• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
взех си употребявана готварска печка Zanussi ZCE5001X(мисля, че това е моделът) , която е внос от Англия. Проблемът е, че не е със щепсел, а скабел, който е оголен, и ми казаха, че е била свързана директно към ел. мрежата, без щепсел. Въпросът ми е, дали направо да и сложа щепсел и да си я ползвам, или има нещо по-специално, което трябва да направя. Питам, защото в интернет прочетох, че някои от тези печки са за 380V, и се свързват по специален начин, директно към ел. мрежата. Ако се постави щепсел, може да се запали или да даде на късо и да ме удари ток. Ще се радвам, ако някой може да помогне.
fikata - майстор
Последна промяна от fikata на нед авг 17, 2014 10:07 pm, променено общо 1 път.
nautilus33 - майстор
fikata написа:
Свържи я на контакт твърда връзка.
http://vikiwat.com/product/16500/kontak ... 0v-ac.html
Мерси.
А трябва ли да проверя дали контакта е занулен, или просто да монтирам контакта твърда връзка и да свържа печката към него?

ПП Значи със щепсел няма да стане?!
fikata - майстор
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... B0#p542246
Печката трябва да бъде занулена чрез третото жило на трижилния кабел от контакта
И при двупроводна и трипроводна електрическа инсталация.
nautilus33 - майстор
Благодаря за втория линк към другата тема. Само не ми става много ясно( хич не съм на ти с ел. инсталации и прочие) как да свържа кабелите, тъй като в тази тема става въпрос за сързване на фурна и котлони едновременно, а при мен от печката излиза един трижилен кабел. Пак ли трябва да ползвам лустер-клеми?
fikata - майстор
Свали задния капак на печката за да се увериш/а и да притегнеш свръзките на клемореда/ как е свързан трижилния ти кабел към печката по цвета на жилата.
L - фаза
N - нула
РЕ - защитен проводник /зануляване/
С фазомер /фазоуказател/ определи кой е фазовия проводник от инсталацията в контакта.
Изключи предпазителя на този контакт. Контактът твърда връзка си има лустерклеми където ще направиш свързването на проводниците от инсталацията с жилата от кабела на печката.
Ако инсталацията ти е трипроводна: свързваш фаза с фаза ,нула с нула, третия проводник с жълто-зелен цвят с жилото на кабела свързан с клема РЕ на печката.
Ако инсталацията ти е двупроводна : фаза с фаза, нула с нула.От нулевия проводник от инсталацията правиш мост/свързане/ към свободна лустерклема на контакта и към нея свързваш третото жило на кабела идващо от клема РЕ на печката.
Монтираш контакта в конзолата.Включваш предпазителя. С фазомера /фазоуказателя/ проверяваш да няма фаза по корпуса на печката/ на място,което не е покрито с боя/. Последователно включваш ключовете на печката и проверяваш функционирането им,като при всяко включване пак проверяваш с фазомера за евентуално офазяване на корпуса.
Изображение
Клемите 3 или 8 на контакта също трябва да имат връзка със нулата или защитната нула.Тази връзка осигурява защита срещу евентуално офазяване на болта, с който се свързва капачката на контакта твърда връзка към основата му. Тъй като печката е основния консуматор и е с предимство за осигуряване на защита срещу офазяване, предпочитам за сигурност и надежност свързването на защитните проводници на инсталацията и кабела на печка в контакта да се извърши чрез лустер клемите, а не чрез болтчетата на пластината в средата. Защитата на контакта/зануляването му/ предпочитам да се извърши чрез допълнително свързване чрез мост от лустерклема свързана към нула/защитен проводник/
Мост - това е свърване на две клеми, които трябва да имат еднакъв потенциал от един захранващ проводник. Тази електрическа връзка може да се направи с отделен проводник, но е препоръчително особено, когато е защитна функцията , свърването да се направи без да се прекъсва проводника. Зачиства се изолацията на нулевия проводник от инсталацията на по-голяма дължина така,че без да се прекъсва проводника да се направи свързване от него и на двете клеми, като първо се свърза към клемата за защитното жило от кабела към печката и след това се свърза към клемата за работната нула.Това е при двупроводна инсталация, когато от нулата трябва да обединят работната нула N и защитната нула РЕ и се получава PEN
dadko - майстор
nautilus33 написа:
fikata написа:
Свържи я на контакт твърда връзка.
http://vikiwat.com/product/16500/kontak ... 0v-ac.html
Мерси.
А трябва ли да проверя дали контакта е занулен, или просто да монтирам контакта твърда връзка и да свържа печката към него?

ПП Значи със щепсел няма да стане?!
Може да стане с такъв щепсел. При който няма как да завъртиш щепсела в контакта. Гледах ги в магазини "Практис"- продават се щепсел + контакт. Може и на друго място да ги има, естествено. И бяха на някакъв български производител.
Ето и линк. http://profesional.bg/print.php?act=search&cat=139
fikata - майстор
Може да стане с такъв щепсел. При който няма как да завъртиш щепсела в контакта
dadko
Проблемът не е в това дали може или не може да се завърти щепсела в контакта.
Предимството на "контакта твърда връзка" или постоянна връзка е начина по който се осъществява контактуването при електрическата връзка - чрез осигуряване на постоянен натиск за добър контакт и намаляване до минимум на топлоотделяне при това контактуване.
При контакта, който показваш натиска се осъществява от пружиниращите пластини на контакта.
При разглобяемата връзка и отделянето на топлина този пружинен натиск с времето отслабва,контактуването се влошава,отделя още повече топлина и т.н.
В сайта това,което предлагаш е наречено контакт+щепсел 25А твърда връзка за печка, което е оксиморон, защото контактно-щепселно свързване не може да се нарече "твърда връзка".
Пластмасата и елементите на това изделие не вдъхват доверие за дълъг живот при 25А.
dadko - майстор
Напълно си прав, fikata.
Това, което съм дал като възможен вариант на включване с "щепсел" е по- добрия вариант, от това да се използва обикновен щепсел тип "шуко". Въпреки, че не е добър вариант- масово се практикува. Лично аз съм виждал не една готварска печка, на която е монтиран "шуко" . Масово се практикува- не може да отречете. Прави се по простата причина, че като си купиш печката- тя идва само с кабел, без щепсел. Което не е случайно, де. И тъй като хората най-често имат монтирани обикновени контакти- купуват си един щепсел връзват го както знаят, въпреки, че в инструкцията на новозакупения уред си пише да се монтира от квалифициран електотехник. Какво има да си квалифициран- нали са три кабела...
Най-добрия и правилен начин, както се изписа по- горе е с твърда връзка.
Пак искам изрично да напиша, че това, което съм дал като линк в никакъв случай не е по- добър вариант от твърдата връзка. Просто по- добър от обикновеното шуко.
nautilus33 - майстор
Благодаря за информацията и на двамата. Само да попитам- може ли да погледнете клипчето по-долу, и да кажете това дали е удачен вариант, защото ми се вижда доста ледно, и не мисля, че има какво да объркам там. Просто това с лустер-клемите и мостовете ми се вижда "малко" сложно. Извинявам се за многото въпроси, но просто не съм много на ясно с ел. инсталациите, и в момента нямам възможност(финансова) да извикам квалифициран ел. техник, което може би е най-удачния вариант в моя случай).

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zBvNLJqqGqI[/youtube]
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Поставяне на щепсел на готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: