Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pavel6666 - напреднал
Колеги много ви моля дайте елементарин съвет. Към момента изграждам ел. инсталацията на жилището. Купил съм си шест жилен кабел за СОТ-100 метра. На какъв принцип действат тези аларми, една кутия за управление, която се намира на подходящо защитено място и от нея трябва да излизат по един кабел за всеки датчик ли???
Въпроса ми е само за разположението на кабелите, тъй като сега е момента а за аларма ще мисля някога.
Предварително благодаря и извинявайте ако повтарям темата.
Любо - специалист
определено до всеки датчик.успех
Любо - специалист
пп.забравих да ти кажа .не забравяй и едно 220волта до кутията с алармата
Neno Er - специалист
Любо написа:
пп.забравих да ти кажа .не забравяй и едно 220волта до кутията с алармата
И едно 220В до всички достъпни за циглаците места. :evil:
Аз "използвам" противотанкови мини и :datz: .
pavel6666 - напреднал
Любо написа:
пп.забравих да ти кажа .не забравяй и едно 220волта до кутията с алармата
До сирената пак ли със шестжилиния СОТ кабел или с друг? Ако се намира далеч от кутията с управлението?
plamen6100 - специалист
След като си си купил 6-жилен, колегите си казаха - от централата си пускаш кабелче до всеки датчик + клавиатура + външна сирена ако имаш/с един и същ кабел/ и от апартаментното таблото едно кабелче за захранване 220V за централата, а за магнита на вратата - една 2-ка ти стига и го закарай или до клавиатурата или до централата/както ти е удобно/ А как работи системата, ще ти кажем като си купиш техниката и започнеш монтажа :) Забравих - пусни си и едно кабелче от централата до телефонната розетка, не се знае какво ще решиш за напред :)
pavel6666 - напреднал
Благодаря много за отговорите, сега съм поръчал да ми намерят някякво упътване на управление за аларма тъй като прочетох че там подробно било обяснено. На мнение съм, че непреодолима аларма няма и затова съм се спрял на нещо по просто. Не смятам да афиширам че в жилището ми има аларма и също така не смятам там да държа нещо кой знае колко ценно. Ще ми е много от полза ако някой може да ме ориентира кои датчици са най универсални, в смисъл да засичат някякво движение, не съм претенциозен за нещо кой знае какво, просто ми трябва аларма която да идненада някой със звук. При по нататъчната покупка на управление съм склонен да инвестирам и в някакво известяване по GSM. Ако сложа два вида датчици в стая/без тези на врати и прозорци/ и са на едно място отделно ли трябва да захраня всеки или може да са свързани на един кабел? Предварително благодаря ако някой помогне с информация, тъй или иначе ограмотяването продължава.
Привет,
значи по неписаните правила, (написани в наредба І-171 на МВР и БНБ) е допустимо до 3 датчика на една зона в централата ти.
Лично аз бих си направил всеки датчик зона, тъй като профилактиката и отстраняването на проблеми после е дестска играчка.
Относно датчиците - за един датчик ти трябва една двойка която следи за състоянието на датчиците и една двойка за захранване на датчика. Тоест на шестжилен кабел можеш да вържеш два датчика от типа - обемен, акустичен, сеизмичен и тъй нататека, не мисля че е нужно да те обременявам с терминология. За магнитите - датчици за врати и прозорци на шестжилния кабел можеш да сложиш 3 магнита, по една двойка за всеки.
Окабеляването не е нищо сложно. За сирената си пусни един кабел ще ти стигне без проблем.
За клавиатурата на системата също един кабел.
Това е в общи линии.
Ако имаш конкретни въпроси за това каде и как да са разположени датчиците трябва да приложиш схема на жилището за да дадем съвет.
Поздрави
Ronin - специалист
pavel6666 написа:
:thumbs:
Кажи от къде си бе човек...?



Колега ZealoT....Вземи прочети(понеже цитираш) наредба 171 и пак сподели какво пише...... :!:
НАРЕДБА № I-171
от 2 юли 2001 г.
за организацията и контрола по обезпечаването на сигурността на банките и небанковите финансови институции
"(изм., ДВ, бр. 68 от 2004 г.) детекторите в една зона са за един вид охрана, от един тип и не са повече от 3 броя;"
Наредба 171 НЕ касае колегата и не е четиво с което някой трябва да се съобразява........доста е либерална ...... :-D Затова още обират банки !!!!!
По отношение на бройката датчици на един кабел остави голегата първо да си купи централата и после да му даваме съвет колко и какви и по колко д-ци да си сложи....инъче ще смятам че хвърляш на шарен боб...... :lol:
Подкрепям че за всеки датчик да си пуснеш отделен кабел за да си нямаш ядове после........
Май е крайно време да си направим един раздел СОД/СОТ ! И всички теми да се съберат на едно място :?
Че май доста колеги ще се съберем

Тема "Изграждане на обикновенна СОТ за жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: