• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
feikot - специалист
Практика е, всички слагат 20% пре, може би защото наистина 100те процента са трудно достижими
hidrazin - майстор
пон мар 14, 2022 3:58 pmbrum написа:
Панелите ми са 13.2A ток при 40.6V. Това са цифрите от тестовите условия (реално мощността е по-малка, защото тестови условия трудно се постигат при реална употреба).
Трудно, трудно, колко да е трудно?
Примерно панели с макс 9,47А в MPPT съм ги засичал да правят над 11,5А
Вярно е е рядко и при специфични условия но е да остатъчно да ти свитне входа на инверточето... :-D
:partyman:
brum - майстор
Добре, значи е редно да има едни 20% аванс по ток на входа на инвертора. При мен от 13 ампера да идат на 16 за кратко. Вярвам, че инвертора ще устиска. Пък и читаво направен инвертор очаквам да има някакви защити от претоварване.

Хидразине, би ли споделил как е удачно да се подбере инвертора според панелите?
feikot - специалист
Бръме, взе ли инвертор, защото аз се чудя дали да взема от тия на Стоян Желев (energy-flow) които всъщност са ЕА SUNPOWER и ги имат на европейски склад на чувствителна разлика в цената или Гроват, но не ми се разправя с амонра. Търся хибриден,панелите са ми 2.7 квп (6х450в) и искам да сложа батерия след време.

Проблема ми е,че китайските имат ограничение на тока, който постъпва от мрежата равен на два пъти номинала, а гровата е 5 киловата и позволява да минат макс 5 киловата. А не мога да си огранича цялата къща до 5 киловата... Друго пък, някои инвертори работят само с литиево йонни батерии, които са по 4-5 хилки..
brum - майстор
Взех SMA. Четох, четох, слушах, но накрая прецених, че SMA е правилното решение в моят случай. В момента панелите отвисяват под навеса на гаража, инвертора в котелното, а power meter- а го пуснах и регистрирах в портала на производителят.

За ограничаването на максималната мощност - и аз в началото гледах това дето и ти гледаш сега. После се спрях на тотално различна топология с on-grid инвертор. При моята топология кабела на ЧЕЗ няма да минава през инвертора. Минава само през един power meter който следи колко енергия се дърпа или праща към мрежата (и евентуално ограничава да не се праща енергия към мрежата). А инвертора е свързан някъде към мрежата на къщата.

Плюсовете на тази топология са, че:
1) Максималаната ти мощност е максималната мощност от мрежата + максималната мощност която инвертора може да произведе в даден момент.
2) Лесно се добавят панели на произволно място в системата. Или в моят случай първите панели ще са на навеса на гаража, а вторите евентуално на покрива на къщата.

При топологията която гледаш е по-трудно да вдигнеш мощността в ситуации като моята - когато вторият комплект панели са на друго място.
feikot - специалист
Супер ! Ти обикновен или такъв с опция за батерии взе ? Не намерих обаче и много информация за марката,моделите и цените, би ли споделил повече с подробности.

Да разбирам,че този е като солаксите,които ги включваш паралелно в мрежата и пауър метър-а върши всичко свързано с микса на източника ?
hidrazin - майстор
ср апр 13, 2022 3:18 pmfeikot написа:
... аз се чудя дали да взема от тия на Стоян Желев ...
Там инвертори с ограничител в момента няма.
Тези дето пристигнаха последно бяха платени още докато са на кораба.
Следващата пратка след 1-2 месеца пак ще е така - плащане предварително на "зелено".
:partyman:
feikot - специалист
5.6 киловатовия модел ми каза, че го има. Говорих преди дни с него по телефона, включително и че го питах няколко пъти подробности.
brum - майстор
чет апр 14, 2022 2:02 pmfeikot написа:
Супер ! Ти обикновен или такъв с опция за батерии взе ? Не намерих обаче и много информация за марката,моделите и цените, би ли споделил повече с подробности.

Да разбирам,че този е като солаксите,които ги включваш паралелно в мрежата и пауър метър-а върши всичко свързано с микса на източника ?
Всички устройства се включват паралелно в мрежата. Има отделни инвертори за батерии (двупосочен - зарежда батериите и при нужда отдава енергия) с модел Sunny Island. Инверторите за фотоволтаични панели са Sunny Boy. Води се AC свързана система и използва AC мрежата за да прехвърля енергия от едно до друго устройство.


Масовите хибридни инвертори дето поддържа вход от фотоволтаици и батерия са DC свързани. Предполагам, че има по-малко загуби при DC системата защото има по-малко преобразувания на енергия преди да влезе в инвертор, но тук говорим за едноцифрени проценти. DC свързаните системи си имат недостатък - има ограничения при добавянето на мощности.
hidrazin - майстор
чет апр 14, 2022 3:48 pmfeikot написа:
... 5.6 киловатовия модел ми каза, че го има...
Кой е тоя 5.6 киловатов инвертор?
И с кого точно си говорил? Ако е със Стоян то нищо вярно не ти е казал.
Каквото и да ти каже просто го пускай покрай ушите си... :-D
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: