• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Милен - майстор
blv написа:
rulom написа:
Колеги, извинявам се, ама в кой век живеем :?
Не мога да повярвам, че все още има хора, които броят пробната лампа за уред указващ наличие или неналичие на напрежение :shock:
Тука немога да се съглася, вярвам повече на пробната лампа отколкото на мултицет за 350лв. ***
Пробна лампа е доста опасно приспособление което може да доведе до трагични последици, не случайно във фирмите държащи на реномето си отдела по техника на безопасност е забранил използването им и наказват тези които си правят подобни самоделки.
Както каза rulom все пак сме 21век и има доста специализирани тестери за напрежение които са произведени фабрично за тази цел.
Johny - майстор
rulom и Милен - Надявам се да се съгласите, че професията на ел. техника е свързана с рискове за здравето, както и много други професиии. Който е работил в експлоатация, занае че понякога се налага да се работи под напрежение, че се случват и непредвидени обстоятелства. За това сме учили и за това сме електро специалисти. Пробната лампа може да е архаично приспособление, но е много точно. Я ми кажете с какво риска от токов удар при работа с пробна лампа/ с гъвкави проводници и добре направени сонди/ е по-голям от работата със специализиран уред, че аз не мога да се сетя?
Има една дума наречена целесъобразност и тя определя с какъв инструмент ще работиш. Едно време в завода мерехме напрежение на ТЕС-овете с FLUKE за 4000$. Отличен уред, но за тези цели имаше и тогава много по-евтини професионални уреди.
Естествено, че ако нямаш достатъчно познания е по-добре да търсиш помощта на специалист.
През лятото изпуснах цифровият фотоапарат и той блокира. Макар че няма никакви рискове за здравето, аз го пратих в сервиз, защото познанията ми не позволяваха да го ремонтирам дори и с помощта на НАПРАВИ САМ.....
Милен - майстор
Johny написа:
rulom и Милен - ***Я ми кажете с какво риска от токов удар при работа с пробна лампа/ с гъвкави проводници и добре направени сонди/ е по-голям от работата със специализиран уред, че аз не мога да се сетя?***
Най малкото че някоя менте крушка може да те излъже че няма напрежение и да светнеш в последствие. Случвало ми се е да изхвърлям в къщи видимо здрави лампи но като ги мериш - прекъснала а при това са маркови. Може един път на 500 да ти се случи, но случили се сам знаеш че ще ти е за последно.
lubomirlz - специалист
Джони не искам да се заяждам, и аз я ползвам лампата но без да се замиислям веднага ти давам пример при който лампата ще те заблуди, особено ако е от 2 последователно свързани за да се мери и 380 в.
При едно понижено напрежение от 120-130 волта породено от някоя авария например, тая лампа така ще те заблуди че после определено ще се замислиш дали да и вярваш.
П.П Милен ме изпреварил има и като неговите случаи.
engineer - специалист
Предлагам да отворим Нова тема: За / Против пробната лампа. Ще ми се да кажа няколко неща.
lubomirlz - специалист
Бе казвай ги тука тъкмо сме почнали :)
Милен - майстор
Ами отвори я темата :) а rulom ще премести тия постове от тук там.
Има доста митове за разбиване по темата.
rulom - модератор
Айде сега да видим кой с какво мери :wink: ......Аз лично не обичам меренето с пробна лампа поради предпоставката за лесно и бързо авариране на "уреда" което определено е опасно, особено за по-високи напрежения.
Сега се сещам, че най евтините диодни указатели струват 5-6 лв., почти колкото 2 фасунки и две крушки :wink:
lubomirlz - специалист
Отверки и фазоуказател http://www.wera.de/catalog_de.html?L=0& ... 0_vde.html
Клещи на Дитце http://www.kaise.com някакъв стар модел който дори го няма на сайта.
Отскоро ползвам този тестер на напрежение http://uk.benning.de/en/corporate/produ ... tures.html
lenko71 - специалист
Мисля че за един професионалист няма значение с какво ще мери наличие на напрежение, зануляванв и т. н. Друг е въпроса когато се дава съвет на човек за когото не се знае колко са му познанията и най-вече опита по електротехника. В такива случаи бих съветвал "непознатия" да мери с мултицет. Ако не знае какво е това или не знае как се работи с него... със съветите дотук.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Уреди за измерване на напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: