• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
пет мар 22, 2024 11:36 pmELSE написа:
пет мар 22, 2024 11:01 pmpipilica написа:
Интересно тоя фототриак как ще усети ако са разменени Л3 и Л2 че да ги обърне контактора.
Предполагам, че колегата Иванов е искал да каже с ревенсивен ключ, но на мен идеята ми е автоматично да намира фазите
Дал съм ти решение напълно автоматично да разпознава и при нужда да разменя фазите за да спази посоката на въртене на мотора, но не съм казал, че ще уча някого на електроника. Ако искаш го ползвай, ако не искаш недей. Това, че някой не разбира как работи, не значи, че не работи, а означава, че наглед простото устройство е доста над познанията на неразбиращия.

:partyman:
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 12:08 amivanovbg написа:
пет мар 22, 2024 11:36 pmELSE написа:
пет мар 22, 2024 11:01 pmpipilica написа:
Интересно тоя фототриак как ще усети ако са разменени Л3 и Л2 че да ги обърне контактора.
Предполагам, че колегата Иванов е искал да каже с ревенсивен ключ, но на мен идеята ми е автоматично да намира фазите
Дал съм ти решение напълно автоматично да разпознава и при нужда да разменя фазите за да спази посоката на въртене на мотора, но не съм казал, че ще уча някого на електроника. Ако искаш го ползвай, ако не искаш недей. Това, че някой не разбира как работи, не значи, че не работи, а означава, че наглед простото устройство е доста над познанията на неразбиращия.

:partyman:
Колега може ли да я разясниш тази схема , как работи ?
gogo7777 - майстор
пет мар 22, 2024 10:20 pmivanovbg написа:
След като се включи в мрежата при правилни фази включва контактора. При неправилни не включва, но фазите са разменени и посоката ще е същата.
Разяснил я е добре. Според мен схемата ще работи. Предполагам схемата е принципна.
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 10:30 amgogo7777 написа:
пет мар 22, 2024 10:20 pmivanovbg написа:
След като се включи в мрежата при правилни фази включва контактора. При неправилни не включва, но фазите са разменени и посоката ще е същата.
Разяснил я е добре. Според мен схемата ще работи. Предполагам схемата е принципна.
Може ли да ми я обясните ?
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 11:32 amELSE написа:
съб мар 23, 2024 10:30 amgogo7777 написа:
пет мар 22, 2024 10:20 pmivanovbg написа:
След като се включи в мрежата при правилни фази включва контактора. При неправилни не включва, но фазите са разменени и посоката ще е същата.
Разяснил я е добре. Според мен схемата ще работи. Предполагам схемата е принципна.
Може ли да ми я обясните ?
Колеги, това е ел.табло на компресор без ел. схема. Този компресор трябва да има само една посока на въртене, но при различни захранвания тя се променя. Тогава се налага да разменя една от фазите на трифазния щепсел, за да завърти в правилната посока. Този проблем искам да го избегна, като мисля да добавя едно фазово реле, но При монтажа на фазовото реле , необходимо ли е да се добави и още един контактор? Приемам всякакви идей и критики ! Благодаря предварително!
Andri01 - майстор
Фазовото реле включва след 70сек. При положение,че не са правилни фазите-не включва. В такъв случай ще ти трябва сигнал ,който да включи контактора след 70-та секунда и той да обърне фазите. Евентуално второ реле за време на 80 сек,примерно.
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 11:51 amAndri01 написа:
Фазовото реле включва след 70сек. При положение,че не са правилни фазите-не включва. В такъв случай ще ти трябва сигнал ,който да включи контактора след 70-та секунда и той да обърне фазите. Евентуално второ реле за време на 80 сек,примерно.
Ок , Благодаря!
hidrazin - майстор
Не го слушай тоя с измисленото реле дето чакало 70 секунди.
Само оная измишльотина на INTIEL чака цели 70 секунди за да задейства. Кой ще го чака тоя боклук над минута?
В темата въобще не е ставало дума за него.
Даден беше пример с реле на Шнайдер което сработва за 650 ms - по-малко от секунда.
Ето и още едно което сработва след половин секунда - ЦЪЪЪК

Имаш два варианта (освен оня на ivanovbg с MOC3062).
Единия е фазовото реле да управлява контактор който да обръща фазите и то ако не са правилно наредени.
Всичко става автоматично. Недостатък - контактора е скъп.
Другия е фазовото реле да прекъсва управлението контактора който ти е в компресора - вече го имаш.
Слага се на входа и един ръчен превключвател I-0-II който да ти обръща фазите. Предимство - превключвателя е по-евтин от контактора.
Какво се случва?
Включваш някъде с грешно наредени фази. Компресора не тръгва защото фазовото реле го спира.
Завърташ превключвателя I-0-II за да обърнеш фазите и компресора тръгва.
Може дори да се изведе индикация с ламБа която да ти показва че фазите са объркани.
Сигнала се взима от фазовото реле.
:partyman:
ESPACE - майстор
Оптосимистора от схемата на иванов има вграден zero-cross circuit, която управлява триака в него. Захранването на светодиода е еднополупериодно. Значи отпушването на триака става само в този времеинтервал. През отрицателния полупериод на фазата светодиода не свети. Значи която друга фаза мине през нулата по това време няма как симистора да се отпуши. Гледах, мислих го как би работила схемата при тези условия, но нещо не мога да го измисля как този триак вързан към едната фаза ще се отпушва и подава достаъчно напрежение за задействане на контактор, а към другата фаза не. Все пак ще си взема такъв чип и ще я пробвам схемата.
Прикачен файл:
3sinewave.jpg
3sinewave.jpg (63.9 KиБ) Видяна 331 пъти
hidrazin - майстор
съб мар 23, 2024 12:45 pmESPACE написа:
Гледах, мислих го как би работила схемата при тези условия, но нещо не мога да го измисля как този триак вързан към едната фаза ще се отпушва и подава достаъчно напрежение за задействане на контактор, а към другата фаза не. Все пак ще си взема такъв чип и ще я пробвам схемата.
:-D Почти по същия начин се чесах по чутурата. :-D
Че и аха, аха да бягам до магазина за МОС ...
Но пък казва че не само работи а и че е правил няколко такива. Няма причина да не му вярвам.
Иначе ще стане еднаааа...
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: