Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Stambolov - специалист
Търся формули за лесно изчисляване на електрожен .Имам ,,Ш,, образен магнитопровод от старите неонови реклами и искам да си стегна една малка машина която да ми върши работа с 2,5 мм електроди ,, кораби и танкове няма да зглобявам,,
Minkov - специалист
Ако до сега не си навивал трасформатор, по-добре си купи един евтин китайски електрожен.
pansim - майстор
Ето ти нещо на руски. Подробно и изпробвано. Но мен ако питаш - само за спорта си струва иначе, по-добре готов и ефтин за домашна употреба.
http://www.chipmaker.ru/topic/26261/

Извинявам се за закъснението на линка :cry:
Прочети, има интересни неща за начина на навиване и получаване на стръмнопадаща характеристика. Без това ще получиш резак, а не електрожен.
Последна промяна от pansim_old на нед яну 16, 2011 5:25 pm, променено общо 2 пъти.
moimoimoi - майстор
а за вторичната имаш ли дебела шина?
по спомен токовата плътност е около 2-3 ампера за 1 мм2 сечение
т.е. вторичната ако е за 140 ампера ти трябва шина с сечение 45-50 квадратни милиметра

за броя на намотките,пак по спомени беше 4-5 навивки за волт,т.е. за първичната 220 волта-около 1000-1100 навивки
ralon - помощник
Ето още нещо на руски. Но чети внимателно ,че се наложи да го конвертирам от DjVu формат в Doc Формат заради
ограничението от 2 мегабайта и може да има загуби на информация.

Прикачен файл

Сварочный аппарат своими руками1 (Зубаль).rar
(445.01 KиБ) Свален 1810 пъти
Stambolov - специалист
Благодаря колега за инфото .Но на мен ми трябва за ..Ш.. образен. Компактен лек и тн.
cvetanmu - специалист
Малък, лек и Ш - образен трансформатор не ми се връзват много.
Най лесния начин, който се сещам за изчисляване на трафа е да навиеш пробна бобина от 50 намотки и да и подадеш 24 волта от някакъв трансформатор който може да ти осигури поне 3А ток.С амперклещи или амперметър мериш тока.Според това какъв е тока или добавяш намотки или развиваш - целта е да го докараш до около 1 - 1,5 ампера.
След това броиш броя на намотките и делиш на 24 - така получаваш колко намотки ти трябват за 1 волт.Виж и тук http://www.electrik.org/forum/index.php?showtopic=15974 може да вземеш някоя идея.
zimel - специалист
Можеш ли да дадеш сечението на средата на магнитопровода? От това зависи каква мощност можеш да 'измъкнеш' от трансформатора.
Отделно , светлия отвор на Ш-е образния магнитопровод в който се полагат навивките трябва да ти е с достатъчно сечение , за да ти побере броят навивки от първичната и от вторичната намотка. Има таблици в които е описано в 1 см.2 , колко навивки можеш да побереш от съответния проводник.
Много се съмнявам ,че можеш да побереш необходимия брой навивки с необходимито сечение в светлия отвор на Ш -то , или така нар. бобинажна макара.
Ако приемаш един съвет от любител- всички домашни електрожени са направени от правоъгълен магнитопровод, а не от Ш-е образен, първото, което има значение е характеристиката на трансформатора (мека, твърда) за волтовата дъга при заваряване, и второто е, че можеш да побереш навивките от първичната и вторичната намотка.
Относно сечението мога условно да ти помогна, като ти кажа, че сърцевина 50 мм. х 36 мм. ти е напълно достатъчна за да разтопиш електрод 2,5 мм2, понеже имах такъв електрожен (баща ми го изгори) и беше перфектен за дребни работи- стойка за сат. чиния, стойка за слънчев колектор , скъсани панти и т.н. .
Недей да 'гониш' голям ток на празен ход на трансформатора- при моя беше 200- 250 мА, случайно се получи от качествената силициева ламарина и малките въздушни междини между ламелите.

Всичко това го казвам като любител от практически опит, разбира се темата е много голяма и може да се изпише много още по нея.

Извинявам се на корифеите,ако моето мнение не съвпада с тяхното.
Stambolov - специалист
Здравеи Магнитопровода ми е с външни размери 210 х 160мм ,прозорец 55х110мм,ширина на сърцевината 50мм ,а за дължина от 50до 80 мм .Или сечението на сърцевината може да достигне до 40 см/2 /толкова материал имам/.Магнитопровода е от старите неонови реклами .Виждал съм направено елженче от такъв магнитопровод с принудително охлаждане 4часа бачка с 3,25 без прекъсване ,и беше лека пущината -а бях 8клас......./ аз не бях заварчика ....../ :-D :lol: :lol:
zimel - специалист
Според таблицата за изчисление на мрежови трансформатори:
Р (W) във вторичната намотка 1000, сечение на сърцевината 38,0 см.2 , 1,15 навивки на волт, фи на проводника в първичната намотка за 220волта -1,50 мм.
Р (W) във вторичната намотка 800, сечение на сърцевината 34,8 см.2, 1,29 навивки за волт, фи на проводника в първичната намотка за 220 волта - 1,40 мм.
Р (w) във вторичната намотка 700, сечение на сърцевината 32,6 см.2, 1,38 навивки за волт, фи на проводника в първичната намотка за 220 волта - 1,30 мм.
Р (w) във вторичната намотка 600, сечение на сърцевината 30,0 см.2, 1,50 навивки за волт , фи на проводника в първичната намотка за 220 волта -1,20 мм.
Р (W) във вторичната намотка 500, сечение на сърцевината 27,4 см2, 1,67 навивки за волт, фи на проводника в пъричната намотка за 220 волта - 1,00 мм.

За по-малки мощности мисля, че не ти трябват . Те стават за телоподаващи машини.

Умножаваш навивките за волт (от дадено сечение на магнититопровода) по 220 волта и получаваш броя навивки за първичната намотка. Това ще ти е за максимална мощност на трансформатора. За да бъде регулируем , трябва да добавиш допълнително намотки към първичната , с отделни изводи така, че те ще ти намаляват напрежението във вторичната намотка, т.е намаляват ти мощността във вторичната намотка.

Тема "Изчисляване на електрожен." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: