Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kont40 - помощник
Здравейте, искам да поздравя участниците във форума, намирам, че е доста полезен;
Иска ми се да чуя мнения по следния въпрос: предстои да извършвам изграждането на нова ел. инсталация в къща. По определени причини съм стигнал до извод, че в конкретния случай би било удобно, ако отделните токови кръгове се захранват от табло за външен монтаж(т.е за табло, поставено на собствена бетонна основа, на двора); В това табло си представям че ще са разположени предпазители, ДТЗ; Това което не съм сигурен е - доколко е уместно решението пред вид промените на околната температура .. специално отрицателни температури. След бегъл преглед на материалите на Шнайдер Електрик останах с впечатление конкретно за ДТЗ - че има с работни температури от -25 градуса..
estrogen - специалист
Хубаво е че си решил да си поставиш табло (външен монтаж) защото според мен е по-удобно за работа по-лесен контрол . Само не разбирам защо желаш да го монтираш на открито . Добре до къщата ти идват 2 проводника или 3 със земя , не можеш ли да го поставиш това табло някаде във коридора или отделено помещение във непосредствена близост до захранващите кабели . Всяко табло си има сертификат където има индекс който показва степента на защитеност от влага и прах (IP) той е във цифри , пример IP 44 , мисля че максимало достигат до 78 , първата цифра обозначава защитата от влага а втората от прах (не съм съгурен дали беше така) Във паспорта би трябвало да е посочено на какви температурни промени издържа също така ако е ПВЦ на UV лъчи . Според мен табло с проблизителни размери 50х30х15 ще ти върши работа , монтираш (N) шина долу , (L) шина горе , средата прадпазители и ДТЗ , отдоло си монтираш щуцерите и ако желаш един външен ключ за контрол на фазата или фазите , можеш да поставиш канали и клеми ако желаеш . Мене друго ме интересува проводника земя ти идва със захранването или ти сам си го правил ?

Прикачен файл

10-11-06_1547.jpg
10-11-06_1547.jpg (37.94 KиБ) Видяна 5269 пъти
estrogen - специалист
Показвам ти също табло със електромер трифазен .

Прикачен файл

26-09-06_0954.jpg
26-09-06_0954.jpg (44.39 KиБ) Видяна 5255 пъти

Прикачен файл

26-09-06_0955.jpg
26-09-06_0955.jpg (43.42 KиБ) Видяна 5255 пъти

Прикачен файл

26-09-06_1006.jpg
26-09-06_1006.jpg (40.31 KиБ) Видяна 5255 пъти
kont40 - помощник
estrogen написа:
Хубаво е че си решил да си поставиш табло (външен монтаж) защото според мен е по-удобно за работа по-лесен контрол . Само не разбирам защо желаш да го монтираш на открито . Добре до къщата ти идват 2 проводника или 3 със земя , не можеш ли да го поставиш това табло някаде във коридора или отделено помещение във непосредствена близост до захранващите кабели . Всяко табло си има сертификат където има индекс който показва степента на защитеност от влага и прах (IP) той е във цифри , пример IP 44 , мисля че максимало достигат до 78 , първата цифра обозначава защитата от влага а втората от прах (не съм съгурен дали беше така) Във паспорта би трябвало да е посочено на какви температурни промени издържа също така ако е ПВЦ на UV лъчи . Според мен табло с проблизителни размери 50х30х15 ще ти върши работа , монтираш (N) шина долу , (L) шина горе , средата прадпазители и ДТЗ , отдоло си монтираш щуцерите и ако желаш един външен ключ за контрол на фазата или фазите , можеш да поставиш канали и клеми ако желаеш . Мене друго ме интересува проводника земя ти идва със захранването или ти сам си го правил ?
Благодаря за съветите! Що се касае за подробностите:
Къщата за която говоря е незавършена смесица от стара част, нова част и освен това съществуват редица идеи как ще се промени конструктивно значителна част от наличната конструкция на сградата за в бъдеще.. Т.е в момента няма възможност да си избера подходяща стена или място във вътрешността, за което да съм сигурен че - ако разположа там ел. табло - в следващия момент няма да се наложи да го местя .. Мястото "отвън" което съм избрал е достатъчно удобно за изходна точка към отделните части на строежа, и най хубавото - колкото и да се променя самия строеж - няма да се налага да се мести самото табло - ще се налага единствено локално да се мисли за подробностите по ел. инсталация на всяко помещение, което ми се струва по - модулно и лесно; Що се касае за захранващите кабели: нищо от съществуващата в момента ел. инсталация няма да остане, респ. от там от където планирам да дойдат захранващите кабели (иска ми се да е подземно в рамките на двора) ще е много удобно - да постъпят до избраното място за табло; Освен това си представям изграждане на локално заземление което в този случай ще е в максимална близост до таблото, което струва ми се би било предимство?
Има разбира се резервна възможност да разположа таблото и в закрито помещение, но само ако наистина за това има много основателна причина;
Що се отнася до "проводника земя" и т.н: броя дните до момента когато ще направя инсталацията си безопасна, кръстя се всеки ден; Съществуващата "инсталация" е много стара, двупроводна, всички връзки по съединителни кутии са правени чрез "увиване" краищата на проводниците, като в мястото на влизане на захранващите проводници в къщата и фазата и НУЛАТА :shock: са НАСТАВЯНИ, а самите захранващи проводници преди да влязат в къщата минават през клоните на дърво, което като се разлюлее от вятъра... От както си дадох сметка в каква опастност живея, обмислям как да станат промените, дошло е време за действие, а и това изглежда ще съвпадне с мероприятията на НЕК за обновяване на ел. захранващата мрежа и изнасяне на електромерите на стълбове за цялото населено място.. А за мен също ще е интересно - след като НЕК обнови съоръженията си дали ще ми предостави трети защитен проводник..
Поздрави
estrogen - специалист
Още просто да имаш представа ако не си виждал .

Прикачен файл

DSCI0038.JPG
DSCI0038.JPG (113.53 KиБ) Видяна 5246 пъти

Прикачен файл

30-11-06_0824.jpg
30-11-06_0824.jpg (47.39 KиБ) Видяна 5246 пъти

Прикачен файл

05-12-06_1528.jpg
05-12-06_1528.jpg (36.98 KиБ) Видяна 5246 пъти
kont40 - помощник
estrogen написа:
Още просто да имаш представа ако не си виждал .
Благодаря! До момента имам МНЕНИЕ какво трябва да правя, но пред вид че не съм правил, ценя съветите!
Между другото имам още въпроси които ме вълнуват, но постепенно ще ги предлагам за дискусия в отделни теми;
Поздрави
sbirov - специалист
estrogen извинявай,че се намесвам така,но не стряскай човека с тези големи табла :) И да те попитам нещо.На това табло от последната снимка не ти ли се струва,че този кабел по средата не му е там мястото?
estrogen - специалист
Просто нямам снимки на по-малки :-D не искам да го стряскам , аз му посочих горе долу във какви размери да се побере . Да на кабела не му е мястото там , просто не е забелен и монтирам все още :?

Тема "Въпрос за електрическо табло на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: