• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Имам едно питане ако някой мойе да ми помогне ще му бъда много длагодарен,а именно:
имам два трафа по 105 вата и искам така да ги свържа , че да могат да захранат 5 лунички по 35 вата.Един вит ватовете да се съберът.
Ако някой може да помогне със схема или нещо подобно ще съм му задължен.Благодаря предварително.
pavelari - майстор
На единия траф 2 лунички а на другия 3 - иначе рискуваш да гръмнат трафовете, особено при електронните трафове винаги така става / няма да обяснявам по какви причини/. При трафовете с намотки има един вариант - но ако гръмне единия траф след време другия се претоварва и гори веднага.
ама така няма ли единия траф да работи на ръба,защото 3х35=105 колкото е и трафа?
ELEMENTAL - специалист
Определено ако са "електронни" трафовете не трябва да се свързват в паралел.Същото се отнася и до обикновените такива, защото напрежението на вторичната намотка при различни трансформатори(дори и от една и съща партида)не е едно и също и това би довело до протичането на изравнителни токове, резултата-значително по-голямо натоварване на трафа който е с по-високото напрежение.
Колкото до конкретният случай- ще трябва да се задоволиш с по 2 лампи на траф.Сещам се и за друг начин, но той изисква направата на електронно управление което периодично (за време от няколко милисекунди) да включва и 5-те лампи ту на единия, ту на другия трансформатор.Ако искаш мога да постна малко повече инфо по темата.
PCL82 - майстор
Ако непремено трябва да се вържат 3 на единия траф то може да се ползават по-тънки кабели и те да ограничат тока и натоварването на трафа. Резултат: тъпо, но просто, лампите ще светят малко по-слабо, ще има повече загуби по кабелите, но крушките ще траят повече.Най-добре е да се вземе един по-мощен траф, а тези да се ползават за друго.
ELEMENTAL - специалист
PCL82 написа:
Ако непремено трябва да се вържат 3 на единия траф то може да се ползават по-тънки кабели и те да ограничат тока и натоварването на трафа. Резултат: тъпо, но просто, лампите ще светят малко по-слабо, ще има повече загуби по кабелите, но крушките ще траят повече.
По-скоро е добре да се сложи един резистор 1 Ом/20 вата, вместо тънък проводник и все пак е по-добре да се използва по-мощен траф, защото обикновено е необходимо да има поне 10-20 процента запас на мощността на трансформатора.
mien - специалист
Няма проблем да работи трафа на 105вата.защо според вас е точно 105,а не 110 или100.Това е за да си направиш сметката правилно,ето пример,пет луни по 20в=100,три луни по35вата=105 идве луни по 50вата=100.Това са стандартите за 12волта луни,е има и 10ватаама те толкова и светят,само за декорация.В такав случай варзвай трите на единия,двете на другия траф и споко.
ELEMENTAL - специалист
mien написа:
Няма проблем да работи трафа на 105вата.
За краткотрайни включвания -да, ама при продължителна работа едва ли ще му се отрази добре на трафа да работи на 100 процента от мощността си.
Palawnik - специалист
ELEMENTAL написа:
mien написа:
Няма проблем да работи трафа на 105вата.
За краткотрайни включвания -да, ама при продължителна работа едва ли ще му се отрази добре на трафа да работи на 100 процента от мощността си.
Няма такова устройство при което конструктора да не си е оставил поне 10-20% запас :razz:
velsi - Почетен майстор
Конструктора да, ама китайците..... :?
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: