• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Johny - майстор
ArturDent написа:
При цялата тая дандания с коването,мисля че основната опасност, не е от нарушаването на изолацията, а от това че можеш да не уцелиш пирончето с чука и да хакнеш кабела.
Така му променяш сечението и от 4 кв.мм. става на 1.5 кв.мм., ако не го прекъснеш.
Някой може и пръста да си "хакне" с чука, но това си е негов проблем.
Колегата gecata82, много ток в тези помещения. Иначе изпълнението добре "звучи". :-D
evil - специалист
Не мисля че коването с стоманени пирони е рисковано.Това си е практика доказала се с годините и аз лично не съм бил свидетел на проблем произлязъл от това.Според мен новите начини са с доста недостатъци като ниска производителност /ако трябва да се ползва перфоратор/ и значително повишаване на разхода на мазилка . Дори пирончетата с ПВЦ изолация при който уж отпада необходимостта от гипсиране имат проблем че от откритата им метална част избива ръжда.Май в България си измисляме несъществуващи проблеми и след това активно им търсим решение :lol: .

до gecata82
"""Ето и малко снимки от едно часно обектче тъкмо да си кажете мнението за изпълнението."""
Според мен коването на 10 мостови проводника един до друг е груба грешка , не виждам как ще се захване мазилката за стената така цяло чудо ще е ако ти одобрят това полагане.
mirk - майстор
Още един дърводелец от старата школа :wink:


А случайно да видя че 10те проводника са наковани по трегер който няй вероятно ще се затвори с окачен таван от долу и едва ли някой ще си праи труда да маже над тавана.
Ники274 - специалист
Ами щом се слага мостов,значи ще е с мазилка,дори и тавана да е окачен едва ли ще го смъкнат толкова ниско.Съгласен съм с колегата evil,че не е оставено място между кабелите за да може да се хване мазилката.Особено ако я пердашат с машина за мазилка,няма никакви шансове да се захване за кабела.Въпреки и ,че слагат предварително грунд на бетона.Но пак може да се оправи положението.И аз съм бил в такава ситуация и тогава ми хрумна една идея,взима се мрежа(примерно която ползват за външните изолации) с ширина на лентата по голяма от кабелите и се подмазва с лепило към стената отстрани кабелите.Това съм го правил в една голяма къща,бяха много кабелите и нямаше място да ги раздалечавам.Етажното табло беше триредово за 40 модула и кабелите които излизаха бяха поне 20.

Но при колегата gecata82 друго ме притеснява,как е надупчил трегера за да минат 9 мостовака.Според мен щом са сложили толкова трегери ,значи колоните липсват и плочата разчита на тях.
evil - специалист
"""А случайно да видя че 10те проводника са наковани по трегер който няй вероятно ще се затвори с окачен таван от долу и едва ли някой ще си праи труда да маже над тавана."""
Ми то аз като дърводелец къде да видя толкова нисък окачен таван /съдейки по отвора за вратата :lol: току виж са решили да мажат и да вдигнат нивото на окачения /силно се съмнявам да има такъв/ до средата на трегера ,направо не ги виждам тези линии.Въобще това не е полагане за окачен таван.
Имало е място на 3-4 линии да се остави малко разстояние.
totio1973 - специалист
ако полагаш кабела на тухли използваи каналите на тухлите така ще спестиш доста коване.И един сьвет от мен когато гипсирваш конзолите винаги изрязваи дьната.Прокарваи кабела през дьното.После много лесно се монтирват конакти и ключове.
PCL82 - майстор
Коването на мостовак не би трябвало да се счита за увреждане на целостта на изолацията, защото това е проводник, а не кабел и не се нарушава изолацията на проводниците. Освен това при метода на огъване чрез разцепване на мостчето и отделно огъване на проводниците ефектът върху мостовака е същия като с пироните.

В стари книги си имаше съвети да се слагат изолационни подложки под главите на пироните, за да не се наранява изолацията от главите и при самото коване.

Немците също го коват със специални пирони или ползват специално монтажно лепило:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... 5kSzsxhm9o

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... xlu0UFmPoQ

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... AVSgxLo0ow

Ето и специален детайл за оформяне на лампен излаз:

http://www.elektro8.de/Installation/Kab ... eisroboter

Огъването чрез обръщане на мостовака не се препоръчва, защото се получава остро пречупване на жилата и се намалява дебелината на мазилката.
Като цяло трябва да се има предвид че инсталациите с мостов проводник са ширпотреба, ако човек има пари по добре да работи с гуфрета, ПВА, СВТ или NYM.
Последна промяна от PCL82 на съб ное 27, 2010 6:34 pm, променено общо 1 път.
Johny - майстор
Ей, тези немци били по-големи дървари от нас.
А пък тук, разни новоизпечени "специалисти", дето не могат да забият един пирон на кучката в гъза, давт акъл на ляво и надясно. Те и за това отричат коването, защото не могат да ковът пирони. :lol:
Тъпите му германци! :-D
PCL82 - майстор
За мостоваците искам да кажа още нещо. Проблемът, който не се обсъжда- електромагнитното замърсяване. Доближавал съм сонда на осцилоскоп до стена в която има мостов проводник под мазилката със и без товар, но под напрежение. Осцилоскопът и в двата случая отчита шум на няколко сантиметра пред стената около мостовака. Пробвах същото на инсталация в черни бергманови тръби с ПВА. Нищо не отчете, защото в тръбата проводниците са много по-близо един до друг и по-добре си компенсират полетата си.
rebroto - специалист
Германците коват хахахаха ама с какквооооооо.НА СНИМКАТА СЕ ВИЖДА НЕ чУК А НЯКАКВА МАшИНКА .ЯВНО ВИД ТАКЕР.И СЪС СИГОРНОСТ НЕ НАРАНЯВАТ ИЗОЛАЦИЯТА.А КОЙ КАКЪВ МАЙСТОР Е ....щЕ ОБСЪЖДАМЕ НЯКОЙ ДРУГ ПЪТ.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 18

Тема "полагане на мостов проводник под мазилката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: