Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ARTU - специалист
Здравейте съфорумци! От снощи имам някакъв страхотен проблем, а е почивен ден и няма към кой да се обърна. Привечер започна да ми изключва автоматичния предпазител 50А на стълбищното табло. Реших, че е дефектен и извиках EVN да го сменят. Сложиха 63А. След 30 мин изключи и той. У дома нямам консумация, нито нещо нова. Хладилник с фризер, компютър, телевизор, две енергоспестяващи лампи. Всичко друго бях изключил.
По метода на елиминирането стигнах до хладилника. Това е саморазмразяващ се хладилник с фризер Whirlpool. Когато го включа, компресора започва да работи и така в продължение на 20-.30-40 мин. без да изключва. По някое време припука и автоматичния предпазител падне. Реших да спра с експериментите и сега го включвам ръчно по 10 мин на всеки час, защото е пълен.
Дайте ми някаква идея дали не съм сгрешил нещо и какъв може да е проблема?
valentino76bs - майстор
ARTU написа:
Здравейте съфорумци! От снощи имам някакъв страхотен проблем, а е почивен ден и няма към кой да се обърна. Привечер започна да ми изключва автоматичния предпазител 50А на стълбищното табло. Реших, че е дефектен и извиках EVN да го сменят. Сложиха 63А. След 30 мин изключи и той. У дома нямам консумация, нито нещо нова. Хладилник с фризер, компютър, телевизор, две енергоспестяващи лампи. Всичко друго бях изключил.
По метода на елиминирането стигнах до хладилника. Това е саморазмразяващ се хладилник с фризер Whirlpool. Когато го включа, компресора започва да работи и така в продължение на 20-.30-40 мин. без да изключва. По някое време припука и автоматичния предпазител падне. Реших да спра с експериментите и сега го включвам ръчно по 10 мин на всеки час, защото е пълен.
Дайте ми някаква идея дали не съм сгрешил нещо и какъв може да е проблема?
Щом си сигурен ,че е от хладилника,едва ли можеш да направиш нещо при условие че не разбираш от хладилници,на този кръг предпазителя какъв е странно че пада чак главния.В момент на размразяване ли го прави това.
ARTU - специалист
И аз това се учудих. Апартаментното ми табло е реализирано с няколко 25А автоматични предпазителя от онези старите бакелитовите, и един главен предпазител 50А със стопяема жичка, не е манипулиран. Дори на техниците от EVN зададох въпрос защо не ми падат вътрешните, а стълбищното, но те отговориха, че техните били бързодействащи (!?). Нямам загряващ контакт или кабел, нямам загрял главен бушон. Това ме навежда на мисълта за окъсяване. Дори и за фризера не съм толкова убеден, тъй като вечерта предпазителя изключваше на неравномерни интервали. А консумацията през деня и вечерта се различава единствено по осветлението. В хола - три енергоспестяващи (приравнени на 2х35 вата и 1х100 вата), а в коридора жична 40 ватова крушка. В баня/тоалетна също такива.
Тани - модератор
Някой да не се е свързал към твоята инсталация? Свали главния предпазите в апартаментното табло и виж дали ти "върти" електромера! Няма как да ти дава късо хладилника и да не ти падне неговия предпазите!
valentino76bs - майстор
Я включи този хладилник в друг токов кръг ,внимавай да не го включиш в същия кръг само че в друг контакт.Уреди като ампереклещи нямаш сигурно.
ARTU - специалист
Включих го, профилактирах контактите. Компресора работи час и половина, но като завъртях регулатора от МАХ до средата релето цъкна и компресора спря. Не знам дали е нормално да върти толкова, но все пак бокса ми е най-топлото помещение, а и цяла нощ уреда беше изключен.
В единият контакт нулата сякаш беше изскочила, тъй като при отваряне се откачи съвсем лесно.
ARTU - специалист
PS Резултат от експеримента до момента. Всичко работи нормално, компресора включва през 30 мин за около 40 минути. Постепенно времето за работа намалява, най-вероятно си влиза в режим. Очевидно набеденият виновник е невинен. Причината за снощните проблеми продължава да не е ясна :( Така се връщаме в изходната точка. :?
valentino76bs - майстор
valentino76bs написа:
ARTU написа:
Включих го, профилактирах контактите. Компресора работи час и половина, но като завъртях регулатора от МАХ до средата релето цъкна и компресора спря. Не знам дали е нормално да върти толкова, но все пак бокса ми е най-топлото помещение, а и цяла нощ уреда беше изключен.
В единият контакт нулата сякаш беше изскочила, тъй като при отваряне се откачи съвсем лесно.
Защо регулатора ти е на макс така ли го държиш.Я включи една елва в този контакт за 30 минути дето ти изключва предпазителя да видим кво ще стане,малко ще се постоплиш ама...:)
ARTU - специалист
Принципно регулатора го държа между MED и MAX, тъй като хладилника винаги е пълен, а фризера зареден :) Нямам ЕЛВА ама имам един 4 киловатов радиатор, само дето ще ми е зор да го кача от мазето :)
Johny - майстор
Имах сходен проблем зимата. Според типа на инсталацията си в панелка.
Проблема e че изключва толкова бавно. При мене изключваше на 5 сек. - вътре и на стълбището. Оказа се повредена изолация на наставян проводник под плочките..... :x
Изключваш всички АП-та като оставяш само осветлението. След това включваш два и след това другите два. От двойката при която ти изключи определяш по горният метод, кой токов кръг е проблемен и проверяваш всички контакти от този токов кръг или ....... копаеш. Казвам по дава за по-бързо, тъй като при тебе изключва много бавно.
Можеш да опиташ и друго - да включваш еди по един и някой да следи в кой момент електромрра ще завъри много бързо, ако е с диск. Но пак един по един - изключваш единият и тогава включваш следващият.

Тема "Проблем с късо и хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: