• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Johny - майстор
В. Петров написа:
Две жила от 2005г. насам вече няма. :) . . ..
Какво искаш да кажеш с това? Би ли ме светнал?
и би ли миобяснил тогава, защо при трижилният мостовак разстоянията са асиметрични?
Колега VK, това на картинката е прекрасно, само ми обясни такова закрепване как се връзва с понятията технологичност и производителност при направата на подобна инсталация?
В. Петров - специалист
Johny написа:
В. Петров написа:
Две жила от 2005г. насам вече няма. :) . . ..
Какво искаш да кажеш с това? Би ли ме светнал?
и би ли миобяснил тогава, защо при трижилният мостовак разстоянията са асиметрични?
На първия твой въпрос отговаря наредба №3. На втория - едното жило е с маркировка за защитно заземяване, т.е. ненатоварено и поради тази причина може да е на по-малко разстояние до съседа си, без това да създава проблеми с охлаждането.
Johny написа:
Колега VK, това на картинката е прекрасно, само ми обясни такова закрепване как се връзва с понятията технологичност и производителност при направата на подобна инсталация?
Ще си позволя да отговоря вместо колегата VK - това закрепване се свързва с понятията технологичност и производителност, като липсват каквито и да било гипсови работи. Пробиват се отвори, слагат се дюбелите, връзва се кабела с найлонова скоба и се маже с варов разтвор.
Johny - майстор
Много витиевато се изразяваш. В наредба 3 се забрабяват 2 жилните проводници - така ли?
В следващият момент ми отговаряш като на малоумник, как се закрепват въпросните скоби. Аз те питам - кой го прави по този начин в тухлена сграда с бетонови шайби и трегери? Ти ако искаш и с антигонови скоби го закрепвай. А колко ще ти надигнат мазилката тези скоби?
nikibi - специалист
Темата е интересна, вьпроса е дали с теоретична или практична насоченост защото това са две коренно противоположни монтажни практики. Зависи и от основата, дали е фалшивата грьцка тухла която се чупи с поглед или пьк някой кюстендилски препек в които и стоманени пирончета се чупят. В пресен бетон може не само пирон но и канал да вкопаеш на рька с малко секаче, а опитай да вкопаеш каналче в Люлинско панелче да разбереш за какво иде реч. Аз лично никога не кова през кабела, прикрепвам го с две напречни пирончета едно срещу друго не че е най удачното решение но така ми е по спокойно Това с силикона ми звучи определено несериозно, не че един от моите не слага кабели по бетон по системата пляс гипче на таванче, фляс кабелче в гипсче и дрьж с прьстче точно за една минутка. Факт е обаче че по този начин човека има най голямата заработка от всичките.
В. Петров - специалист
Johny написа:
Много витиевато се изразяваш. В наредба 3 се забрабяват 2 жилните проводници - така ли?
Не, но почти няма възможност за приложението им.
Чл. 1753. (1) В сградите линиите от разпределителните, етажните и апартаментите табла до осветителите за общо осветление, контактните излази и стационарните потребители се изпълняват трипроводни (фазов - L, неутрален - N, и защитен РЕ проводник).
Чл. 1788. (1) В помещения без повишена опасност за поражение от електрически ток се допуска използването на окачени осветители, които са без клеми за присъединяване на защитни проводници, при условие, че куката за окачването им е изолирана.

(2) Изискванията по ал. 1 не отменят изискванията по чл. 1753 и не са основание за изпълнение на електрическите инсталации като двупроводни.
А колкото до технологиите - наистина няма универсални.
gecata82 - специалист
Колеги има един много лесен и удобен начин за закрепване както на мостов така и на СВТ- посредством т.н. фиби. Видира произвеждат такива и за мостов и за СВТ. Специално в нашта фирма ние работи само с тези за СВТ, но те ловят и мостовият кабел доста здраво, можеш да си го изпъваш докато ти хареса без да те е страх че ще се откове пирончето и прилепва плътно до стената за да може мазилката да е с минимална дебелина, а по тухлите го правим с PVC връзки независимо дали е хоризонтално или вертикално. Ето и малко снимки от едно часно обектче тъкмо да си кажете мнението за изпълнението.

Прикачен файл

PA120269.JPG
PA120269.JPG (117.89 KиБ) Видяна 5615 пъти

Прикачен файл

PA120274.JPG
PA120274.JPG (100.34 KиБ) Видяна 5617 пъти

Прикачен файл

PA120276 - Copy.JPG
PA120276 - Copy.JPG (146.14 KиБ) Видяна 5617 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
При цялата тая дандания с коването,мисля че основната опасност, не е от нарушаването на изолацията, а от това че можеш да не уцелиш пирончето с чука и да хакнеш кабела.
Така му променяш сечението и от 4 кв.мм. става на 1.5 кв.мм., ако не го прекъснеш.
mirk - майстор
Ето още безвинтови и безпиронни скоби http://www.vidira.dir.bg/site/skobi_el_kabeli.php Особенно последните две ми се струват доста удобни.
ИзображениеИзображение

Друг вариант за постоянно закрепване е дюбел -опашка
Изображение

Лесен начин за времено закрепване без да се уврежда кабела е и малки скобички с пирончета. Фиксираш го през 30-40 см гипсираш, като стегне гипа си прибираш скобите.
Изображение


gecata82 кви са тия фибри дай една по едра снимка :? каво е това червеното с което сте ковали през проводника :?
iavord - специалист
Нищо му няма на кабела - ей ги германците и те го пердашат с пирони :
http://www.de-online.info/archiv/2003/1 ... tro01.html
И после гипс - класика :)
Btw Knauf имат продукт "Elektrikergips" - демек електричарски гипс...
Panzer - специалист
mirk написа:
Изображение...кви са тия фибри дай една по едра снимка :? каво е това червеното с което сте ковали през проводника :?
Според мен "фибри" е това от първата снимка където си го посочил. Гадното за мен в случая е че при работа с такива крепежи трябва да се сцепи кабела на точното място, а и не винаги успешно се приковават много лесно се чупят перата дето влизат в бетона... За мен си е мъка да работя с такива.
gecata82 за мен е неправилно да се прегъва кабела по този начин, аз го цепя на отделни жила и правя ъгъл като ги раздалечавам едно срещу друго.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "полагане на мостов проводник под мазилката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: