• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
todortv - майстор
hidrazin написа:
.... Ти бонуси ли търсиш? :-D
Някога вземах и бонуси, когато кондензаторните батерии се включваха ръчно.... :-D
Искам да кажа, че ако един климатик е с косинус 0,7, сметката ти за този климатик няма се намали
примерно с 30%, което е основното питане в тази тема. :)
iliya_i - майстор
todortv написа:
hidrazin написа:
.... Ти бонуси ли търсиш? :-D
Някога вземах и бонуси, когато кондензаторните батерии се включваха ръчно.... :-D
Искам да кажа, че ако един климатик е с косинус 0,7, сметката ти за този климатик няма се намали
примерно с 30%, което е основното питане в тази тема. :)
Това, че cosФ e 0.7, не означава, че ще плащаш двойно, и за активната и за реактивната енергия на компресора. Просто си плащаш активната енергия, а ЕРП-то си калкулира в цената на електроенергията която ти доставя разходите си за компенсиране на реактивна енергия. Ако си ги компенсираш сам, няма да ти върне парите за това.
hidrazin - майстор
todortv написа:
Искам да кажа, че ако един климатик е с косинус 0,7, сметката ти за този климатик няма се намали
примерно с 30%, което е основното питане в тази тема. :)
Общо взето постановката ти е грешна - не се насочваш към правилната страна.
Сметката ти не може да се намали с 30% щото просто не си ги консумирал а си ги взел и веднага си ги върнал.
Ако един климатик с косинус 0,7 изконсумира 1 kVAh значи реално е изконсумирал 0,7kWh и е върнал в мрежата останалото.
Ако обаче си го компенсирал ще изконсумира само тези 0,7kWh и няма да я има тази реактивна енергия дето само си се разхожда по жиците.
Я сега си представи колко реактивна (лоша) енергия генерира например ....
сградата на ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ дето има монтирани поне 50 климатика. :lol:

сграда на Топлофикация е осеяна с климатици
:partyman:
fikata - майстор
Някога вземах и бонуси, когато кондензаторните батерии се включваха ръчно..
Гледам,че след толкова страници под тази тема вече компанията на масата е оклюмала.
Що е това "косинус-фи" - кой разбрал-разбрал.Дано и дюлгерите вече са разбрали.
Малко офф-топик по темата./Минало незабравимо/
Бях млад енергетик. Предприятието получаваше ел.енергия н.н. от два трафопостта. Компенсация на "лошия " косинус -ръчно от инсталирани на две места две групи кондз.батерии , като само в ГРТ имаше уред "косинусфимер".Според неговите показания дежурните ел.техници,ако го забележат включват и изключват. А те бяха дежурни по ел.частта на произв.оборудване и инсталациите. Дежурни по ГРТ - нямаше такова разточителство на персонал.
Една финансова ревизия ме глоби за нанесена щета на предприятието заради глоба от лош косинусфи за един месец. Наказанието беше справедливо.
Глобите бяха по големи за лош КФ,отколкото премиите от добър КФ.
Това поне ме амбицира и издействах от директора след това премиите за добър КФ да се изплащат само на ел.техниците, от които пряко зависеше това....
Е, вярно премиите едва стигаха за две бутилки столична водка,която тогава вървеше по 1.73 лв.
:-D
todortv - майстор
hidrazin написа:
....
Сметката ти не може да се намали с 30% щото просто не си ги консумирал а си ги взел и веднага си ги върнал.
Ако един климатик с косинус 0,7 изконсумира 1 kVAh значи реално е изконсумирал 0,7kWh и е върнал в мрежата останалото.
Ако обаче си го компенсирал ще изконсумира само тези 0,7kWh и няма да я има тази реактивна енергия дето само си се разхожда по жиците.
....
Постановката ми не е грешна, просто ти си го обяснил по-нагледно.

И ся ко стана, че "уредчетата" в контакта намаляват сметката. И както имаше една друга тема за 4 мкФ
кондензатор..... :lol: :lol: :lol:
hidrazin - майстор
Ако говориш за онези боклуци - стана това, че нищо не намаляват а само консумират (за да светят двата зелени светодиода).
:partyman:
kozl - майстор
Защо дюлгер е замъглен от фактора на мощността :?
Ами примерно защото като пиша възглавница, всички разбират, че става въпрос за нещо меко и пухкаво, което се използва ПОД главата. Но думата е възглавница.
Какво е активен консуматор. Консуматор, който не създава реакция с характер на източник на енергия в променливотокова мрежа. Такъв тип консуматор е е линейна зависимост на тока спрямо напрежението. Интересно но по подходящо име за такъв консуматор е ПАСИВЕН, не активен. Активен консуматор би следвало да се нарича такъв, който използва метода на фазово регулиране на използваната от консуматора енергия. Така активния консуматор ще има активно променливо (не константно) съпротивление. А пасивния консуматор притежава константно съпротивление и енергията, която консумира, зависи само от захранващото му напрежение.
Моментна мощност - би следвало това да е мощността в даден момент на времето. Крива на моментните мощностти, това е всъщност реалната крива на мощността спрямо времето, създадена от променливия ток. Да ама на абсцисната ос не е видно времето. За да се улесни представянето времето е в градуси. По правилно е да е в период. Като за нашата мрежа един период е 1/50 от секундата.
Пълна мощност е нещо като пълно заблуждение. Графиката от Lisko Изображение e пълно заблуждение. Една крива, която е надписана "пълна мощност", а дефакто кривата на пълната мощност е права линия, успоредна на абсцисната ос. Защото:
Пълната мощност S=Uеф x Iеф (произведение на ефективнато напрежение и ефективния ток). Каква е графиката на ефективното напрежение - права линия, също като графиката на ефективния ток.
Какво измерват уредите, които масово използваме :shock: Ефективни величини. Ефективно напрежение примерно 220 волта. И някакъв отчетен ефективен ток. И двете са :finga: величини спрямо времето. За да можем по лесно да изчисляваме. За да ползваме прави, а не накъдрени линии в сметките си.
Ползваме мултицет и пресмятаме пълната мощност. Умножаваш две ефективни величини и получаваш пълна величина :shock: Може би щото по-пълна (по-голяма) :finga: мощност от тази няма как да се пресметне :?
Да ама :finga: величини ни заблуждават. Те скриват пиковите процеси. И предпазителя кляка от пикова мощност, а :finga: не го притеснява :shock: :?
Активна енергия - това е енергията потребена от проводниците, които имат константно съпротивление. Вкл.проводниците с по-голямо съпротивление (реотан). Проводниците, които не акумулират енергия. То на практика няма такива, но инжинерно ние се ограничаваме до някава величина, под която лупата не вижда и щом не вижда, приемаме, че няма.
Така измервателния уред усреднява измерваното за даден времеви период. Ако измерването е усреднено за 1 секунда, това са 50 периода на мрежовото напрежение. Грешката може да е в максималния размер на 1 полупериод или ако сумираме площите на синусоидата на напрежението за една секунда, това дава грешка по-малка от 1/100 в измерването на ефективната стойност на напрежението.
Следва продължения - някога :lol:
DMN - майстор
kozl написа:
Ами примерно защото като пиша възглавница, всички разбират, че става въпрос за нещо меко и пухкаво, което се използва ПОД главата. Но думата е възглавница.
Ако имаш шумни съседи, които са доста активни, тогава подглавницата става възглавница, за да не чуваш какво става извън надглавницата :-D .
kozl написа:
Какво е активен консуматор. Консуматор, който не създава реакция с характер на източник на енергия в променливотокова мрежа. Такъв тип консуматор е е линейна зависимост на тока спрямо напрежението. Интересно но по подходящо име за такъв консуматор е ПАСИВЕН, не активен.
Активен е защото консуматора активно оползвотворява цялата подадена му енергия. Иначе, ако на някой му даваш 5 лъжици с попара, а той три гълта, пък другите две ги плюе обратно в чинията, не е много активен в яденето и се води реактивист :-D .
kozl написа:
Ползваме мултицет и пресмятаме пълната мощност. Умножаваш две ефективни величини и получаваш пълна величина
С условието, че мултицета трябва да измерва T-RMS, иначе изчисляването на пълната мощност с фактор на мощността различен от единица, си е като хвърляне на боб(за гадаене, не за ядене) :-D .
kozl - майстор
Ами е тука ме хвана на тясно. Аз имам няколко мултицета и вероятно нито един с такива възможностти, защото не са записани в характеристиките им.
Но какво мерят като ток мултицетите, които имам :? Не е ли ефективния ток :?
Но нали формулата е S=Uеф х Iеф.
Ти мериш тока през кондензатора с те това
Изображение
Това къв ток е ефективен, активен, реактивен :?
DMN - майстор
kozl написа:
Но какво мерят като ток мултицетите, които имам Не е ли ефективния ток
Мисля, че ще ти е интересно какво мерят. Ето пак нещо от моите опити :) :

viewtopic.php?f=11&t=49400&start=40
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

Тема "Размисли относно cosФ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: