• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте! Имам печка "Мечта" от 1973 г. :supz: Интересува ме схемата на свързване на реотаните към клемите на ключа - има ли значение кой реотан към коя клема е вързан? Плочата е "Асеновград"(22см.). При монтажа много лесно се отрони част от глината.При включен котлон има напрежение спрямо земятяа 94 V.Има ли по- качествени плочи и колко струват?
Благодаря! :)
PCL82 - майстор
Плочите за Мечта имат два реотана свързани последователно един на друг.
Взимаш мултицет и премерваш съпротивленията между изводите и откриваш двете най-малки стойности. Третата е равна на сумата от двете (последователно свързване).

Голямата плоча, не помня дали и средната имат по четри извода. Там има
три реотана. Два от тях се свързват паралелно, а получената група поледователно на третия. Пак откивайки най малките съпротивления знаеш къде са реотаните.
Ако трябва да се свързват паралелно реотани подбери това да са най-вътрешните и най-външните спрямо центъра.


Петтактовият ключ: 1-двата реотана поледователно, 2-по-маломощният от двата, 3-по-мощният, 4-и двата реотана в паралел.

Как да откиеш изводите на ключа: включваш го на 1. Поглеждаш кои пера дават контакт (не гледаш крайното перо означено с S то е за сигнална лампа) трябва да са включени две пера. Третата клема която остава свободна е за общия извот от двата реотана (май беше номер 3).
Включваш на 2. Сега трябва да са включениедно то двете пера , както при 1 степен и общия извод. Тази клема е за по-маломощния реотан. (с по-голямо съпротивление)

На трета степен трабва да е включен общия извод и другия , който е бил отворен при 2. Тук закачаш по-мощния реотан (с по-малко съпротивление)

Отечката от 94В е от остатъчна влага и би трябвало да намалее като поработи плочата (стига да няма контакт с чугуна някъде).

За отроненото: ако е много и пазиш прахоляка, го стрий и смеси с вода. Замазваш мястото и изпичаш включвайки плочата. Ако нямаш материал вземи от старата изгоряла плоча. (това е шамотна пръст)
Trifun - специалист
22 см. е голямата плоча. Целта е да сведеш изводите до 3 броя. Свързването - според картинката :)

Прикачен файл

Pettaktov 2.JPG
Pettaktov 2.JPG (45.37 KиБ) Видяна 57986 пъти
Нямам думи за бързата реакция!!! Невероятни сте!!! :prost:
vk - специалист
За да намалим малко препратките, които крият риск да изчезнат с времето
ето свързване на 7 тактов ключ с плоча
Изображение
onkelabg - специалист
ЗДР-Колеги,моля за малко помощ....
Знам,че темата е доста стара но да не пускам друга, ще се възползвам от тази.

Та на питането
Имам един стар еденичен котлон от Баба ми останал, и до вчера работещ на терасата.Проблема е от снощи-отказа да работи. Разглобих го/едвам от рьжди/ и видях,че един от проводниците е откьснат.
Ключа е с 1,2,3, 0- 4 тактов така смятам че е...
Щепсела е с 3 проводника/ черен,кафяв,син/ като синия е ползван за заземяване, което ще покажа с фото нагледно.
Впечатление и обьркване в мен е това за свьрзването на захранването
-от трите клеми , само на 2 Май е било свьрването/не е имало проблем/
-Но както споменах ,единия проводним беше изгорял и не знам кьде му е мястото за поставяне, Тъй като и самата клема -Изпадна при отварянето на котлона.

Питането ми е, може ли да поставя откачения проводник на другата/1клема-свободна/

Прикачен файл

26032016346.jpg

Прикачен файл

котлон.jpg
hidrazin - майстор
onkelabg написа:
Питането ми е, може ли да поставя откачения проводник на другата/1клема-свободна/
Не може.
Къде е било мястото на изгорелия проводник е близко до акъла - на изгорялата и паднала клема.
Смени ключът. Предварително си маркирай кой кабел къде е бил щото после пак ще има едни въпросииии...
:partyman:
onkelabg - специалист
И аз това си помислих, че явно няма да се яде баница.
В други ден ще закупя и подменя, като спазвам последователноста от единия кьм другия.
shadow__01 - майстор
Може да разглоби съседната клема и възстанови изгорялата с частите и. И без това лампичка няма.
Такъв нов ключ струва към 5 лева. Не е проблем и намирането му. Както си прецени автора.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Схема на свързване на плоча на котлон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: