това, според мен, е солиден аргумент против този метод...
Баръма - напреднал
Най-лесно и безопасно е да се смени нагревателя с маломощен. 1200W струва от 20 лв нагоре.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема ""Намаляване" на мощността на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: