Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
тонито - специалист
Здравейте.Искам да попитам какво съпротивление трябва да се сложи на 10 всетодиода за да се влючат директно кум 220 волта?
П,С. За един свето диод е необходимо 51 или 510 килоома и като му подадеш 220 и той свети...
hermit - специалист
Същото като за един. Диодите свързваш последователно. Или още по-добре ги свързваш по двойки параленло противоположно, т.е. анод с катод и катод с анод. И тези пет двойки ги връзваш последователно една с друга. Така светодиодите няма да получават обратно напрежение повече от 2-3 волта и ще се избягнат пробивите, които все пак едва ли допринасят за дълголетието на светодиодите.
С тези стойности дето ги даваш, малко мижав ми се види токът през диода/диодите. Ама пък при по-голям ток много ще пари резисторът. Да речем за 10 mA ще ти трябва резистор 5 вата или два от 2 вата.
hermit - специалист
А още по-добре е да всържеш десетте светодиода последователно един с друг, а цялата тази последователна комбинация от светодиоди към изводите "+" и "-" на един грец - общо взето какъвто ти падне.
Съответно подаваш фаза/или нула/ през резистор на единия извод "~" на греца. А другия извод "~" - към нула/или фаза/ директно.
Резисторът бих го взел 22 килоома 5 вата. Или примерно два по 10 килоома/ 2 вата серийно свързани. Това дава около 10 милиампера през светодиодите. Но ти трябва да си видиш все пак твоите светодиоди за каъв ток са. 10 милиампера е типична стойност за най-разпространени светодиоди, осигуряваща им дълъг живот.
тонито - специалист
За какво ни е грец?
hermit - специалист
За какво ни е грец?
За да не се пробиват светодиодите при отрицателната полувълна на мрежовото напрежение. Не съм гледал по дейташийтовете колко е обратното напрежение на светодиодите, но едва ли е над 10-20 волта, т.е. по-ниско е от върховата стойност на мрежовото напрежение (1.4*220=310 волта).
Какви са съображенията против пробиването на светодиодите:
1. Най-вероятно пробивите ще са обратими, но никой не гарантира това.
2. Токът на пробива, протичайки през светодиодите, ще поражда топлина в тях (без да поражда светлина). При това полупроводниковият кристал може да достигне недопустима температура. Но даже и да е допустима, по принцип повишената температура води до ускоряване на процесите на деградация на светодиода.
3. Токът на пробива - напълно непродуктивен, а дори евентуално и контрапродуктивен, протичайки през токоограничаващия резистор ще поражда топлина в него, което ще доведе до необходимост от по-мощен, съответно по-едър резистор.
4. А ако пък сме готови да преглътнем по-мощен резистор и по-голямо топлиннно натоварване на светодиодите (и по-бърза деградация), защо това да не е само с ток в права посока през тях, от което ще спечелим по-голям светлинен поток. И пак за цделта ще е нужен грец.

Защо грец, а не един диод:
Защото така диодите ще мигат не 50 а 100 пъти в секунда, което е по приятно за окото. Действително, над около 40 херца честота на мигане на светлината, окото я възприема като непрекъсната. Но все пак с 50 херца сме малко на границата. А и при движение много ясно се долавя мигането с 50 херца честота.

Тема "светодиоди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: