Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lakosste - специалист
съб ное 17, 2018 8:04 pmhidrazin написа:
съб ное 17, 2018 6:45 pmlakosste написа:
...Дали мога да заземя корпусите за металната конструкция ?...
Няма как някой да знае докато не се измери това, което смяташ да използваш за заземител.
По принцип а и не само по принцип всички метални части в една такава сграда трябва да са свързани електрически помежду си.
Надеждно свързани и заземени - метални греди, колони, метална покривна конструкция, метални врати...
Иначе да, допустимо е използването на естествени заземители но само след проверка и измерване.

Код: Избери всички

Чл. 162. (1) За естествени заземители се използват: 
1. положени в земята водопроводни и други метални тръбопроводи, с изключение на тръбопроводите за горими течности, 
горими или взривоопасни газове, а също и тръбопроводите, покрити с изолация за защита от корозия; 
2. метални конструкции и арматура на стоманобетонните 
конструкции на сградите и съоръженията, които имат връзка със земята; 
3. метални шпунтове на хидротехническите съоръжения; 
4. оловни обвивки на кабели, положени в земята; не се допуска използване на алуминиеви обвивки на кабели и 
неизолирани алуминиеви проводници за естествени заземители. 
:partyman:
Да прав си за измерването.Трябва да е сигурно всичко.Но както казах с тази шина /която аз скрих преди доста години с изолация/явно е за заземяване на конструкцията или мълниезащита но няма гръмоотвот.Зградата ми е в заварено положение затова не знам за какво е била точно шината,но ще попитам .Все пак мисля ,че е по-добре да вържа печката и скарата за гредаа отколкото да са само занулени /корпус към нулевия проводник/Металната греда е на около 30 сантиметра от уредите.
За напред както казах замислям земно което ще е измерено но до тогава.....
hidrazin - майстор
съб ное 17, 2018 8:21 pmlakosste написа:
...тази шина /която аз скрих преди доста години с изолация/явно е за заземяване на конструкцията или мълниезащита но няма гръмоотвот....Все пак мисля ,че е по-добре да вържа печката и скарата за гредаа отколкото да са само занулени /корпус ...
Виж сега, няма да фърлям боб за да позная за къв чеп е била тая шина. Тук няма място за предположение.
По същата причина остави за сега мисленето.
И не, не е по-добре да свържеш печката и скарата към НЯКАКВА СИ греда.
При евентуален проблем с някой от уредите може да офазиш всичко всичко наоколо....
Проверка връзки, измерване и чак тогава свързване.
:partyman:
lakosste - специалист
съб ное 17, 2018 8:43 pmhidrazin написа:
съб ное 17, 2018 8:21 pmlakosste написа:
...тази шина /която аз скрих преди доста години с изолация/явно е за заземяване на конструкцията или мълниезащита но няма гръмоотвот....Все пак мисля ,че е по-добре да вържа печката и скарата за гредаа отколкото да са само занулени /корпус ...
Виж сега, няма да фърлям боб за да позная за къв чеп е била тая шина. Тук няма място за предположение.
По същата причина остави за сега мисленето.
И не, не е по-добре да свържеш печката и скарата към НЯКАКВА СИ греда.
При евентуален проблем с някой от уредите може да офазиш всичко всичко наоколо....
Проверка връзки, измерване и чак тогава свързване.
:partyman:
Разбирам.Да ги оставя засега не зазимени.Ще се бие кол тогава.Проблема е че всичко е с плочки наоколо.Между-другото под помещението е имало кладенец навремето и го бях открил къде е и си пробих една дупка и си прекарах тръба за да ползвам водата за охлаждане /но бързо свършва водата а и не винаги има и идеята замря/ ,като всичко пак си е зациментирано но съм оставил една дупка с капак от сифон.Дали е удачно да да спусна тръба вътре като пробвам да я забия максимално за земно, но ще е в пясък.

Тема "Трифазно свързване на скара" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: